Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus senasis teatras neberodys Rusijos politiką palaikančių kūrėjų spektaklių

2023-01-19 14:26
BNS inf.

Vilniaus senasis teatras (VST) pranešė atsisakantis rodyti spektaklius, kurių autoriai, kūrėjai ar jų autorinių teisių perėmėjai palaiko Rusijos politiką bei karą prieš Ukrainą, ketvirtadienį pranešė teatras.

G. Kropio / BNS nuotr.

„Paaiškėjus naujiems faktams dėl Rusijos piliečių, kurie yra pjesių autoriai, sukurtų spektaklių kūrėjai ar jų autorinių teisių perėmėjai, VST atsakingai priėmė sprendimą – nerodyti spektaklių, kurie prieštarauja teatro deklaruojamoms vertybėms“, – ketvirtadienį pranešė teatras.

Įstaiga sprendimą priėmė LRT paskelbus, jog teatras ir toliau rodo spektaklius pagal šiuolaikinių Rusijos autorių, kurie viešai palaiko tariamų Donecko ir Luhansko respublikų prijungimą prie Rusijos, kūrinius. Anot LRT, teatras buvo paprašęs rusų leisti jų kūrinius naudoti nemokamai, o Rusijos menininkai sutiko tokią dovaną lietuviams duoti.

Teatro vadovė Olga Polevikova patvirtino, kad teatras jau yra nutraukęs bendradarbiavimą bei nevykdo bendrų naujų projektų su Rusijoje kuriančiais autoriais ir nemato galimybės toliau tęsti darbą su kūrėjais, kurie neišreiškė aiškios pozicijos Ukrainos karo atžvilgiu.

Teatro teigimu, šiuo metu peržiūrimas repertuaras, sutartys su autoriais, kurios buvo sudarytos dar iki prasidedant karui.

„Puikiai suprantame autoritarinės Rusijos, Putino režimo norą „didžiąją“ rusų kultūrą išnaudoti kaip minkštąją galią, atvirą norą kultūrą paversti ginklu“, – rašoma pranešime.

Į tai reaguodamas teatras pranešė jau atsisakęs rodyti spektaklius – „Valia“ (pagal Vasilijaus Šukšino kūrinius), „Utopija“ (Michail Durnenkov), „Ledas“ (pagal Vladimiro Sorokino romaną). Nuspręsta neberodyti spektaklių „Katės namai“ (Samuil Maršak), „Prakeikta meilė“ (Pavel Sanajev), „Kalniukas“ (Aleksej Žitkovskij).

„Vilniaus senasis teatras yra multikultūris ir atviras Europos teatras, kuris skatina, palaiko ir skleidžia Lietuvoje gyvenančių tautinių bendrijų kultūrą (rusų, lenkų, ukrainiečių, baltarusių, žydų ir t. t.). Teatras, grįstas tolerancija ir atviros visuomenės vertybėmis, inicijuoja ir skatina bendradarbiavimą tarp įvairiakalbių bendruomenių, siekia skirtingų tradicijų teatrų sinergijos“, – pranešime spaudai sakė O. Polevikova.

Teatras pranešė formuojantis darbo grupę, kuri nuolat stebės besikeičiančią pasaulinę situaciją ir iškilus naujoms aplinkybėms operatyviai reaguos dėl repertuaro sudarymo kaitos.

Daugiau naujienų