„Viada LT“ kreipėsi į etikos sargus dėl žurnalisto A. Tapino veiksmų

 • Teksto dydis:

„Viada LT“ išplatino pranešimą, kad reaguodama į viešoje erdvėje paskleistą informaciją, kreipėsi į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą ir Visuomenės informavimo etikos komisiją su prašymu įvertinti, ar žurnalistas Andrius Tapinas ir „Laisvės TV“ nepažeidė žurnalistinės etikos principų ir teisės aktų. A. Tapinas neatmetė galimybės į bendrovės veiksmus atsakyti ieškiniu.

„Prašoma įvertinti šių metų kovo 10 dieną „Laisvės TV“ transliuotą laidą bei A. Tapino įrašus socialiniame tinkle „Facebook“, kuriuose žurnalistas siekė atskleisti tariamas „Viada Lt“ sąsajas su Rusijos verslu“, – rašoma „Viada Lt“ pranešime.

Jame teigiama, kad žurnalistas A. Tapinas pateikė tendencingą informaciją apie „Viada Lt“ – savo teiginių neparėmė faktais, nesuteikė bendrovei galimybės pateikti savo poziciją. Be to, kilo įtarimų, jog A. Tapinas veikė „Laisvės TV“ rėmėjo, degalinių tinklo „Circle K Lietuva“ interesais. Naudodamasis savo įtaka, žurnalistas darė spaudimą „Viada Lt“ klientams, ragindamas juos nutraukti sutartis.

„Mūsų vertinimu, „Laisvės TV“ tyrimas buvo neobjektyvus ir neatitinkantis esminių žurnalistinės etikos principų. Bendrovė siejama su rusišku verslu, nepateikiant jokių konkrečių įrodymų. Deja, neturėjome net galimybės pasinaudoti teise pateikti savo argumentus. Tenka apgailestauti, kad įmonės reputaciją tenka ginti kreipiantis į etikos sargus“, – teigė „Viada Lt“ generalinis direktorius Linas Vytautas Karlavičius.

Mūsų vertinimu, „Laisvės TV“ tyrimas buvo neobjektyvus ir neatitinkantis esminių žurnalistinės etikos principų.

Antros nuomonės nepateikė

Pranešime rašoma, kad Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodekse numatyta, kad prieš paskelbiant informaciją, žurnalistas privalo kreiptis į kritikuojamą asmenį ir suteikti jam atsakymo teisę, tačiau „Laisvės TV“ į „Viada Lt“ nesikreipė, todėl tyrime bendrovės pozicija nebuvo atspindėta. Beje, laidoje nebuvo pateikta ir daugiau nepriklausomų ekspertų, atsakingų institucijų atstovų nuomonių, kurios žiūrovams leistų susidaryti objektyvų vertinimą.

Pasak „Viada Lt“ atstovų, nemažai „Laisvės TV“ laidoje išsakytų teiginių ir išvadų „Viada Lt“ ir verslininko Ivano Paleičiko atžvilgiu neatitiko faktų. Pavyzdžiui, tyrime buvo bandoma įrodyti, kad per turto nuomos sutartį su Austrijos bendrove „Amic“, „Viada Lt“ yra susijusi su Rusijos naftos bendrove „Lukoil“. Teigiama, kad žurnalistas nepateikė jokių konkrečių ir įtikinamų šio fakto įrodymų ir dokumentų.

Tyrime buvo ignoruota 2016 m. kovo 16 d. Lietuvos Respublikos Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimo komisijos išvada. Šiai komisijai išvadas dėl investuotojo atitikties nacionalinio saugumo interesams teikia LR Valstybės saugumo departamentas, LR Užsienio reikalų ministerija, LR Vidaus reikalų ministerija, Policijos departamentas, LR Generalinė prokuratūra. Komisijos išvadoje patvirtinta, kad 100 proc. „Lukoil Baltija“ akcijų ketinanti įsigyti „Amic“, veikianti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčiame energetikos sektoriuje, atitinka Lietuvos nacionalinio saugumo interesus. Nepateikdamas konkrečių įrodymų, sąsają tarp „Viada Lt“ ir „Lukoil“ A. Tapinas grindė faktu, kad dalis „Viada Lt“ ir „Amic“ darbuotojų kažkada buvo ir „Lukoil“ darbuotojais.

„Viada Lt“ nuotr.

Atkreipė dėmesį į rėmėją

Pateiktame prašyme pažymima, kad „Laisvės TV“ kreipėsi į įmones ir valstybines organizacijas, kurios yra pasirašiusios sutartis su „Viada Lt“ dėl degalų įsigijimo. Pažymima, kad pateikti klausimai yra menami ir suformuluoti siekiant daryti spaudimą degalų pirkėjams nutraukti sutartis su „Viada Lt“. Žurnalistas apibendrina, kad „niekas nebenori bendradarbiauti su „Viada Lt“ ir ieško būdų tą bendradarbiavimą nutraukti“.

„A. Tapinas mėgina „Viada Lt“ diskredituoti partnerių akyse ir sudaryti įvaizdį neva su bendrove visi jos kontrahentai atsisako turėti bet kokių sąsajų. Tokiu būdu siekiama tik vieno tikslo – sužlugdyti „Viada Lt“ verslą be jokio objektyvaus pagrindo“, – teigiama prašyme. Beje, neetiška informacija jau sukėlė žalą „Viada Lt“. Vilniaus miesto savivaldybė oficialiai pareiškė, kad nutrauks sutartį su degalinių tinklu ir jau ieško tam būdų. „Ignitis“ jau sudarė sutartį su „Circle K“.

Prašyme pažymima, kad viena iš priežasčių, kodėl nesąžiningi, nepagrįsti, neetiški teiginiai apie „Viada Lt“, „Amic“ ir I. Paleičiką skleidžiami, yra tai, kad A. Tapinas ir „Laisvės TV“ yra remiami kito degalų rinkos dalyvio ir „Viada Lt“ konkurento – „Circle K“. Tai, kad šis degalinių tinklas yra „Laisvės TV“ rėmėjas yra viešai pripažinęs pats A. Tapinas, o „Laisvės TV“ laidų metu reguliariai rodoma „Circle K“ reklama – puodelis su logotipu.

„Svarbu pabrėžti, kad „Circle K“ yra vienas pagrindinių mūsų konkurentų viešuosiuose pirkimuose, todėl neatsitiktinai žurnalistas A. Tapinas ragina „Viada Lt“ viešųjų pirkimų kontrahentus nutraukinėti sutartis ir rinktis kitą tiekėją“, – teigė L. V. Karlavičius.

Bendrovės vadovas atrėmė „Laisvės TV“ teiginius, kad viešųjų pirkimų konkursus „Viada Lt“ laimi neskaidriai. Didžioji dalis viešųjų pirkimų degalams įsigyti vyksta Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) platformoje – tai sistema, kurioje visiems pirkimų dalyviams galioja vienodos sąlygos, nėra galimybių nesąžiningai paveikti pirkimo procesą.

CPO sistemoje matomi visi pirkimų dalyviai, jų pasiūlytos sąlygos ir kainos.

Prašyme taip pat prašoma atkreipti dėmesį, kad A. Tapinas, kaltindamas „Viada Lt“ sąsajomis su Rusija, ignoruoja viešojoje erdvėje paskleistą informaciją, kad „Laisvės TV“ rėmėjas „Circle K“ vis dar veikia Rusijos rinkoje, nors žiniasklaidoje dar kovo pradžioje buvo pareikšta, kad „Circle K“ uždarė degalines šioje šalyje.

„Laisvės TV“ esame kaltinami nebūtomis sąsajomis su Rusija, nepateikiant jokių faktinių įrodymų. Tačiau pasirodžius informacijai žiniasklaidoje apie „Circle K“ veiklą Rusijoje, šį faktą A. Tapinas nutylėjo, siekiant nepakenkti santykiams su laidos rėmėju. Tikiuosi, kad šis ir kiti prašyme užfiksuoti galimi žurnalistinės etikos pažeidimai bus principingai įvertinti“, – teigė „Viada Lt“ vadovas.

Gali atsakyti ieškiniu

A.Tapinas į pranešimą sureagavo savo feisbuko paskyroje. Žinomas žurnalistas paneigė kaltinimus, kad galėjo veikti laidos rėmėjo interesais, pažymėjo, kad „Circle K“ rėmimas sustabdytas, kol bendrovė galutinai nepasitrauks iš Rusijos rinkos.

Portalui A. Tapinas teigė galvosiantis, ar dėl šio „Viada Lt“ pranešimą nesikreipti į teismą, nuo platesnių komentarų jis susilaikė.

„Nelabai turiu, ką komentuoti – kreipėsi tai kreipėsi, jų teisė. Kai gausim raštą iš tų tarnybų, išdėstysim savo poziciją. Man įdomiau, kad sulaukėme kaltinimų, kad čia yra „Circle K“ užsakymas, šitą pareiškimą įvertins mūsų teisininkai ir turbūt paprašysim „Viados“ pagrįsti tokius viešus įtarimus“, – kalbėjo A. Tapinas.NAUJAUSI KOMENTARAI

top'as

top'as portretas
Paskutiniai du žodžiai užmušė.

O

O portretas
Pagarba Tapinui

o tai

o tai portretas
Ko Tapins prie Garbaravičiu bizniuko nelenda? Cypt Pypt Pypt
VISI KOMENTARAI 20
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių