„Reikėtų įsivertinti ir peržiūrėti, nes jeigu triukšmo norma nėra viršijama, o gyventojai skundžiasi, kad miegoti negali, reiškia, kad triukšmo norma yra per didelė. Čia tik tokia idėja, kurią dabar svarstome“, – po susitikimo su „Homanit“ gamyklos atstovais pirmadienį žurnalistams teigė ministras.
„Jie („Homanit“ vadovybė – BNS) sutinka išbandyti visus būdus, kaip sumažinti triukšmą. Tai buvo mūsų pirminis lūkestis, nes kol mes pakeistume triukšmo normas, jie akustines plokštes gal greičiau susidės“, – kalbėjo P. Poderskis.
Pasak jo, „Homanit“ „situaciją vertina“ ir per liepą žada „komunikuoti apie planą (dėl triukšmo sumažinimo – BNS)“.
„Nors (iš gamyklos sklindantis triukšmas – BNS) normų neviršija, bet gyventi sunku, tai galbūt normos yra problema, galbūt reikės jas peržiūrėti ir apie tai kalbėsimės su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru“, – teigė P. Poderskis.
„Homanit“ gamyklos atstovai po susitikimo savo pozicijos nepateikė nei dėl įmonės keliamo triukšmo, nei dėl skleidžiamos taršos.
BNS rašė, kad daugiau nei prieš savaitę nutikus incidentui gamykloje, kai į aplinką pateko perteklinis plaušas, P. Poderskis teigė, jog „įmonė susimovė“, jos laukia rimtos pasekmės.
Dabar ministras sako, kad įmonė pristatė, kokių priemonių imsis, kad taptų Pagirių bendruomenei geru kaimynu. P. Poderskis sako tikintis, kad taip gali nutikti.
„Receptas tapti geru kaimynu yra. (...) Norime tą kamuolį grąžinti į „Homanit“ rankas – manau, jie turi tą tapimą „geru kaimynu“ įvykdyti. Tai vienas dalykas – komunikacija, bendravimas su Vilniaus rajono savivaldybe, meru, bendruomene ir paaiškinimas vis to proceso, kas ten (gamykloje – BNS ) vyksta, taip pat tie veiksmai, kurių jie imsis, kad šitie veiksmai, kurių jie imsis, kad tokie incidentai (kai iš įmonės pasklido medžio plaušas – BNS), kaip šis, nepasikartotų“, – aiškino P. Poderskis.
Jis taip pat pabrėžė, kad „Homanit“ žada įsirengti oro kokybės stoteles ir viešinti duomenis.
„Tikslios įrengimo datos neįvardijome, susitarėme grįžti prie plano per dvi savaites. Kad jie įsivertintų ir pasakytų, kada gali (įsirengti oro taršos matavimo prietaisus – BNS ), – teigė jis.
Pasak P. Poderskio, pastarosios stotelės būtų papildomos, nes gamykloje oro kokybės įranga veikia.
Aplinkos apsaugos departamento (AAD) direktoriaus pavaduotoja Eglė Paužuolienė pirmadienį teigė, kad šiuo metu atliekamas patikrinimas ne tik dėl incidento, bet ir planinis įmonės patikrinimas, siekiant įvertinti taršos leidime numatytą „Homanit Lietuvos“ veiklą, galinčią lemti oro, vandens, žemės taršą.
„Tikrai kompleksinis vertinimas yra atliekamas“, – žurnalistams kalbėjo E. Paužuolienė.
Ji pabrėžė, jog gyventojų informacija yra svarbi, tačiau departamentas „stengiasi atsiriboti nuo emocijų, kad ir kaip skambėtų, nes svarbu yra vertinti faktus“.
„Nuo ko atsirado susirgimai, žmonių nusiskundimai, šito vertinimo mes neatliekame, bet tuo pačiu tikriname oro kokybę ir siekiame įvertinti, ar galėtų būti tarša aplinkoje, (...) (kai – BNS) nuo vienos ar kitos cheminės medžiagos didesnės koncentracijos būtent pasireiškia tokie simptomai“, – kalbėjo E. Paužuolienė.
Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) direktorė Milda Račienė teigė, kad praėjusią savaitę pagal planinį patikrinimą buvo patikrinti teršalai iš gamyklos kamino, taip pat paimti mėginiai aplinkos ore – šių tyrimų rezultatai turėtų būti aiškūs šią savaitę.
M. Račienės teigimu, taip pat šiuo metu atliekami į aplinką pasklidusio plaušo kilmės tyrimai siekiant nustatyti, ar tai yra ta pati medžiaga iš „Homanit Lietuvos“ teritorijos. Jų rezultatų tikimasi per dvi savaites.
BNS anksčiau rašė, kad Vilniaus miesto rajono meras Robertas Duchnevičius kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, AAA ir APD bei paragino atlikti neatidėliotiną oro taršos ir galimo poveikio sveikatai vertinimą, taip pat įvertinti, ar nepažeistos įmonės taršos leidimo sąlygos.
Daugiau nei 215 mln. eurų vertės gamykla Pagiriuose yra didžiausia investicija Vokietijos įmonės istorijoje. „Homanit Lietuva“ gamybą planavo pradėti šių metų birželį.
Kaip rašė BNS, Pagirių bendruomenė kritikuoja „Homanit Lietuvos“ gamyklos veiklą vandenvietės teritorijoje, gyventojai ne kartą piketavo ir reikalavo iškelti gamyklą iš šios teritorijos.
Naujausi komentarai