Pereiti į pagrindinį turinį

Sinchronizavus elektros tinklus ketinama pertvarkyti „LitPol Link“ jungtį

2024-07-22 10:46

Baltijos šalių elektros tinklus kitų metų vasarį sinchronizavus su Vakarų Europa, iki 2026 metų pradžios planuojama pertvarkyti elektros jungtį su Lenkija „LitPol Link“, atjungiant joje esantį nuolatinės srovės keitiklį. 

K. Vanago / BNS nuotr.

Pasak operatorės „Litgrid“ Sisteminių įrenginių priežiūros skyriaus vadovo Roko Muleravičiaus, sinchronizavus tinklus  nebereikės intarpo, kuris leidžia vykdyti elektros mainus tarp šiuo metu vis dar skirtingų Lietuvos ir Lenkijos sistemų.

„Projekto tikslas – technologiniame lygmenyje atlikti reikalingus pakeitimus valdymo ir apsaugų sistemose, kad esamas nuolatinės srovės keitiklis galėtų būti sėkmingai atjungtas nuo elektros sistemos“, – komentare BNS sakė R. Muleravičius.

Jo teigimu, pertvarkant „LitPol Link“ bus keičiamos valdymo grandinės, atjungiama arba perjungiama dalis kabelių, pastatomos papildomos informacijos surinkimo ir perdavimo įrenginių spintos, skirtos informaciją iš elektros įrenginių perduoti į dispečerinio valdymo sistemą.

Šiuo metu Europos ir Lietuvos sistemos sujungtos per „LitPol Link“ nuolatinės srovės keitiklį Alytuje – jame kintama elektros srovė keičiama į nuolatinę, o kitoje jo pusėje vėl paverčiama kintama srove.

Planuojama, kad Baltijos šalių tinklai su kontinentinės Europos tinklais sinchroniškai pradės veikti kitų metų vasario 9 dieną.

 

Lietuva kartu su Latvija, Estija iki šiol veikia rusiškoje IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje.

Jungties pertvarkymo rangovo konkursą, dėl kuriuo šiuo metu „Litgrid“ konsultuojasi su rinka, planuojama paskelbti vasaros pabaigoje, iki metų pabaigos – pradėti projektavimą, o darbus pradėti 2025 metų kovo pabaigoje ir baigti per vienerius metus.

Kiek kainuos darbai, „Litgrid“ neįvardija.

500 megavatų (MW) galios „LitPol Link“ pradėjo veikti 2015 metais. Ją sudaro dvigrandė 163 kilometrų ilgio 400 kilovoltų (kV) elektros perdavimo linija Alytus–Elkas ir keitiklių stotis Alytuje.

Iki 2030 metų tarp Lietuvos ir Lenkijos planuojama pastatyti ir dar vieną sausumos elektros jungtį „Harmony Link“, kuri bus skirta tik prekybai su Vakarų Europa. 

Baltijos šalių operatorės antradienį informavo Rusiją ir Baltarusiją apie nepratęsiamą bendros su šiomis šalimis sistemos sutartį (BRELL) ir pasitraukimą iš jos 2025 metų vasarį.

Planuojama, kad Baltijos šalių tinklai su kontinentinės Europos tinklais sinchroniškai pradės veikti kitų metų vasario 9 dieną. Dieną prieš tai – vasario 8-ąją – Lietuva, Latvija ir Estija atsijungs nuo rusiškos IPS/UPS sistemos ir atliks vienintelį bendrą izoliuoto darbo bandymą, po kurio nebebus grįžta į senąją sistemą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų