- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pirmasis nepriklausomos Lietuvos užsienio investuotojas svarsto pasitraukimo galimybę, tačiau mūsų šalį vis dar vertina kaip strateginę partnerę.
Sulauksime plėtros ir naujų investicijų ar Klaipėdoje veikiantis tabako fabrikas bus uždarytas – priklausys nuo šalies institucijų požiūrio, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ teigė pasaulinės kompanijos „Philip Morris International“ viceprezidentas Tommaso Di Giovanni.
Jau investavo 400 mln. eurų
T. Di Giovanni teigimu, investicijos Lietuvoje yra laikomos vienomis labiausiai pasiteisinusių kompanijos istorijoje.
„Toliau investuosime ten, kur norima judėti link mažiau kenksmingų bedūmių tabako gaminių“, – teigė „Philip Morris International“ viceprezidentas.
Pasak jo, taip žiūrima ir į investicijas Lietuvoje.
„Įgyvendindami pokyčius turėsime iš naujo įvertinti visų fabrikų veiklą, neišskiriant Klaipėdos“, – sakė T. Di Giovanni.
Jo teigimu, dėl fabriko Klaipėdoje ateities galimi du labai skirtingi scenarijai.
Vienas iš svarstomų scenarijų – fabrikas bus pertvarkomas ir, jei reikės, išplečiamas, pritaikant bedūmių tabako gaminių gamybai.
Antrasis scenarijus – fabrikas bus mažinamas arba visai uždarytas.
„Antrasis scenarijus – fabrikas bus mažinamas arba visai uždarytas“, – pripažino pašnekovas.
Fabriko likimas – Lietuvos institucijų rankose
Ar bus investuojama į fabriką Lietuvoje, priklausys nuo šalies institucijų požiūrio, teigė T. Di Giovanni.
Šiemet Lietuvos valdžia padidino akcizo tarifą bedūmiams tabako gaminiams gerokai labiau nei įprastoms cigaretėms.
Pašnekovo teigimu, akcizo tarifų didinimo priežastys šiuo istoriniu laikotarpiu, kai reikia didesnio finansavimo gynybos biudžetui, yra suprantamos.
Tačiau klaidingą žinią esą siunčia skirtingų tabako gaminių akcizų tarifų skirtumo mažinimas.
„Situacija, kai mažinamas skirtumas tarp įprastų cigarečių ir bedūmių tabako gaminių akcizo tarifų, gali pasiųsti klaidingą žinią, esą šie produktai yra vienodi“, – sakė T. Di Giovanni.
Pasak jo, daugelyje Europos šalių akcizų tarifai tradicinėms cigaretėms yra apie 60 proc. didesni nei kaitinamojo tabako produktams. Tuo tarpu Lietuvoje šis skirtumas netrukus sieks tik 36 proc.
Kuo didesnis akcizo tarifų skirtumas tarp šių visiškai skirtingų produktų, tuo daugiau galimybių turime investuoti į laipsniškus pokyčius ir nusiųsti aiškią žinią vartotojams, teigė „Philip Morris“ atstovas.
Skatina perėjimą prie mažiau kenksmingų gaminių
Pasak T. Di Giovanni, klinikiniais tyrimais yra įrodyta, kad bedūmiai tabako gaminiai yra mažiau kenksmingi nei įprastos cigaretės. Tai jau patvirtino JAV Maisto ir vaistų administracija, analogiškos institucijos Nyderlanduose, Vokietijoje ir daugelyje kitų valstybių.
„Įrodyta, kad bedūmiuose tabako gaminiuose yra vidutiniškai 95 proc. mažiau kenksmingų junginių nei įprastose cigaretėse, o jų poveikis rūkantiesiems yra panašus, lyg jie visiškai mestų rūkyti“, – sakė T. Di Giovanni.
Pasak jo, nors pasaulis dėl bedūmio tabako reglamentavimo dar susiskaldęs, dalis šalių imasi iniciatyvos skatinant piliečius atsisakyti cigarečių.
Inovacijų teikiamais privalumais naudojasi vis daugiau šalių, iš kurių išsiskiria Italija, Čekija, Graikija, Portugalija, pakeitusios bedūmius tabako gaminius reglamentuojančius teisės aktus.
Viena progresyviausių šioje srityje yra Naujoji Zelandija, kuri užsibrėžusi iki 2030 m. visiškai atsikratyti cigarečių ir net teisės aktais skatina perėjimą prie bedūmių tabako gaminių.
„Pats Naujosios Zelandijos sveikatos apsaugos ministras ragina taip elgtis tuos, kurie nemeta rūkyti. Toks skatinimas matomas net oficialiuose valstybės institucijų internetiniuose puslapiuose“, – interviu sakė T. Di Giovanni.
Cigaretės vieta – muziejuje
„Svarbu suprasti, kad jei dabar imsimės visų reikalingų priemonių, vos po dešimtmečio įprastas cigaretes galėsime pamatyti tik muziejuose. Tai įmanoma ir Lietuvoje, ypač kai jūsų šalis visada palaikė inovacijas, rūkantieji noriai priėmė naujoves ir bedūmius tabako gaminius. Tai reali galimybė, kurios nevalia praleisti“, – sakė T. Di Giovanni.
Jo teigimu, per pastaruosius kelerius metus įprastų cigarečių atsisakymui jau suteiktas nemenkas impulsas.
Pasak T. Di Giovanni, Vilnius ir Tokijas yra šio progreso priešakyje – daugiau nei pusė rūkančiųjų čia jau pradėjo naudoti bedūmius tabako gaminius. Prie kaitinamojo tabako produktų perėjo per 40 proc. rūkančių vilniečių, dar kiti naudoja įvairius konkurentų produktus.
„Tačiau mums visiems, galvojantiems apie sveikesnę visuomenę, dar yra kuo rūpintis – apie 30 proc. Lietuvos gyventojų vis dar rūko įprastines cigaretes su visa iš to sekančia žala sveikatai“, – teigia „Philip Morris International“ viceprezidentas.
„Philip Morris“ praėjusiais metais minėjo veiklos mūsų šalyje 30-metį, investavusi čia apie 400 mln. eurų. Pradėjusi nuo plyno lauko investicijų, kompanija šiuo metu yra viena didžiausių mokesčių mokėtojų – vien per pastarąjį dešimtmetį į valstybės biudžetą sumokėjo daugiau kaip 2 mlrd. eurų įvairių mokesčių. Tiesiogiai ar netiesiogiai bendrovėje dirba daugiau kaip 1,5 tūkst. darbuotojų.
Didžioji dalis Klaipėdoje pagamintos produkcijos eksportuojama į kitas Europos šalis ir Japoniją.
Tačiau dar 2016 metais „Philip Morris“ pranešė planuojanti visiškai atsisakyti tradicinių cigarečių ir jas pakeisti mažiau kenksmingų bedūmių tabako gaminių gamyba.
Klaipėdos fabrikas – vienas iš dviejų paskutinių Europoje, dar gaminančių įprastines cigaretes.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas: Lietuvos bankas nepagrįstai skyrė 40 tūkst. eurų baudą „Flywire Europe“
Lietuvos bankas (LB) šių metų kovą nepagrįstai skyrė 40 tūkst. eurų baudą mokėjimo įstaigai „Flywire Europe“ už tai, kad 2023 metų trečiąjį ir ketvirtąjį ketvirčiais ji nesilaikė nuosavo kapitalo reikalavimų. ...
-
Būti rimtu – lengviau nei prajuokinti mases: kaip humorą reklamose naudoti skoningai?
Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ „Baltic Brands 2024“ apdovanojimuose pripažintas geriausiu humoro jausmą turinčiu prekių ženklu Baltijos šalyse, o Lietuvoje šį titulą iškovojo „Pildyk“....
-
Kaip jaučiasi žmogus, laimėjęs 81 milijoną?8
Savaitgalį Lietuvą apskriejo naujiena apie rekordinį loterijos laimėjimą ne tik pas mus, bet ir visose Baltijos šalyse. „Eurojackpot“ loterijos bilietą Kėdainiuose pirkęs žmogus praturtės beveik 81 mln. eurų. Didžiausia iki &scar...
-
Atsiliepė „Eurojackpot“ loterijoje 81 mln. eurų laimėjęs žaidėjas: bilietą pirko Kėdainiuose2
Didžiausią piniginį prizą Baltijos šalių loterijų istorijoje – 81 mln. eurų – laimėjo žaidėjas, „Eurojackpot“ bilietą įsigijęs Kėdainiuose. ...
-
Tirštas rūkas Kaune sutrikdė skrydžius
Išsisklaidžius dideliam rūkui ir pagerėjus matomumui, Kauno oro uostas antradienį prieš vidurdienį atnaujino veiklą, pranešė Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovas Tadas Vasiliauskas. ...
-
Naujas projektas „Senamiesčio link by CITUS“ – didelė vertė nedidelėje pakuotėje
Vilniuje, Panevėžio gatvėje, šalia visų laukiamo būsimojo geležinkelio stoties konversijos projekto „Vilnius Connect“, kyla naujas projektas „Senamiesčio link by CITUS“. Šiame nedideliame, tačiau jaukiame projekte,...
-
„Ignitis grupė“ skyrė 4 mln. eurų elektros įrenginiams Ukrainoje
Valstybės valdoma energetikos grupė „Ignitis grupė“ skyrė 4 mln. eurų finansinę pagalbą Ukrainai – už ją bus perkama įranga 120 megavatų (MW) galios elektros gamybos pajėgumams, antradienį pranešė grupė. ...
-
Lietuvos bankas pratęsė „Foxpay“ priežiūrą1
Iki spalio pradžios planavęs pateikti galutinius sprendimus dėl teisėsaugos ir kitų institucijų akiratyje atsidūrusios finansinių technologijų įmonės „Foxpay“, Lietuvos bankas (LB) dar dviem mėnesiams pratęsė jos priežiūrą. ...
-
Teismas pradėjo nagrinėti „En Efficiency“ ir VMI ginčą dėl Š. Stepukonio GPM4
Lietuvos teismas pradėjo nagrinėti bylą, kurioje investicijų fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma Lenkijos įmonė „En Efficiency PL“ iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) siekia atgauti beveik 2 mln. eurų gyve...
-
Kaune įsikūrusiame indiškų patiekalų restorane – nešvarios patalpos ir įrenginiai16
Dėl patikrinimo metu nustatytų pažeidimų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) laikinai sustabdė indiškų patiekalų restorano „Devi Indian“ veiklą. ...