Šiemet kuriant „Lietuvos viziją: 2119“ buvo siūloma apsvarstyti namų kaip vertybės sąvoką, kuri susijusi su teatro išgyvenamu laikotarpiu. Vykdant rekonstrukciją, laikinais LNDT namais tampa visos Lietuvos teatrų, kultūros namų, pramogų arenų scenos. Todėl ir „Lietuvos vizijos: 2119“ kūrybiniuose ieškojimuose regionų žmonės buvo kviečiami apsvarstyti savo santykį su namais, gimtuoju miesteliu, tėvyne.
Naujas sodas Kalveliuose
Vilniaus rajone, Kalveliuose, Šeimos ir vaiko krizių centro kieme išaugo naujas sodas. Projekto sumanytojai – grafikos dizainerė Lina Bastienė ir jos vyras skulptorius, tapytojas Darius Bastys – visų pirma pakvietė centro vaikus sukurti būsimo sodo maketus. Jau pirmajame etape buvo galima pastebėti dalyvių išradingumą. Birželį vyko sodo sodinimo darbai, į kuriuos susirinko ne tik centro gyventojai ir darbuotojai, bet ir Kalvelių gyventojai.
Sodas įkūnija besąlygišką, neatlygintiną rūpestį vieni kitais, švelnią, neįkyrią meilę ir dėmesį.
„Kodėl sodas vaikams? Nes užaugę vaikai palieka namus. Tačiau į juos visuomet grįžta. Sodas – tai, kas yra pastovu, kaip namai, kur gali sugrįžti. Kiekvienas vaikas, kuris sodino sodą prisimins – šitą medį sodinau aš, jis užaugo kaip aš.
Nustebome, kiek yra daug nuostabių žmonių, kurie moka džiaugtis tuo, ką dovanoja gyvenimas, rūpinasi tais, kuriems reikia pagalbos, globos, atidumo. Sodas yra bendrystės simbolis, be kurios neįmanoma žmonių bendruomenė. Sodas įkūnija besąlygišką, neatlygintiną rūpestį vieni kitais, švelnią, neįkyrią meilę ir dėmesį“, – sako Lina ir Darius Basčiai.
M. Endriuškos nuotr.
Jie susidraugavo su Kalvelių bendruomene ir net įkvėpti šios patirties pažadėjo pradėti lankyti lenkų kalbos kursus. Savo pažadą abu sėkmingai tęsi. „Šis projektas mums buvo postūmis žengti žingsnį bendrystės link“, – sako mintimis dalijasi sutuoktiniai.
Sugriauti stereotipus apie vaikus
Nemenčinės Vaikų ir paauglių socialiniame centre dirbo režisieriaus ir aktoriaus Pauliaus Tamolės vadovaujama komanda. Išklausę ten augančių vaikų istorijas jie kartu su scenografu Vladu Suncovu sukūrė keturių plokštumų interaktyvią lentą, kurioje pateikiami trijų skirtingų amžiaus grupių jaunuolių pasakojimai. Lentoje užrašyti tų vaikų ar paauglių gyvenimo faktai, o paėmus ausines galima išgirsti realią vaiko gyvenimo istoriją, jo norus, baimes, neišsipildžiusias svajones ir ateities vizijas.
„Norėjau sugriauti mitus apie vaikų namuose užaugusius vaikus ir padėti jiems papasakoti apie save plačiajai visuomenei. Manau, kad vyrauja daug stereotipų ir prieštaringų nuomonių, visuomenė į juos žiūri kitaip. Tokių vaikų padaryta išdaiga išpučiama iki problemos. Norėjosi juos sustiprinti ir palaikyti. Į vaikų namus atsinešėme teatro metodą, taisykles, kaip kuriame spektaklį.
Nesitikėjau, kad projektas bus toks paveikus. Tikiuosi, kad šios mobilios interaktyvios lentos taps priemone vaikų namams skirtingose erdvėse atskleisti savo istorijas, ir kad su jomis susipažins žmonės, nuo kurių priklauso tų vaikų likimas“, – sako P. Tamolė.
„Kartu su LNDT turime galimybę įamžinti, įgarsinti mintis, jausmus ir patirtis vaikų, kurie yra netekę tėvų globos. Vaikams tai yra galimybė pajusti, kad jie yra išgirsti ir svarbūs. Mes tikimės, kad šis projektas padės visuomenę priartinti prie globos institucijose gyvenančių vaikų ir galbūt tai palengvins vaikų kelią. Sekite naujienas Vaikų ir paauglių socialinio centro feisbuko paskyroje ir internetiniame puslapyje bei sužinosite, kur galite pamatyti projektą iš arčiau“, – kviečia socialinio centro projektų vadovė Karolina Pukytė.
Piešia visa bendruomenė
Rukainių miestelyje prie pagrindinės gatvės išdygo skulptoriaus Donato Jankausko-Duonio sukurtas trijų metrų aukščio rutulys. Rutulys sukasi aplink savo ašį, o jo apipavidalinime kviečiami dalyvauti visi miestelio gyventojai, taip kuriamas bendruomeniškumas, skatinamas kūrybiškumas ir meilė savo miesteliui. Pirmieji piešiniai ant rutulio nugulė jo pastatymo dieną ir kasdien šis objektas gali keistis.
J. Šopos nuotr.
„Mums, Rukainių gyventojams, projektas „Lietuvos vizija: 2119“ sudarė galimybę prisiminti praeities įvykius, įamžinti dabartį ir pasvajoti. Kūrybinis procesas baigiamojo renginio metu tarsi amžina ugnis iš autoriaus rankų perduotas Rukainių gyventojams. Be abejo, kol kas neaišku, kaip viskas išsirutulios, ir kaip eigoje kis šis žemėlapis. Bus įdomu stebėti jo virsmą“, – sako Rukainių bendruomenės pirmininkė Elžbieta Jankovska-Bortkevič.
Visus LNDT įgyvendinamus projektus šiemet rėmė Britų taryba Lietuvoje. Jos direktorius Artūras Vasiliauskas sako, kad vienas iš Britų tarybos prioritetų yra veiklos įvairiuose Lietuvos regionuose. „Siekiame sukurti galimybes žmonėms burtis, pažinti ir keisti savo aplinką, kūrybiškais metodais ugdytis bendruomeniškumo įgūdžius. Esame įsitikinę, kad bendradarbiaudami su LNDT vykdant „Lietuvos viziją: 2119“ padedame bendruomenėms tapti savo ateities šeimininkėmis“, – teigia A. Vasiliauskas.
Naujausi komentarai