Didžiausias trumpametražių filmų renginys Baltijos šalyse – Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis – grįžta su dar brandesne programa, kiek pakeitęs pavadinimą ir sulaukęs jauno jubiliejaus. Ištikimi trumpo metro filmų gerbėjai šiemet išvys aštuonias tarptautines ir dvi nacionalines konkursines bei tris specialiąsias programas: šiuolaikinių menininkų – Deimanto Narkevičiaus ir brito Johno Smitho – filmus, naujai pažvelgti į miestą siūlančią programą „Vilnius kine“ bei mažiausiems kino žiūrovams skirtą programą „Filmukai vaikams“. Dešimtąjį jubiliejų švęsiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis šiais metais vyks spalio 7–11 d. „Skalvijos“ kino centre ir kino teatre „Pasaka“ Vilniuje, o spalio 15–18 d. persikels į Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį ir Ukmergę.
„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis jau dešimt metų žiūrovus kviečia žiūrėti eksperimentų nebijančius trumpus filmus, kurie neretai laužo kino suvokimo ribas“, – sako Marija Razgutė, viena iš tarptautinio trumpų filmų festivalio organizatorių.
Konkursinė festivalio programa: tai, kas svarbu šiandien
Festivalio programos sudarytojų kruopščiai atrinkti tarptautinės konkursinės programos filmai nagrinėja temas, jaudinančias šiandieninį pasaulį – pabėgėliai, emigrantai, patriotizmas, savosios tapatybės paieška, karas Ukrainoje. Tai tik kelios temos, kurias gvildens 45 vaidybiniai, dokumentiniai ir animaciniai filmai, atkeliavę iš skirtingų pasaulio šalių. Dvi minutės – tiek trunka trumpiausias programos kūrinys „Trumpas filmas iš gyvenimo“ (rež. Laila Pakalnina, 2014), o 38 minučių „Niekieno turtas“ (rež. Pia Borg, Edward Lawrenson, 2014), pasakojantis apie psichiatrinėje ligoninėje įkurtą meno studiją, – ilgiausiais iki šiol festivalyje rodytas filmas. Aštuonios tarptautinės konkursinės programos žiūrovams atskleis, kokį ilgalaikį poveikį gali sukelti trumpo metro filmas.
Festivalyje pirmą kartą bus surengtas nacionalinis trumpų filmų konkursas, kurį sudaro dešimt jaunų kino kūrėjų filmų. Pasak festivalio organizatorių, tai patys savičiausi pastaraisiais metais Lietuvoje sukurti trumpo metro filmai, subtiliai reflektuojantys šiandienos aktualijas, jauno žmogaus jausmus ir problemas, požiūrį į praeitį. Užsukę į nacionalinio konkurso seansus išvysite ne vieną tarptautinį kino festivalį apkeliavusius ir žiūrovų simpatijas pelniusius filmus. Taip pat šioje programoje pristatoma ir viena nacionalinė premjera – tai režisieriaus Vyganto Bachmackij vaidybinis darbas „Vaikai“ (2015 m.), fiksuojantis netikėtai pakrypusį nusikaltimo scenarijų.
Specialiosios programos sąmoningam žiūrovui
Trys specialiosios Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio programos pasiūlys pažvelgti į šiuolaikinio meno ir avangardinio kino lauką, pakalbėti apie Vilniaus istoriją ir daugiakultūriškumą bei ugdyti sąmoningą ir aplinkai jautrų kino žiūrovą. Šių metų festivalio pažiba – šiuolaikinio meno kūrėjo Deimanto Narkevičiaus ir avangardinio kino kūrėjo brito Johno Smitho filmų programa. Du vakarus festivalio žiūrovai turės išskirtinę galimybę žiūrėti šių menininkų filmus, pirmą kartą rodomus drauge, bei dalyvauti diskusijoje su meno kritike Dovile Tumpyte ir abiem menininkais. Šia proga festivalis paliks įprastas kino sales ir trumpam įsikurs pamirštoje, bet atgimsiančioje, nuostabiu sieninės tapybos darbu puoštoje, kino salėje ant Tauro kalno.
Pasak festivalio organizatorių, specialiosios programos „Vilnius kine“ idėja kilo labai natūraliai – atliepiant pastarųjų metų debatus apie miesto istoriją ir tapatumą kultūrinėje erdvėje. Programos filmai ieškos „dingusio“ Vilniaus paveikslo, bandys užčiuopti praėjusio laiko dvasią ir atras naujus nematytus miesto rakursus. Festivalis, bendradarbiaudamas su laisvuoju universitetu LUNI, prieš „Vilnius kine“ programos peržiūras pakvies į dvi filmų įkvėptas ekskursijas, praplėsiančias lietuvių kino, miesto istorijos, architektūros bei kultūros žinias ir, tikėtina, kasdienio maršruto žemėlapį.
Programa „Filmukai vaikams“, skirta mažiesiems žiūrovams nuo trejų metų, atkeliavo iš garsiausio trumpametražių filmų festivalio Clermont-Ferrand Prancūzijoje, turinčio ilgametę patirtį ruošiant filmų programas vaikams. Šią programą sudaro ne tik smagūs ir gražiai nupiešti animaciniai filmai, bet ir vaidybinis filmas, vaizduojantis, kaip aklas vyras gaudo žuvelę sudužus akvariumui, dokumentinis filmas apie kompostavimą ir vienas eksperimentinis – kupinas abstrakčių figūrų, spalvų ir kompozitoriaus bei muzikanto Steve’o Reicho muzikos žaismo. „Filmukai vaikams“ neįkyriai ir nenaiviai supažindina vaikus su įvairiomis temomis ir ugdo naują kino žiūrovų kartą.
Industrijos profesionalams – trumpametražių filmų forumas „Baltic Pitching Forum“
Festivalio metu jau trečią kartą vyks Baltijos šalių trumpametražių filmų idėjų pristatymo forumas „Baltic Pitching Forum“. „Sėkminga praėjusių metų renginio patirtis parodė, kad toks trumpametražių filmų industrijai skirtas forumas ypatingai svarbus siekiant atkreipti dėmesį į Baltijos šalių kūrėjus bei atskleisti jų kūrybinį potencialą. Šis renginys – tai ne tik unikali galimybė susipažinti su Europos kino profesionalais, bet ir sužinoti, kaip teisingai ir sėkmingai pristatyti projektą, ir būti išgirstiems, įvertintiems geriausių savo srities specialistų“, – teigia festivalio direktorė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.
Naujausi komentarai