„SOSCREDIT“ sudarė galimai nepalankias vartotojams sutartis Pereiti į pagrindinį turinį

„SOSCREDIT“ sudarė galimai nepalankias vartotojams sutartis

2016-12-13 08:22 klaipeda.diena.lt inf.

Gavusi Lietuvos banko kreipimąsi, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pradėjo galimo pažeidimo tyrimo procedūrą dėl bendrovės „SOSCREDIT“ vykdomos veiklos. Prižiūrėdama finansų rinką, Lietuvos banko Priežiūros tarnyba atkreipė dėmesį į tai, kad ši bendrovė su klientais sudaro išperkamosios nuomos sutartis, dėl kurių vartotojai gali patirti didelių nuostolių ir taip būtų pažeisti jų interesai.

„SOSCREDIT“ sudarė galimai nepalankias vartotojams sutartis
„SOSCREDIT“ sudarė galimai nepalankias vartotojams sutartis / I. Gelūno/ BNS nuotr.

Pagal „SOSCREDIT“ išperkamosios nuomos sutartis su klientais bendrovė įsipareigoja įsigyti iš vartotojo jo nekilnojamąjį turtą, jį perduoti naudoti vartotojui, o vartotojui sugrąžinus paskolą ir sumokėjus kitus mokėjimus, grįžta turėto nekilnojamojo turto nuosavybės teisė. Be to, su vartotoju sudaroma pirkimo-pardavimo sutartis, pagal kurią vartotojas parduoda įmonei jam priklausantį nekilnojamąjį turtą už norimą gauti paskolos sumą, kuri gali būti gerokai mažesnė nei parduodamo turto vertė.

Jeigu vartotojas vėluoja mokėti įmokas pagal išperkamosios nuomos sutartį, įmonė nutraukia sutartį, savo nuožiūra parduoda turtą, o vartotojai patiria didelių nuostolių.

Tokioms sutartims šiuo metu nėra privalomai taikomi kredito gavėjų interesus užtikrinantys teisės aktai, kurių laikymosi priežiūra priskirta Lietuvos banko kompetencijai, vartotojų atžvilgiu nėra privalomai taikomi ir jų kreditingumo vertinimo reikalavimai, nereguliuojamas netesybų dydis ir netaikomos kitos kredito gavėjų interesus saugančios teisės aktų nuostatos.

Apie tokias sutartis Lietuvos banko Priežiūros tarnyba informavo Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, jai nurodydama galimai nepalankias vartotojams sutarčių sąlygas, dėl kurių jie gali patirti didelių nuostolių. Šiuo metu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 6 punktu, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba vykdo nurodytų bendrovės sutarčių sąlygų vertinimą nesąžiningų sąlygų požiūriu.

Siekdama nustatyti, ar bendrovės „SOSCREDIT“ veiksmuose nėra nesąžiningos komercinės veiklos požymių, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pradėjo galimo pažeidimo tyrimo procedūrą. Vartotojai, sudarę sutartis su minėta bendrove ir manantys, kad buvo pažeisti jų interesai, prašomi dėl to kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą.

Lietuvos bankas ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ragina vartotojus būti ypač budriems rengiantis sudaryti ir sudarant kredito sutartis, kai kredito davėjas nėra bankas, užsienio banko filialas, Lietuvos centrinė kredito unija ar kredito unija, ir kai kredito sutarčių įsipareigojimų įvykdymas užtikrinamas su nekilnojamuoju turtu susijusiomis teisėmis.

Primenama, kad tokioms sutartims šiuo metu nėra privalomai taikomi kredito gavėjų interesus užtikrinantys teisės aktai, kurių laikymosi priežiūra priskirta Lietuvos banko kompetencijai. Tik nuo 2017 m. liepos 1 d. tokio pobūdžio sutartims bus pradėtos taikyti vartotojų interesus užtikrinančios Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo nuostatos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra