Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį patvirtino tarybos tyrimo išvadas, kad Notarų rūmai, nustatydami atlyginimą už paslaugas ir jo apskaičiavimo tvarką apribojo notarų konkurenciją ir pažeidė Konkurencijos įstatymą bei Europos Sąjungos teisę, pranešė teismas.
Teismas paliko galioti Notarų rūmams tarybos skitą 88,4 tūkst. eurų baudą bei pirmos instancijos teismo sprendimą panaikinti prezidiumo nariams skirtas baudas, siekusias nuo 100 iki 20,8 tūkst. eurų.
LVAT konstatavo, jog notarai gali konkuruoti paslaugų įkainiais tiek, kiek laisvės jiems suteikia teisės aktai. Anot teismo, Notarų rūmai, veikdami per prezidiumą, neturėjo teisės tiesiogiai ar netiesiogiai reguliuoti kainodaros.
„Lietuvos notarų rūmų sprendimai, kurie lėmė (ar turėjo lemti) vienodą atlyginimo už tam tikras notarines paslaugas apskaičiavimą visos šalies mastu, turi būti laikomi konkurencijos ribojimu, kaip ir nustatė Konkurencijos taryba, skyrusi rūmams pagrįsto dydžio baudą“, – teigė LVAT.
Konkurencijos taryba 2018 metais nustatė, jog Notarų rūmai neteisėtai ribojo notarų konkurenciją nustatant įkainius. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas išaiškino, jog rūmų sprendimai, kuriais mažinama galimybė konkuruoti, pažeidžia konkurenciją ir prieštarauja ES teisei.
Taryba tuomet Notarų rūmams skyrė 88,4 tūkst. eurų baudą, o 8-iems prezidiumo nariams – nuo 100 iki 20,8 tūkst. eurų baudas. Tai buvo pirmas kartas, kai notarai nubausti už kartelinį susitarimą.
Taryba nustatė, kad Notarų rūmai ir aštuoni notarai nustatė griežtesnę įkainių apskaičiavimo tvarką nei numatyta ministro įsakyme – taip buvo apribota notarų galimybė pasirinkti mažesnius ir žmonėms palankesnius įkainius.
(be temos)