„Titanike“ – sprogstamoji V. Kisarausko galia Pereiti į pagrindinį turinį

„Titanike“ – sprogstamoji V. Kisarausko galia

„Titanike“ – sprogstamoji V. Kisarausko galia
„Titanike“ – sprogstamoji V. Kisarausko galia / Š. Mažeikos / Fotobanko nuotr.

Šiemet tapytojui Vincui Kisarauskui būtų sukakę 80 metų. Prieš daugiau nei 20 metų miręs, dailininkas paliko didžiulį kiekį darbų. Šia proga menininkas prisimenamas skirtingomis parodomis. Dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ ketvirtadienį atidaroma paroda, kurioje – ankstyvieji V. Kisarausko tapybos ir grafikos darbai, kurti 7-ojo dešimtmečio pradžioje. 

Parodos anotacijoje kuratorius cituoja Vinco Kisarausko žodžius – „visada norėjau ir noriu pasakyti ką nors keista, tragiškai keista, sunkiai, negražiai keista“. Šie žodžiai, anot kuratoriaus, gali būti viso Kisarausko kūrybos kelio raktažodžiai, nusakantys ir jo paties gyvenimo įtampas, patiriamas iš sovietinės sistemos kontrolės mechanizmų.

Dailininko kūryba nuo pat jos ištakų, pirmųjų tapybos, grafikos kūrinių, piešinių, eskizų, koliažų ir asambliažų liudijo apie į Lietuvos dailę ateinančią didelę meninę jėgą, laužančią socrealizmo taisykles, netelpančią į sistemos rėmus. Pirmoji V. Kisarausko personalinė paroda surengta 1962 m. buvo įvykis, o jo iliustracijos Juliaus Janonio vaikiškam eilėraščiui „Poklius tykoja kasdieną“ sulaukė aštrios kritikos.

„Nuo 59 iki 66 metų geriausiai atspindi tą sprogstamąją Vinco Kisarausko galią. Tai buvo sprogimo galia to meto kontekste, nes jis atėjo su tokia jėga, su tokiu laukiniu užsimojimu, energija, aistra, kad jam to meto dailėje lygių nebuvo. Jau pats jo pasakymas, kad nėra menui taisyklių leidžia suvokt, kad jam tos taisyklės neegzistavo, jis viską kūrė iš savęs, savo supratimo, nebodamas cenzūros, kontrolės, išmetimo iš parodų, jis per visą dailės istoriją liko unikumu“, – kalbėjo parodos kuratorius Viktoras Liutkus.

Pasak kuratoriaus, paroda tarsi grąžina į V. Kisarausko kūrybos pradžią, leidžia pažvelgti į jo kūrybinį brendimą, pirmuosius darbus, motyvus, tų motyvų komponavimą, išraišką.

„Įdomus aspektas, kai susistatė ankstyvieji darbai – tapyba šalia grafikos, svarbiausia jis darė viską pramaišiui, galėdavo griebtis raižyt kartoną, linoleumą, kurti grafiką, montuot asambliažą.

Visa kūryba tryško, jis nepaisė ribų, mums patiems buvo įdomu pasižiūrėt, kokiais kampais jis glaudė grafiką prie tapybos. Ankstyvojoj tapyboj pamatysit stovinti arba griūvanti figūra, galvos, laužytas žmogus, figūros išardytos, neapeinama pokario partizanų tema, ką pats išgyveno“, – pasakojo V. Liutkus

Vinco Kisarausko darbų galima pamatyti šiuo metu veikiančioje miniatiūrų parodoje „Kitokios „kamėjos“ galerijoje „Agentum“, o paroda „Titanike“ bus atidaryta ketvirtadienį. Kitąmet Vinco Kisarausko kūryba bus eksponuojama nacionalinės dailės galerijos didžiojoje salėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra