Vilniaus festivalio viešnia M. Dueñas – smuiko virtuozė iš Ispanijos

„Tai, kad šimtas skirtingų tautybių ir kalbų atlikėjų, jaunųjų muzikantų, gali susirinkti į vieną orkestrą ir groti iš tų pačių natų, pavyzdžiui, Beethoveno devintąją simfoniją – tai ir yra kūryba. Tai yra pasaulio kūryba, saitų atkūrimas tarp žmonių“, – teigė Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorė Rūta Prusevičienė.

Išties Vilniaus festivalio uždarymo koncerte birželio 28 d. kartu muzikuos įvairių tautybių ir kartų žvaigždės. Tarp jų – jaunoji 2021 m. Yehudi Menuhino konkurso nugalėtoja María Dueñas bei batutos legenda, „Grammy“ apdovanojimų laureatas, šveicarų dirigentas Charles’is Dutoit. Su LNSO Ch. Dutoit atliks Ottorino Respighi simfoninę poemą „Romos fontanai“, Claude’o Debussy simfoninį preliudą „Fauno popietė“ ir Igorio Stravinskio baleto „Ugnies paukštė“ siuitą, o kartu su smuikininke M. Dueñas visus pamalonins įstabaus grožio Felixo Mendelssohno Koncertu smuikui ir orkestrui.

„Gimė žvaigždė!“ – taip apie nė dvidešimties metų neturinčią smuiko virtuozę M. Dueñas skambiai pareiškė vienas įtakingiausių Ispanijos muzikos žurnalų „Codalario“. Jos griežimas – nepriekaištingos technikos ir kerinčio muzikalumo derinys. Ne veltui BBC ją titulavo viena iš 2021–2023 m. „Naujosios kartos atlikėjų“, nes būdama vos aštuoniolikos metų M. Dueñas jau įsitvirtino tarp žinomiausių jaunųjų menininkų.

Ispanijos mieste Granadoje gimusi M. Dueñas muzikinį išsilavinimą bei pažintį su smuiku pradėjo būdama penkerių: „Mano mama turėjo senų vinilinių plokštelių su didžiųjų smuiko meistrų įrašais. Klausydavausi Menuhino, Heifetzo, Oistracho, jie visada buvo mano mėgstamiausi. Klausydavausi valandų valandas ir galėjau tik svajoti, kad pati tapsiu smuikininke.“ 2014 m. jos šeima persikėlė iš Ispanijos į Dresdeną, Vokietiją, paskui į Vieną, kad Dueñas galėtų studijuoti Vienos muzikos ir scenos meno universitete bei Graco universitete pas profesorių Borisą Kuschnirą, kuris lydi ją profesinėje kelionėje iki šiol. Kuschniras yra vienas įtakingiausių smuiko meistrų, iš kurio, kaip teigia Dueñas, ji semiasi „nesibaigiančios meilės muzikai ir noro kiekvieną dieną išbandyti kažką nauja“.

M. Dueñas muzikavimas bei pasiekimai išties stebina – ji jau yra pelniusi apdovanojimų įvairiuose konkursuose, tarp kurių – pirmosios premijos Vladimiro Spivakovo bei Tarptautiniame Mozarto konkurse Džuhajuje (Zhuhai). Ši atlikėja yra vieno svarbiausių smuikininkų konkursų pasaulyje – 2021 m. Ričmonde (JAV) vykusio prestižinio Yehudi Menuhino konkurso – nugalėtoja, kuriame išsiskyrė ir kaip kūrybinga asmenybė. Ji pati sukūrė solisto kadencijas, kurias Mozartas palikdavo improvizuoti atlikėjams. „Grodama Mozarto kompozicijas jaučiu, kad jose turiu perteikti unikalumą, palikti dalelę savęs. [...] Tad dažniausiai pasirašau kadencijas Mozarto, Beethoveno koncertams“, – sako smuikininkė. Be solisto kadencijų, ji sukūrė ir kelias kompozicijas, tarp kurių – fortepijoninė pjesė „Farewell“ (liet. „Atsisveikinimas“), 2016 m. laimėjusi prizą Roberto Schumanno tarptautiniame pianistų konkurse. Atlikėją domina įvairių meno formų persipynimas – atlikimo, kūrybos, muzikos ir kino sąveikos. „Filmai yra mano pomėgis. Vienas iš mano projektų buvo perteikti savo kompoziciją „Farewell“ vizualia, kino kalba. Taip pat domėjausi, tyrinėjau Johanno Sebastiano Bacho gyvenimą ir kūrybą, ją mielai ateityje paversčiau dokumentiniu filmu.“

Dueñas aranžavo daugybę kūrinių, kad galėtų muzikuoti kartu su savo seserimis – Julia ir Daniela (viena griežia smuiku, kita – violončele). „Yra daug kūrinių styginių trio arba trio su fortepijonu, bet ne dviem smuikams ir violončelei, todėl aš aranžuodavau kūrinius [...]. Mums patinka groti kartu“, – pasakoja Dueñas.

Kalbėdama apie savo stulbinančią sėkmę M. Dueñas visad pabrėžia artimųjų bei profesoriaus Boriso Kuschniro indėlį ir ragina nepaliauti svajoti: „Nesu iš tų, kurie patartų, bet jei ko nors labai nori ir apie tai svajoji, kada nors galėsi tai įgyvendinti. Svajojau būti smuikininke, bet niekad nedrįsau pagalvoti, kad būsiu Vienoje ir mokysiuosi pas geriausią profesorių pasaulyje. Taigi, jei norisi, kovok dėl to ir atiduok viską. Tai yra vienintelis mano patarimas – daug sunkaus darbo ir tikėjimo savimi.“NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių