Prabudusi S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo vadovybė sugalvojo, kad Kariuomenės technikos muziejus turi būti įkurtas jų teritorijoje, o ne VI forte, kaip yra apsisprendusi miesto valdžia.
Kitus planus pamiršo
"O kur dingo VI fortas?" – nustebo vicemeras Steponas Vaičikauskas, išgirdęs tokį siūlymą, pateiktą savivaldybės tarybos kolegijai. Jis priminė, kad būtent VI forte karinės technikos ekspozicijos įkūrimas planuojamas nuo 2007 m. Tam tikslui savivaldybėje buvo sukurta darbo grupė, vyko derybos su Turto fondu, kad savivaldybė galėtų perimti forto statinius savo žinion.
Miesto tvarkymo skyrius pernai lapkritį gavo aerodromo direktoriaus Eugenijaus Raubicko raštą, kuriame siūloma karinės technikos ekspoziciją įrengti šiaurinėje aerodromo dalyje, šalia S.Dariaus ir S.Girėno gatvės.
Aerodromo vadovybės norą eksponuoti karinę techniką stojo ginti konservatorius Raimundas Kaminskas, pareiškęs, kad VI fortas tam netinka. "Kai kurių paveldo specialistų ir istorikų nuomone, tai nėra tinkama vieta, nes VI forto teritorija yra ribota. Pati geriausia vieta – aerodromas", – pareiškė R.Kaminskas.
Ieško būdų išgyventi?
"Reikia nuosekliai dirbti viena kryptimi, o ne žengti žingsnį į priekį, kad paskui žengtum du žingsnius atgal, kaip pastaruoju metu dažnai būna savivaldybėje", – pasipiktino darbo grupei dėl karo technikos muziejaus įkūrimo VI forte vadovaujantis vicemeras Rimantas Mikaitis.
Jo teigimu, darbo grupės posėdžiuose tiek istorikai, tiek paveldo ekspertai yra pasisakę, kad VI fortas puikiai tinka tokiai ekspozicijai įrengti.
Meras Andrius Kupčinskas priminė, kad po ilgų derinimų su Vyriausybe ir Valstybės turto fondu VI fortas pagaliau perduotas Kauno savivaldybės žinion. Krašto apsaugos ministerija yra pažadėjusi dar šiemet pradėti šio Kauno tvirtovės objekto išminavimo darbus.
"Aerodromo direktoriaus siūlymas – siekis kaip nors pateisinti gana apleistą didžiulę teritoriją, kad tik ji nebūtų pritaikyta rekreacijai, visuomenės poreikiams ar dar kam nors kitam. Matyt, yra kitokių interesų, todėl kas kažkiek laiko pasirodo naujų iniciatyvų", – pastebėjo R.Mikaitis.
Pinigai – nesvarbu
Finansų ir biudžeto komiteto pirmininkė Edita Gudišauskienė pasigedo finansinio pagrindimo pasiūlymui karo technikos ekspoziciją įkurdinti aerodrome. "Pirmiausia reikia pradėti nuo lėšų", – pastebėjo E.Gudišauskienė.
"Resursų tam nėra. Jeigu aerodromas tai darys savo lėšomis, nematau nieko blogo", – išsakė poziciją A.Kupčinskas. Jis atkreipė dėmesį, kad savivaldybė neskuba perimti įstaigų ir muziejų, kurias norima perduoti naikinant Kauno apskrities viršininko administraciją, todėl vargiai galima įsivaizduoti naujo muziejaus kūrimą savivaldybės biudžeto lėšomis.
Plk. ltn. dr. Gintautas Surgailis, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius
Tai nėra nauja idėja. 2007 m. Kaune lankėsi Krašto apsaugos ministerijos delegacija, apžiūrėjo tokiai ekspozicijai tinkamas vietas. Jau tada buvo konstatuota, kad S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas tam visai netinka. Nėra jokios infrastruktūros, jokių pastatų, teritorija drėgna, dėl to technika rūdys. Ne visi eksponatai gali stovėti pievoje po atviru dangumi. Su visa pagarba aviacijai galiu pasakyti, kad, be to, kad ten skraidė lėktuvai, aerodrome daugiau nieko nėra. Dar klausimas, ar ten galima statyti ką nors naujo, nes aerodromo teritorija yra saugoma kaip paveldas. Nemanau, kad šiuo atveju verta taip blaškytis. VI fortui sutvarkyti ir įrengti yra galimybė per programas gauti Europos Sąjungos lėšų. O idėja, neparemta skaičiais, ir gali likti idėja. Jeigu savivaldybė nori, gali kurti atskirą muziejų aerodrome, tik nežinau, iš kur jie gaus eksponatų.
Faktai
Idėja Kaune įsteigti Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos skyrių kilo 2007-aisiais. Tų metų gegužę siūlymui pritarė Kauno miesto tarybos kolegija. Po dviejų mėnesių pastatus savivaldybės žinion sutiko perimti miesto taryba. Vienintelė kliūtis įkurti Karo technikos ekspoziciją VI forte buvo Valstybės turto fondo delsimas perduoti statinius. 2008 m. lapkritį Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ir transporto skyrius atidarytas Vilniuje. Muziejuje eksponuojama kelios dešimtys Lietuvos kariuomenės technikos eksponatų: nuo Lietuvos kariuomenės susikūrimo pradžios iki šių dienų.
Naujausi komentarai