Atšilus orams – naudingi patarimai vairuotojams

 • Teksto dydis:

Nors dažniausiai kalbama apie iššūkius vairuotojams šaltuoju metų laiku, netrūksta dalykų, kuriuos reikia atsiminti vairuojantiems ir tuomet, kai danguje smagiai ritinėjasi saulutė.

Blaško ir karštis

Nauji sezoniniai iššūkiai – daugiau atsipalaidavusių eismo dalyvių, migruojantys gyvūnai ir net blaškantis vairuotoją karštis automobilio salone. Geriausias Lietuvos vairuotojas Kęstutis Taškūnas dalijasi patarimais, kaip, kaistant orams, išlaikyti vairavimo malonumą, išvengti nelaimių ir besivėsinant taupyti degalus.

"Jei žiemą tenka daugiau atsižvelgti į eismo sąlygas, kelio dangos būklę, vasara iš vairuotojų pareikalauja budrumo ir dėmesio koncentravimo į aplinką. Gatvėse ir keliuose, atšilus orams, kur kas daugiau eismo dalyvių, motociklininkų ar dviratininkų, miestuose pagausėja užsižiopsojusių turistų ir vaikų, o keliuose – besiblaškančių laukinių ir naminių gyvūnų. Be to, pastebima, kad žmonės linkę atsipalaiduoti, jų dėmesio koncentracija sumažėja, todėl į kelionę išsiruošusiems vairuotojams būtina pastebėti visas detales", – sako K.Taškūnas.

Geriausias Lietuvos vairuotojas Kęstutis Taškūnas dalijasi patarimais, kaip, kaistant orams, išlaikyti vairavimo malonumą, išvengti nelaimių ir besivėsinant taupyti degalus.

Tinkamas klimatas

Ekspertas ragina vairuotojus įvertinti komforto svarbą ir nesikankinti prikaitusiame automobilyje – tai padės neprarasti pastabumo. Atviri langai dideliu greičiu skriejančiame automobilyje lemia didesnį degalų suvartojimą nei tinkamai veikiantis ir komfortišką salono temperatūrą užtikrinantis kondicionierius.

"Dideliu greičiu važiuojant atvirais langais didėja aerodinaminis automobilio pasipriešinimas, todėl auga degalų suvartojimas. Be to, esate blaškomi papildomo triukšmo, o susidaręs skersvėjis gali pakenkti sveikatai. Tad geriau naudokite kondicionierių, tiesa, jį reikia mokėti teisingai eksploatuoti. Tarkime, jei automobilis ilgą laiką stovėjo saulėkaitoje, prieš jį užvesdami, atidarykite langus ar dureles ir išleiskite iš salono susikaupusį karštą orą. Rinkitės tinkamą kondicionieriaus vėsinimo lygį ir iki optimalios temperatūros jį didinkite jį po truputį", – sako pašnekovas.

Pasak jo, dideliame karštyje neverta iš karto rinktis itin vėsios temperatūros palaikymo – tai naudoja daug degalų, o staigūs temperatūros šuoliai kenkia organizmui.

Būtina tvarka

K.Taškūnas pastebi, kad atostogauti ar pramogauti išsiruošę gyventojai dažnai neatsakingai transportuoja daiktus.

"Automobilio salone vežti daug netvarkingai sukrautų daiktų yra pražūtinga. Pavyzdžiui, važiuojant dideliu greičiu ir staigiai stabdant ar atsitrenkus į kliūtį, ant galinės sėdynės numestas nešiojamasis kompiuteris gali tapti sviediniu: fizikos dėsniai lemia, kad daikto svoris išauga keliasdešimt kartų ir jis didele jėga skrieja į priekį. Taip jis gali sužeisti automobilio salone esančius žmones ar išlėkti pro priekinį automobilio stiklą", – sako patyręs vairuotojas.

Jis pataria visus stambiagabaričius daiktus, pavyzdžiui, dviračius, valtis, baldus, sporto įrangą ar kt. vežti tik pritvirtinus specialiais laikikliais arba tam skirtose stogo ar automobilio galo bagažinėse, kuriose tolygiai pasiskirsto krovinių masė.

Neprarasti apdairumo

Susikrovus daiktus atostogoms ar iškylai, prie upių, ežerų, į miškus ar kaimo sodybas tenka vykti įvairiausiomis kelio dangomis, miško takais, žvyrkeliais. Tai ypatingų vairavimo gebėjimų reikalaujantys kelio ruožai.

"Šiuo metu Lietuvoje skaičiuojama apie 7 tūkst. km žvyrkelių, vasarą ne vienas jais nuvažiuojame bent keliolika kilometrų. Vairuojant žvyrkeliu itin svarbu laikytis saugaus atstumo, neviršyti leistino greičio, vengti staigių manevrų. Vasarą, kai kelio danga sausa, priekyje važiuojantis automobilis sukelia didžiulius dulkių debesis, dėl to labai suprastėja matomumas ir važiuojant iš paskos tampa labai sunku stebėti kelią ir laiku pamatyti kitus eismo dalyvius. Taip pat laiku galima nepamatyti kelio duobių ar stambesnių akmenų, kurie gali sugadinti padangas, o iš po automobilio ratų išlekiantys smulkesni akmenukai gali suskaldyti ar išdaužti langų stiklus", – aiškina K.Taškūnas.

Specialistas pastebi, kad jokiu būdu nereiktų važiuoti laukais ar pievomis – ten, kur nėra jokio kelio. Taip galite stipriai apgadinti automobilį, o nuostoliai vargu ar bus atlyginti.

Padangų būklė

Prižiūrėti padangas verta ne tik prieš ir po kelionių sudėtingais maršrutais. K.Taškūnas primena, kad atšilus orams pakeisti padangas į vasarines nepakanka – būtina periodiškai jas tikrinti.

"Bent kartą per mėnesį reikėtų patikrinti automobilio padangų slėgį – vadovaukitės jūsų naudojamų padangų gamintojų nurodymais. Svarbu, kad padangų slėgis būtų vienodas ir atitiktų automobilio padangų gamintojo reikalavimus, tuomet jos tolygiai dėvisi, sunaudojama mažiau degalų ir automobilis yra lengviau valdomas", – aiškina geriausias Lietuvos vairuotojas.NAUJAUSI KOMENTARAI

to jo

to jo portretas
Hemorojinis bezdalu uostytojas...

jo

jo portretas
Klynabirbiai..
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių