Pereiti į pagrindinį turinį

Meno mugė „ArtVilnius’15“ – kaip visuomet, intriguojanti

2015-06-11 18:10
DMN inf.

Meno mugė „ArtVilnius’15“ – kaip visuomet, intriguojanti. Taip spaudos konferencijoje vienintelę Baltijos regiono meno mugę „ArtVilnius‘15“ apibūdino šios mugės dalyvių atrankos ir vertinimo komisijos narys menotyrininkas Ernestas Parulskis.

Meno mugė „ArtVilnius’15“ – kaip visuomet, intriguojanti
Meno mugė „ArtVilnius’15“ – kaip visuomet, intriguojanti / T. Lukšio / BFL nuotr.

Meno mugė „ArtVilnius’15“ – kaip visuomet, intriguojanti. Taip spaudos konferencijoje vienintelę Baltijos regiono meno mugę „ArtVilnius‘15“ apibūdino šios mugės dalyvių atrankos ir vertinimo komisijos narys menotyrininkas Ernestas Parulskis, pridurdamas, kad mugė ne tik intriguojanti, bet ir skatinanti verslą, edukuojanti visuomenę. Menotyrininko nuomone, nebeverta net skaičiuoti, kelintą kartą vyks „ArtVilnius‘15“, nes ši mugė per šešerius metus tapo reikšmingu ir pastoviu meno reiškiniu ne tik Baltijos, bet ir kur kas platesniame regione.

„Per trejus pastaruosius metus susiformavo svarbiausių mugės elementų dėlionė. Atsirado akcentuojamosios mugės temos, kasmet vis kitos. Jau buvo privačių kolekcijų, fotografijos tema,  naujas elementas, atsiradęs tik šiais metais – mugės šalis svečias, kuriuo tapo Ukraina. Intriguojantis šios dėlionės elementas – pačios kolekcijos, kasmet taip pat vis kitos. Dar viena dėlionės dalis – edukacija ir programa visuomenei“, – teigė E. Parulskis.

Menotyrininkas pabrėžė, kad šiais metais mugėje Ukraina pristatys įspūdingą ir mums dar nežinomą pasiūlą.  Iš viso dalyvaus septynios Ukrainos meno galerijos: Kijevo „Tsekh“, „Karas“, „Ya“, „Bottega“, „Art‘14“, „Ra“ bei Dnepropetrovske esanti „Artsvit“. Kaip ypač įdomų Ukrainos meno reiškinį E.Parulskis išskyrė galeriją „Ya“ ir jos savininką Pavlo Gudimovą, apibūdinęs jį kaip galerijų modernizmo amžiaus šauklį, investuojantį į menininkus, jų stipendijas.

Mindaugas Ardišauskas, komunikacijos konsultantas ir „ArtVilnius‘15“ tarybos narys, teigė, kad šiųmetinės mugės komunikacijoje akcentuojamas faktas, jog „ArtVilnius‘15“ yra  vienintelė meno mugė plačiame regione. Tai yra didelis privalumas Lietuvos šiuolaikinio meno mylėtojams, kuriems niekur nereikia važiuoti. „Dirbome, kad pasiektume tiek plačiąją publiką, tiek esamus ir potencialius kolekcionierius Lietuvoje ir užsienyje, tuo pačiu formuodami Vilniaus, kaip rimto regioninio kultūros centro, įvaizdį“, – teigė M. Ardišauskas.

„ArtVilnius‘15” vadovė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė Diana Stomienė  pridūrė, kad mugėje dalyvaus ne tik septynios Ukrainos meno galerijos, bet atvyks net per šimtą šios šalies kolekcionierių, žurnalistų. „Nežiūrint sudėtingos Ukrainos politinės situacijos, ten meno gyvenimas nenutrūko. Skirtingai nei Lietuvoje, Ukrainos privačios galerijos negali tikėtis jokios valstybės paramos, turi užsidirbti pačios, todėl dalyvauti mugėse ir ieškoti naujų ryšių, joms tikrai aktualu, – sakė D. Stomienė ir pridūrė, kad jai, skirtingai nei E. Parulskiui, didžiausią įspūdį daro Ukrainos meno galerija TSEKH, išsiskirianti dideliais pardavimais ir „ArtVilniuje“ dalyvaujanti jau šeštą kartą. „Šios galerijos darbus Lietuvos kolekcininkai įvertino ir pradėjo pirkti mugėje jiems prisistačius 4-ąjį kartą“, – sakė D. Stomienė, pastebėdama, kad komercinei sėkmei reikia laiko.

„ArtVilnius‘15” vadovė sakė, kad ukrainiečiai pristatys ir vieną iš įspūdingiausių darbų, tapsiančių centriniu mugės kūriniu – Nikitos Shalenyi  instaliaciją „Sibiras“, skirtą vartojimo temai. Šis darbas bus instaliuotas 5-oje LITEXPO ekspozicijų salėje, jo ilgis – 20 m., plotis – 4 m. Jam įgyvendinti reikės net 1000 žalių medžiaginių rankšluosčių, pagamintų Kinijoje, šalyje, kuri tapo pigios ir greitos šiuolaikinės gamybos simboliu.

Kaip teigė „ArtVilnius‘15” vadovė, kalbant apie kitas mugės dalis, reikia akcentuoti tradicinę didelių gabaritų skulptūrų bei instaliacijų parodą „Takas“, bei ypatingąjį mugės partnerį – tarptautinę įmonę „Lewben Group”. Ši įmonė pirmą kartą visuomenei pristatys dalį meno fondo „Lewben Art Foundation“ valdomos šiuolaikinių tarptautinių menininkų kolekcijos: Charles Avery, Markus Schinwald, Tala Madani, Los Carpinteros, Tony Cragg, Thomas Houseago, Bertrand Lavier, Jonathas de Andrade ir Pedro Reyes kūrinius (kuratorė italė Francesca Ferrarini). Kaip teigė „Lewben Art Foundution“ direktorė Indrė Tubinienė, pristatomų menininkų darbus į savo kolekcijas įtraukia žymiausi muziejai, tokie kaip „MoMA“ ir „Tate“, taip pat jie eksponuojami pagrindinėse galerijose, bienalėse ar parodose, tokiose kaip „Documenta“.

Tradicinė didelių gabaritų skulptūrų bei instaliacijų paroda „Takas“ šiais metais tapo tarptautine. Menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos bei Ukrainos pristatys įspūdingus meno kūrinius. Savo darbus šioje parodoje eksponuos:  Aigars Bikše, Andrius Erminas, Andrius Pukis, Anton Logov, Danas Aleksa, Daria Krotova, Iveta Laure, Jonas Aničas, Jurga Barilaitė, Kęstutis Svirnelis, Matas Janušonis, Nikita Shalennyi, Rafal Piesliak, Saulius Vaitiekūnas, Tauras Kensminas bei Ugis Traumanis.

Ypač daug dėmesio mugėje „ArtVilnius‘15“ sulauks video menas. Vieno seniausių Europoje šiuolaikinio video meno festivalio VIDEONALE kuratorės Tasja Langenbach ir Jennifer Gassmann (Vokietija)  specialiai mugei atrinko geriausius festivalio video darbus, kuriuos sieja bendra tema – „Laukinis šauksmas”. Niujorke gyvenantis pasaulinio garso menininkas bei muzikantas Vladimiras Tarasovas „ArtVilnius‘15“ lankytojus kvies pažiūrėti svaiginančią vaizdo ir garso instaliaciją „Šešiasdešimtieji“, kuri Lietuvoje rodoma pirmą kartą.

Taip pat vyks ir tradicinis geriausių mugės galerijų ir menininkų rinkimas bei apdovanojimas.

Be pagrindinės programos mugėje rengiamos meno kolekcionavimą nagrinėjančios diskusijos, konferencijos, specialią edukacinę programą pristatys Vilniaus dailės akademija, Jūratės Stauskaitės, Justino Vienožinskio meno mokyklos bei „Indigo Textile“.

Ir pabaigai „ArtVilnius‘15“ vadovė D. Stomienė atkreipė dėmesį į dar vieną svarbią žinią -  išaugusį  mugės menininkų ir kolekcionierių, draugų ir rėmėjų ratą. Mugės rėmėjai su menininkų pagalba įsirengs meniškus stendus, kurie atspindės meno ir verslo sinergijos galimą rezultatą.

„ArtVilnius‘15“ šiemet vyks jau šeštą kartą. Šiuolaikinio meno gerbėjus, kolekcininkus bei meno pasaulio profesionalus mugė suburs birželio 25–28 dienomis „Litexpo“ parodų ir kongresų centre. 12 000 kv. m. plote įsikurs 55 šiuolaikinio meno galerijos iš 15 pasaulio šalių: Baltarusijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Gruzijos, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Rumunijos, Rusijos, Slovakijos, Ukrainos ir Vokietijos. „ArtVilnius‘15“  organizatoriai tikisi sulaukti apie 30 000 tūkst. lankytojų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra