Studentai jau žino stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatus. Dabar jų laukia kitas žingsnis – būsto paieškos. Kambarį bendrabučiuose gaus ne visi norintys. Alternatyvų yra, skiriasi tik kainos.
Smuko trečdaliu
Studentai gali rinktis iš daugybės pasiūlymų. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, skelbimų apie nuomojamus butus daugiau net kelis kartus. Nekilnojamojo turto skelbimų tinklalapis aruodas.lt. skelbė, kad Vilniaus mieste butų nuomos skelbimų padaugėjo daugiau nei dvigubai, o Kaune ir Klaipėdoje pasiūlymų skaičius šoktelėjo tris kartus. Išaugusi nuomojamų butų pasiūla turi įtakos nuomos kainoms.
Vilniuje ir Klaipėdoje nuomojamų butų skelbimuose šiuo metu už nuomą prašoma apytiksliai 30 proc., o Kaune – maždaug 40 proc. mažiau nei pernai metais tuo pačiu metu.
Šią vasarą sostinėje siūloma vieno kambario buto nuomos kaina svyruoja apie 450–750 litų per mėnesį, dviejų kambarių – 650–1100, trijų kambarių – 900–1500 litų per mėnesį.
Nuomos kainos priklauso nuo buto būklės ir vietos miesto dalyje.
Pataria detaliai išsiklausinėti
Kaišiadoryse šiemet mokyklą baigęs Marius Ignatavičius nuo šiol – Vilniaus universiteto ekonomikos specialybės studentas. Prašymą dėl bendrabučio jis žada pildyti, tačiau vilties, kad gaus jame kambarį, nedaug – vaikino gyvenamoji vieta pernelyg arti sostinės. Socialine padėtimi jis irgi skųstis negali, o pagal galiojančią tvarką pirmenybė gauti bendrabutį suteikiama našlaičiams, neįgaliesiems, mažas pajamas turintiems studentams arba tiems, kurių namai nuo Vilniaus nutolę per kelis šimtus kilometrų.
Jei bendrabučio durys jam atvertos nebūtų, M.Ignatavičius su buvusiu klasioku, nuo rudens irgi studijuosiančiu sostinėje, ketina apsistoti nuomojamame kambaryje. "Pradžioje gyvensime su šeimininkais, o vėliau galvosime. Pirmiausia reikia apsiprasti, susipažinti su aplinka. Paskui gal rasime patogesnių variantų", – svarstė M.Ignatavičius.
Keliems nuomotojams jis jau skambino. Vilniuje vyrauja 300 litų dydžio kambario nuomos kaina. "Tačiau jau supratau, kad reikia viską detaliai išsiklausinėti, nes vienur prašo tik nuomos mokesčio, o kitur, žiūrėk, prabyla ir apie primokėjimą už komunalines paslaugas. Klausinėja, ar turiu kompiuterį. Kas šiais laikais neturi! Pastabos apie elektrą ar šildymą nuteikia nemaloniai", – įspūdžiais dalijosi jaunuolis.
Kambaryje gyvendamas su draugu M.Ignatavičius per mėnesį būsto nuomai turėtų atriekti 150 litų. Kainos grįžo į 2003 m. lygį. Pastaruosius keletą metų už kambario nuomą šeimininkai prašydavo 400–500 litų.
Bendrabutis skelbia akciją
Stogo virš galvos ieškantys studentai turi galimybę gyventi ir pirmajame Lietuvoje privačiame studentų bendrabutyje "Gilė". Bendrabutis pačiame Vilniaus centre, Švitrigailos ir T.Ševčenkos gatvių sankirtoje, buvo atidarytas tik šių metų gegužę. Jame gali gyventi apie 360 žmonių.
Vasarą bendrabutis naudojamas kaip ekonominės klasės viešbutis, todėl per vasaros atostogas studentai nemoka už kambarių nuomą, o prasidėjus mokslo metams vėl gali grįžti į savo kambarius.
Vienvietis kambarys bendrabutyje "Gilė" mėnesiui kainuoja 1100 litų, dvivietis – 500 litų, trivietis – 425 litus, keturvietis – 325 litus žmogui. Tai kainos be pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir komunalinių paslaugų. Įskaičiavus šiuos mokesčius nuomos kaina šoktelėtų dar papildomais dviem šimtais litų.
"Tačiau už šią sumą kartą per mėnesį būtų tvarkomas studento kambarys, internetas būtų nemokamas", – pasakojo telefonu atsiliepusi bendrabučio registratūroje dirbanti mergina. Ji tikino, kad jau pusė bendrabučio kambarių yra rezervuoti ir priminė apie iki rugpjūčio 7 d. vykdomą akciją pirmakursiams.
Nuomojantis vykstant akcijai vienvietis kambarys kainuotų 999, dvivietis – 555, trivietis – 399, keturvietis – 299 litus žmogui. Ši nuomos kaina apskaičiuota su PVM, todėl studentams liktų padengti komunalines paslaugas.
"Elektros skaitikliai yra kiekviename kambaryje, dujos ir šildymas būtų dalijami visiems gyventojams, tačiau nemanome, kad suma perkoptų šimtą litų", – užtikrino bendrabučio darbuotoja.
Pirmasis privatus bendrabutis Lietuvoje
Studentų namai "Gilė" atitinka pasaulinius standartus, čia įrengtos poilsio zonos, skaityklos, virtuvės, savitarnos skalbyklos, panoraminis liftas. Saugumą užtikrina vaizdo kameros.
Priėmimo tarnyba dirba 24 valandas per parą. Teigiama, kad studentai bendrabutyje galės pasidaryti dokumentų kopijas, įsirišti savo mokslo darbus, atsispausdinti ar išsiųsti faksą bei gauti visą jiems rūpimą informaciją.
Visame pastate įrengtas belaidis interneto ryšys. Bendrosios patalpos kondicionuojamos, įrengta oro rekuperacinė vėdinimo sistema.
Studentų kambariai išsidėstę per du aukštus, keturiuose atskiruose koridoriuose, į kuriuos gali patekti tik tame koridoriuje esančio kambario gyventojai, naudodami elektroninę kortelę.
Kiekviename kambaryje yra lovos, naktinis staliukas, drabužių spintos, antresolė daiktams sudėti, rašomasis stalas, kėdė, lentynos, mažas šaldytuvas, plokščiaekranis televizorius, stalinė lempa prie lovos ir ant rašomojo stalo, šviesai nepralaidžios užuolaidos, devynios rozetės, spartus belaidis internetas. Kiekviename kambaryje įrengta atskira šalto, karšto vandens ir elektros apskaitos sistema. Pastate veikia vietinė kabelinė televizija.
Savitarnos skalbyklos įrengtos kiekviename koridoriuje. Vienu metu studentas gali išsiskalbti iki 8 kg skalbinių, juos čia pat džiovinimo mašinoje gali ir išsidžiovinti. Priešais skalbyklos patalpas yra bendrosios virtuvės. Maistui gaminti įrengtos dujinės viryklės, o nešvarūs indai plaunami čia pat įmontuotose kriauklėse. Šiose patalpose irgi kabo plokščiaekranis televizorius, pastatyti stalai ir kėdės.
Bendrabučio Saulėtekyje kaina VU studentams (žmogui):
vienviečiame kambaryje gyvenant vienam asmeniui – 190 litų;
dviviečiame kambaryje gyvenant dviem asmenims – 170 litų;
dviviečiame kambaryje gyvenant vienam asmeniui – 340 litų;
triviečiame kambaryje gyvenant trims asmenims – 150 litų;
triviečiame kambaryje gyvenant dviem asmenims – 225 litų.
Saulėtekio al. 39 bendrabučio, kuriame geresnės gyvenimo sąlygos ir teikiama daugiau paslaugų, nuomos kainos VU studentams (žmogui):
dviviečiame kambaryje gyvenant dviem asmenims – 300 litų;
dviviečiame kambaryje gyvenant vienam asmeniui – 600 litų;
triviečiame kambaryje gyvenant trims asmenims – 200 litų;
triviečiame kambaryje gyvenant dviem asmenims 330 litų.
Bendrabučio kaina Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentams (žmogui):
dviviečiame kambaryje – 160–170 litų;
triviečiame kambaryje – 150–160 litų.
Bendrabučio nuomos kaina Mykolo Romerio universiteto studentams (žmogui):
dviviečiame kambaryje – 160–210 litų;
triviečiame kambaryje – 130–193 litų;
keturviečiame kambaryje – 120 litų.
VU bendrabutį suteikia beveik visiems prašantiems
VšĮ "Vilniaus universiteto būstas" direktorius Nerijus Cicilionis dienraščiui sakė, kad per pastarąsias kelias dienas sulaukė apie 500 studentų prašymų vietai bendrabutyje gauti. Skaičiuojama, kad iš viso VU bendrabučiuose šiemet bus apgyvendinta apie 1100 pirmakursių studentų. "Patenkinsime apie 95 proc. gautų prašymų", – tikino N.Cicilionis.
Žinia, kad bendrabutyje galės gyventi beveik visi to pageidavę, skamba neįtikimai. Tačiau VU Studentų atstovybės Socialinės srities koordinatorius Arminas Varanauskas užtikrino, kad tai realu. "Žinau, kad anksčiau gauti vietą bendrabutyje buvo labai sunku. Tačiau jau pora trejetas metų, kai padėtis pasikeitė. Iš tikrųjų patenkinami beveik visi prašymai. Gedimino technikos universitete kiek kitaip – ten vietą gauna apie 70 proc. pirmakursių", – sakė A.Varanauskas ir atkreipė dėmesį, kad nemaža dalis studentų gyventi bendrabučiuose nenori ir būsto ieškosi per pažįstamus arba pagal skelbimus internete.
Naujausi komentarai