13 alga plaukia pro šalį Pereiti į pagrindinį turinį

13 alga plaukia pro šalį

2008-12-11 09:00
13 alga plaukia pro šalį
13 alga plaukia pro šalį / Roko Medonio nuotr. Susiprotėjo: sostinės savivaldybė, staiga prisiminusi milijonines skolas troleibusų įmonei, 13-o atlyginimo gali atsisakyti.

Dar prieš porą savaičių Vilniaus savivaldybė darbuotojams dosniai žadėjo tryliktą atlyginimą. Vakar valdininkai pagaliau atsikvošėjo – pinigų jau ieškoma ne premijoms, o 361 mln. litų skolai padengti.

Parduoda įmonės turtą

Milijoninių skolų slegiama bendrovė "Vilniaus troleibusai" jau išparduoda savo nekilnojamąjį turtą: šiuo metu už beveik 3 mln. litų mėginama parduoti buvusį įmonės sandėlį.

Jeigu savivaldybė atsiskaitytų su vežėjais, to galbūt neprireiktų. Tačiau savivaldybės kišenėse taip pat siaučia uraganas.

"Kol kas didelio susidomėjimo nėra, bet galbūt ir pavyks parduoti. Skubam, nes daug kam esame skolingi: skolingi Mokesčių inspekcijai, skolingi darbuotojams tryliktą atlyginimą. Bankai skolinti nenori, tad reikia ieškoti išeičių", – bėdas vardijo "Vilniaus troleibusų" generalinis direktorius Jonas Bagdonavičius.

Tai gal reikėtų atsisakyti trylikto atlyginimo? "Kas numatyta, tą reikia išmokėti. Būkim vargšai, bet teisingi", – atsiduso bendrovės vadovas.

Palūkanos galutinai nužudytų

Tačiau net pavykus parduoti pastatą, pinigų įmonei nepakaktų.

"Vien algoms išmokėti mums reikia 4 mln. litų. Mokesčių inspekcijai esame skolingi apie 2,1 mln. litų. Jeigu laiku nesumokėsime, mums gali pridėti palūkanas, kurios buvo nurašytos prieš septynerius metus, t. y. daugiau kaip 11 mln. litų", – dejavo J.Bagdonavičius.

Esą "Vilniaus troleibusus" galėtų išgelbėti savivaldybė, jeigu ši sumokėtų bent dalį skolos. Tačiau tokių vilčių J.Bagdonavičius nepuoselėja.

"Jeigu bilietai būtų pabrangę pernai, kai mes siūlėme, padėtis būtų kur kas geresnė. Savivaldybė mums dabar skolinga 30 mln. litų, autobusų parkui – 44 mln. litų. Pardavę bilietus, skolų tikrai nepadengsim", – paaiškino ilgametis įmonės vadovas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Viešųjų ryšių skyriaus specialistas Darius Buta "Vilniaus dienai" patikslino, kad nesumokėtą mokestinės paskolos dalį "Vilniaus troleibusai" turėjo sumokėti iki gruodžio 1 d. Tačiau įmonė kreipėsi į VMI, prašydama paskolos sutartį pratęsti. Šiuo metu šis prašymas svarstomas.

Kokį verdiktą rinksis VMI, D.Buta nekomentavo. Neoficialiomis žiniomis, troleibusų parko prašymas gali būti atmestas, mat nesumokėtų mokesčių uodega paskui įmonę velkasi pernelyg ilgai.

Skolose – iki ausų

Beje, pagal skolas Vilniaus miesto savivaldybė – nacionalinis lyderis. Savivaldybių asociacijos spalio 1 d. duomenimis, sostinės savivaldybės skola sudaro 361,32 mln. litų, arba beveik 52 proc. visų jos šių metų pajamų.

Todėl savivaldybė pradėjo abejoti, ar reikia išmokėti tryliktą atlyginimą. Tam prireiktų 3 mln. litų. Rasti tokią sumą dabar nelengvas darbas, atsižvelgiant į 120 kartų didesnę savivaldybės skolą.

Savivaldybės ir darbuotojų kolektyvinėje sutartyje nurodoma, kad trylikta alga tarnautojams išmokama, jei darbo užmokesčio fonde esama atsargų. O šios – labiau teorinės, nei praktinės.

"Jeigu taip žiūrėtume, tai popieriuje mes tame fonde pinigų dar turim", – "Vilniaus dienai" sakė savivaldybės administracijos Finansų departamento direktorius Edmundas Kačkus.

Vis daugiau skepticizmo

Prieš porą savaičių savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas teigė, esą tryliktą atlygį neva teks išmokėti būtent dėl kolektyvinės sutarties. Tačiau dabar jis apie šventinę algą kalba kur kas santūriau.

"Turime tam tikrų bėdų su Finansų ministerija ir su lėšų pervedimu mokykloms. Jeigu šiuos finansinius dalykus sutvarkysim, pasvarstysim ir apie tryliktą atlyginimą", – teigė G.Paluckas.

Pasak jo, Finansų ministerija Vilniui priekaištauja dėl prastai surenkamų mokesčių. "Mes gi negalim rizikuoti, kad mokytojai liktų be alternatyvų. Turim alternatyvų, avarinį planą: jeigu įsipareigojimai ugdymo įstaigoms nebūtų dengiami iš biudžeto lėšų, turėtume rasti kitų finansavimo šaltinių – skolintų lėšų ar panašiai", – paaiškino G.Paluckas. Jis taip pat patikino, kad skolose skendinti savivaldybė dar turi skolinimosi rezervų.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų profesinė sąjunga atsisako komentuoti su tryliktu atlyginimu susijusius reikalus. "Taryboje to nesvarstėme. Jokių komentarų", – nukirto profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Gintas Kimtys.


Trylikta alga – ne šventa karvė

Danas Arlauskas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos prezidentas:

Jeigu tryliktas atlyginimas skiriamas už tarnautojo įdirbį – tai nėra blogai, netgi sunkiais laikais. Bet jeigu jis mokamas tik dėl to, kad tokios tradicijos, tai atrodo iš tikrųjų keistai.

Meras galėtų pasakyti, kad šiais metais, įvertinus sunkią padėtį, tryliktą algą gaus ne visi: gaus tik tie, kurie dirbo labai kokybiškai. Tai suprasčiau.

Rezervų nėra. Kadangi savivaldybė yra tiek daug įsiskolinusi, manau, trylikto atlyginimo išmokėjimas nebūtų labai gražus poelgis. Juk jeigu jo neišmokės, niekas į teismus neis.

Kolektyvinė sutartis neturi būti šventa karvė. Jeigu valstybėje keičiasi padėtis, turi būti ieškoma balanso tarp visų interesų grupių. Bet jeigu įmonės nesugeba išmokėti algų dėl to, kad negavo joms priklausančių pajamų iš savivaldybės, kolektyvinė sutartis, pagal kurią išmokami pinigai neatlikus savo funkcijų, yra nekorektiška.


Labiausiai prasiskolinusių savivaldybių dešimtukas

 

Savivaldybė Skola (mln. Lt) Skolos ir pajamų santykis (proc.)
Vilniaus m. 361,32 51,8
Kauno m. 116,55 24,6
Šiaulių m. 40,90 25,6
Klaipėdos m. 40,86 16,7
Panevėžio m. 30,98 27,1
Marijampolės m. 25,07 30,4
Mažeikių r. 23,14 29,8
Kauno r. 21,60 22,5
Telšių r. 17,55 29,9
Klaipėdos r. 16,36 29,2

Savivaldybių asociacijos spalio 1 d. duomenys

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra