Pereiti į pagrindinį turinį

90-metį švenčiantis S. Bakas sako jaučiantis Vilniaus jaunimo domėjimąsi Holokaustu

2023-08-12 07:06

90-metį švenčiantis žymus litvakų dailininkas Samuelis Bakas sako jaučiantis Vilniaus jaunimo domėjimąsi Holokaustu ir atvirumą gilinantis į Lietuvos žydų istoriją.

Samuelis Bakas
Samuelis Bakas / Kultūros ministerijos nuotr.

„Su Vilniaus jaunimu jaučiu ryšį, jų milžinišką troškimą pajausti, kas nutiko šiame mieste prieš 80 metų – jų seneliai, kurie galbūt kažką žinojo, galbūt jautė gėdą, kaltę ir viską slėpė, todėl jie nieko nežino. Jie tik nujautė, kad tai – pernelyg sudėtinga istorija ir galbūt geriau apie tai nekalbėti“, – LRT radijui teigė S. Bakas.

„Dabar jaunoji karta yra labai atvira, labai smalsi, galiu su ja bendrauti, nes anglų kalba yra tapusi pasaulio lingua franca (tarptautine bendravimo kalba – BNS), ir mano istorija jiems gali suteikti norimų žinių“, – sakė jis.

Šeštadienį 90-metį minintį menininką pasveikino ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jis pažymi, kad dailininkas per asmeninę prizmę subtilia meno kalba atskleidžia holokausto ir skaudžias žmonijos praeities patirtis, tačiau kartu teigia humanizmo šviesą.

Dabar jaunoji karta yra labai atvira, labai smalsi, galiu su ja bendrauti.

„Šiandienos pasauliui labai reikalinga Jūsų išmintis, nutapytuose paveiksluose įkūnijanti pamatines tiesas, ir liudijanti begalinę viltį, kad sugebėsime išlaikyti pasaulį teisingoje istorijos pusėje“, – rašoma šalies vadovo sveikinime.

G. Nausėda padėkojo dailininkui už Lietuvai dovanojamus kūrinius, taip pat pažymėjo, kad jo vardo muziejus ryškiai įsiliejo į Lietuvos kultūros krašotvaizdį bei tapo gyvybinga Lietuvos žydų pasaulio ir universaliųjų bendražmogiškųjų vertybių pažinimo erdve.

S. Bakas – garsus litvakų dailininkas, šiuo metu gyvenantis ir kuriantis Jungtinėse Amerikos Valstijose. 2017 metais Vilniuje atidarytas jo vardo muziejus, jam menininkas padovanojo dalį savo kūrybos.

Iš viso Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje sukaupta per 250 menininko darbų, iki šių metų pabaigos  muziejuje vyks S. Bako 90-mečiui skirta paroda. Muziejuje eksponuojami kūriniai, atspindintys ryškius menininko gyvenimo įvykius: vaikystę sostinėje, Antrojo pasaulinio karo metu žydų gete išgyventas akimirkas.

S. Bakas 1933 metais gimė Vilniuje, pirmąją piešinių parodą Vilniaus gete surengė būdamas vos devynerių. Išgyvenęs Holokaustą, jis išvyko į Izraelį, gyveno Vakarų Europoje, studijavo dailę Jeruzalėje, Paryžiuje, nuo 1993-iųjų jis gyvena Vestone, JAV Masačiusetso valstijoje.

S. Bako kūriniuose alegorinio realizmo stiliumi keliami pasaulio trapumo, žmogaus tapatybės paieškų klausimai, atsitiesimo po katastrofos temos. Apie S. Baką parašyta nemažai knygų, sukurti dokumentiniai filmai, lietuvių kalba išleisti jo prisiminimai „Nutapyta žodžiais“.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais pripažinti maždaug 800 lietuvių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų