- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Trečias kartas nemeluoja, o ketvirtas garantuoja. Ketvirtą kartą „Volfas Engelman“ organizuojama „Oktoberfesto“ šventė jau neabejotinai tampa tradiciniu rudens renginiu Kaune. Šventėje dalyvavo Jo Karališkoji Didenybė Prinz Karl von Bayern kartu su žmona. Būtent jiems buvo patikėtas iškilmingas „Oktoberfesto“ šventės atidarymas.
Bavarijos tradicijų puoselėtojai
„Volfas Engelman“ bravoras dviem dienoms tapo bavariškų tradicijų centru. Anksčiau dieną trukusias vokiškų tradicijų linksmybes nutarta pailginti iki dviejų dienų. Kas žino, gal kada nors šventė „Oktoberfest“ Kaune tęsis panašiai kaip Miunchene, – šešiolika dienų. Juolab kad šių metų pavasarį bendrovė „Vofas Engelman“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Jo Karališkąja Didenybe Bavarijos princu Luitpoldu ir jo valdoma bendrove „König Ludwig International“.
„Rezultatas – gautas leidimas virti karališkąjį gėrimą. Birželį Lietuvos rinkai pristatėme pirmąją šio gėrimo partiją – žinoma, jo kvietėme ragauti ir per šventę „Oktoberfest“. Šiųmetis renginys ypatingas dar ir tuo, kad sulaukėme garbingų svečių; į Kauną atvyko Bavarijos karališkosios šeimos atstovų. Todėl festivalis alsavo dar gyvesne bavariška dvasia. Po karališkos šeimos atstovo apsilankymo ir gražios partnerystės „Volfo Engelman“ šventė „Oktoberfest“ nuo šiol turi išskirtinę teisę vadintis pagrindine Lietuvoje“, – pasakojo bendrovės „Volfas Engelman“ vadovas Marius Horbačauskas.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Draugystę su Kauno įmone vertino ir šventėje su žmona dalyvavęs princas Carlas, vienas iš keturių princo Luitpoldo sūnų. Jo teigimu, kultūrinis identitetas yra viena didžiausių šalies vertybių: „Sunku patikėti, kad vos ketvirtus metus Kaune gyvuojantis „Oktoberfestas“ pritraukia tiek žmonių. Galima tik įsivaizduoti, kaip ši šventė atrodys po 10 metų. Tikiu, kad ji bus kur kas didesnė. Bavarijoje, Miunchene ši šventė vyksta jau daugiau negu 200 metų ir į ją kasmet susirenka
6 milijonai žmonių. Kauno „Oktoberfestas“ mane maloniai nustebino, smagu matyti, kad bavarų kultūra gyva ir Lietuvoje. Bus įdomu apsilankyti Kauno „Oktoberfeste“ po dar penkių metų ir pamatyti, kaip ši šventė išaugo“, – teigė Jo Karališkoji Didenybė.
Festivalis alsavo dar gyvesne bavariška dvasia.
Daugiau nei 200 metų skaičiuojanti šventė „Oktoberfest“ turi daugybę tradicijų, atgimstančių sulig kiekviena švente. Viena tradicijų – autentiška festivalio dalyvių apranga, kuri anuomet ne tik puošė, bet ir rodė asmens kilmės vietą.
Anot Bavarijos princo, ir šiandien festivalyje „Oktoberfest“ galima pamatyti tradiciniais drabužiais pasipuošusių žmonių, tačiau natūralu, kad apranga nebėra autentiška.
Tradiciškai klasikinis bavarų drabužis „lederhose“ – odiniai bridžiai, arba kelnės su petnešomis, kurios buvo dėvimos su švarku, vadinamu „lodenjanker“, ir, žinoma, batai „haferlschuhe“, kurie taip pat skirstomi į kategorijas, priklausomai nuo paskirties.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Tradicinė bavariška moterų suknelė vadinama “dirndl“. Švenčių „Oktoberfest“ metu prie tradicinės suknelės moterys dėvėdavo skarą, kurią užsimesdavo ant pečių, ir megztinį. Moterys, festivalyje dirbančios padavėjomis, dėvėjo kiek kitokias sukneles – su didesne iškirpte.
„Apranga yra svarbi festivalio „Oktoberfest“ dalis. Ji kuria džiaugsmingą ir pakilią festivalio nuotaiką, perduoda šalies dvasią“, – akcentus dėliojo Jo Karališkoji Didenybė.
Muzikinis užkratas
Šventė „Oktoberfest“ neįsivaizduojama be linksmos, uždegančios muzikos. Kaip ir kasmet, festivalio nuotaiką kūrė bavariškos muzikos atlikėjai „Allegretto“, o šiemet muzikantų gretas papildė grupė „Old City Band“ iš Klaipėdos, kuri specialiai šventei parengė vokiškų dainų repertuarą.
„Šiųmetė šventė Kaune – mūsų krikštas. Labai džiaugiamės, kad organizatoriai pakvietė pagroti čia. Pasiruošti šiai šventei buvo nemažas iššūkis, nes anksčiau neteko atlikti kūrinių vokiečių kalba“, – džiaugėsi grupės lyderis Donatas Momkus. Grupė „Old City Band“ yra ne kartą dalyvavusi įvairiuose muzikiniuose festivaliuose, projektuose Lietuvoje ir užsienyje, koncertavusi su žinomais Lietuvos džiazo ir popmuzikantais. Tačiau, pasak grupės lyderio D. Momkaus, šventė „Oktoberfest“ buvo visiškai nauja, įkvepianti patirtis.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Ketvirtą kartą šventėje „Oktoberfest“ dalyvavusi vienintelė Lietuvoje bavariškos muzikos grupė „Allegretto“ jau žinojo, ko tikisi ir laukia festivalio dalyviai.
„Yra tikrai ne viena populiari festivalio „Oktoberfest“ melodija. Pavyzdžiui, „Rosamunda“ – didžiausias hitas, kurį atliekame vokiškai. Šią dainą žino visa Vokietija, o kūrinio melodija – labai linksma, dominuoja polkos motyvai, tad, girdint šią dainą, sunku nusėdėti vietoje. Dar viena tradicinė šventės daina – „Raugintų kopūstų polka“. Rauginti kopūstai su dešrelėmis yra tradicinis festivalių „Oktoberfest“ maistas, todėl ir juose skambanti muzika neretai pavadinama semiantis įkvėpimo iš maisto. Šiuos ir daugybę kitų kūrinių atlikome ir šių metų šventėje“, – pasakojo grupės vadovas Saulius Vasiliauskis.
Vis dėlto pats populiariausias ir dažniausiai Miuncheno festivalyje, taip pat bravoro rengiamoje šventėje „Oktoberfest“ skambantis kūrinys yra „Ein Prosit der Gemütlichkeit“. Tai mažiau nei minutę trunkantis kūrinys, festivalyje atliekamas kas 15 minučių. Užgrojus šiai melodijai visi šventės dalyviai atsistoja, ploja rankomis ir drauge dainuoja, o dainos pabaigoje susidaužia bokalais.
Patvirtino populiarumą
Bravoro aludarystės kompetencijų centro koordinatorės Audronės Saulėnienės vertinimu, festivalis „Oktoberfest“ – jau prigijusi tradicija Lietuvoje, o įkvėpimo Kaune organizuojamai šventei bravoro komanda ne vienus metus sėmėsi Miunchene, kur jau nuo XIX a. vyksta didžiausia pasaulyje šventė „Oktoberfest“.
„Žinoma, mūsų rengiama šventė mažesnė, tačiau tikrai ne mažiau linksma. Šventės zonoje buvo įrengta didelė, pusės futbolo aikštės dydžio, palapinė, kurioje stovėjo gėrimų pilstymo įranga aprūpinti stalai. Jų skaičius buvo ribotas, tad norinčius linksmai pasėdėti su draugais kvietėme suskubti rezervuoti stalus. Džiaugiamės, kad dar gerokai iki šventės visi stalai buvo rezervuoti“, – sėkmingai praėjusį renginį vertino A. Saulėnienė.
Neatsiejama šventės „Oktoberfest“ dalis – tradiciniai vokiški valgiai. Festivalio dalyviai galėjo mėgautis rūkyta karka, „Bratwurst“ stiliaus dešrelėmis, breceliais ir kitais nacionalinės vokiškos virtuvės patiekalais.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kaune vėl renkasi ratuoti Kalėdų Seneliai: kada prasineš per miestą su dovanomis?3
Motociklų mėgėjai ir profesionalai šiemet vėl buriami prieškalėdiniam reidui per miestą. ...
-
Apleista sinagoga vėl bus žydų rankose?4
Kaune esanti žydų chasidų sinagoga jau nemažai metų nyksta tiesiog akyse, nes dėl biurokratinių kliūčių šis turtas niekaip negrąžinamas žydų bendruomenei. Politikai žada paspartinti procesą. ...
-
Į Kauno gatves išriedėjo šventiškai papuoštas viešasis transportas8
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, į Kauno gatves išriedėjo šventiškai papuoštas viešasis transportas. ...
-
Kaune – nauji kelio ženklai: ar tai atneš naudos?31
Ir Kaunas nusprendė su nepaklusniais vairuotojais kovoti naujais kelio ženklais. Plačiau – LNK reportaže. ...
-
Savivaldybės dalijosi dalyvaujamojo biudžeto patirtimis1
„Transparency International“ komanda į Kauno rajono savivaldybę pakvietė kitų savivaldybių atstovus padiskutuoti apie dalyvaujamąjį biudžetą, pasidalyti patirtimi, sėkmėmis ir kylančiais iššūkiais. ...
-
Ant nugalėtojų pakylos – Akademijos miestelis2
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo 2023 m. Nacionalinio judumo iššūkio nugalėtojus. Šiais metais startavusiame Miestelių iššūkyje nugalėtojais tapo Akademijos miestelis. ...
-
Advento vainikui – gamtos dovanos
Advento vainikai – prasmingas Kalėdų laukimo simbolis, šiandien tampantis ir namų interjero detale. Jais puošiamos bažnyčios, parduotuvių vitrinos, įstaigų ir namų interjeras. Vainikai kabinami ir ant durų. Regis, turint vainiko r...
-
Jau 80 metų gyvi atsiminimai: pabėgimas iš Kauno IX forto artimųjų lūpomis7
„IX forto patirtys išsilaisvinusių kalinių kasdienybėje atsispindėjo visą gyvenimą. Nepaisant tėvo pozityvumo, psichologinis pabėgimo poveikis buvo kur kas stipresnis nei galima įsivaizduoti“, – minint pabėgimo iš Kaun...
-
Miegmaišiai Ukrainos kariams jau Užkarpatėje
Daugiau kaip 500 miegmaišių, kuriuos Kauno rajono savivaldybė ir jos gyventojai dovanojo Ukrainos kariams, šią savaitę buvo perduoti Užkarpatės apskrities karinei administracijai, kuri pasirūpins, kad parama pasiektų brigadas, kovojančia...
-
Darbus pradeda seniūnaičiai – jau dėlioja naujas iniciatyvas11
Naujos kadencijos seniūnaičiams įteikti pažymėjimai ir jie pradeda visuomeniniais pagrindais dirbti Kauno rajono žmonėms. Žmonių pasitikėjimą gavę lyderiai jau rikiuoja naujas iniciatyvas, kurios pagerins vietos gyventojų kasdienybę. ...