Rezonansinė Gedimino prospekto grindinio istorija grimzta užmarštin: kaltųjų dėl broko prokurorai nerado, žalą atlyginti turėję statybininkai bankrutuoja, tyrimas dėl senųjų trinkelių vagystės sustabdytas taip pat nenustačius kaltininkų.
Skyles lopys savivaldybė
Tikimybė, kad 100 mln. litų kainavusio Gedimino prospekto grindinio skylės bus užlopytos, didėja: Vilniaus savivaldybė, praradusi viltis greitai išsireikalauti 8 mln. litų iš bendrovės "Luidas", kuriai iškelta bankroto byla, pati paskelbė naujų plytelių pirkimo konkursą. Tiesa, pageidaujamas kiekis nedidelis – apie 150–200 kv. metrų.
Kaip "Vilniaus dienai" sakė savivaldybės Eksploatacijos poskyrio vedėjas Gintautas Kazimieras Niaura, kiek jos kainuos, paaiškės tik pasibaigus viešajam konkursui.
"Plytelės naudojamos prospekto priežiūrai, t. y. suskilusioms, ištrupėjusioms pakeisti. Jos bus naudojamos visame prospekte ir T.Vrublevskio gatvėje, bet kaina paaiškės, kai įvyks viešasis konkursas", – tvirtino G.K.Niaura.
Jis priminė, kad šių metų birželio 20 d. teismas yra patvirtinęs Vilniaus savivaldybės pretenziją – beveik 8 mln. litų – netinkamai darbus atlikusiai bendrovei "Luidas". Tačiau kilus skandalui dėl subyrėjusio Gedimino prospekto grindinio ir prasidėjus teisminiams ginčams dėl kompensacijos, bendrovei 2011 m. iškelta bankroto byla. Savivaldybės atstovas nedrįso spėlioti, kokia tikimybė savivaldybei atgauti pinigus.
Prokurorai bėdų neįžvelgė
G.K.Niaura taip pat priminė, kad savivaldybė neatsisako ketinimų pareikalauti atlyginti žalą ir dėl dingusių senųjų grindinio trinkelių. Tiesa, jo teigimu, šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, tad jam pasibaigus planuojama pareikšti įtarimus trinkelių įsigijusiems asmenims.
Beje, skandalingai prasidėjusį tyrimą dėl rekonstrukcijos Generalinė prokuratūra nutraukė dar liepos 31 d., nes "įvertinus policijos duomenis ir specialistų išvadas nenustatyta faktinių duomenų apie piktnaudžiavimą ir tarnybos pareigų neatlikimą rekonstruojant prospektą".
"Atliekant ikiteisminį tyrimą buvo išanalizuota statybinė dokumentacija, gauta iš Vilniaus miesto savivaldybės ir kitų įstaigų, bazalto trinkelių tyrimų protokolai bei kita medžiaga. Taip pat buvo apklausti prospekto rekonstrukcijoje dalyvavę asmenys, atlikti numatyti procesiniai veiksmai. Išnaudojus proceso galimybes konstatuota, kad, įsigyjant ir paklojant Gedimino prospekto bazalto trinkelių grindinį, nebuvo padaryta jokios nusikalstamos veikos, nes nenustatyta, kad atsakingi asmenys sąmoningai užsakė, nupirko ir sumontavo nepakankamai atsparias vietos gamtinėms sąlygoms bei eismo intensyvumui grindinio trinkeles. Be to, atliekant ikiteisminį tyrimą iškilo ir daugiau abejonių, kad trinkelių aižėjimo priežastys gali būti (ir) kitos: galbūt netinkama grindinio eksploatacija naudojant druskas, bazalto trinkelių apdirbimas ugnimi ir kt.", – paaiškino prokurorai.
Mįslingi S. Šriūbėno turtai
Pradėjus byrėti Gedimino prospektui, visų žvilgsniai krypo į tuometį Liberalų centro sąjungos narį Stanislovą Šriūbėną, kuris vykstant rekonstrukcijai ėjo ją prižiūrėjusios savivaldybės įmonės "Vilniaus kapitalinė statyba" direktoriaus pavaduotojo pareigas. 2012-ųjų vasarą teisėsaugai pradėjus domėtis jo turto deklaracijomis, S.Šriūbėnas vis tiek nesitraukė iš tuomet užimto aplinkos viceministro posto. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba bylą teismui dėl neteisėto praturtėjimo perdavė prieš kelias savaites. Mestas įtarimų šleifas, kad S.Šriūbėnas iš statybas vykdžiusių bendrovių (taip pat ir "Luido") galėjo įsigyti nekilnojamojo turto objektų gerokai mažesne nei rinkos kaina, vėliau juos parduoti dukart brangiau. Turto deklaracijose per vienus metus S.Šriūbėnas praturtėjo 700 tūkst. litų. Tačiau prokurorai nustatė, kad politikas teisėtomis pajamomis negali pagrįsti daugiau nei 400 tūkst. litų, už kuriuos įsigyta nekilnojamojo turto, automobilių, obligacijų ir Vyriausybės vertybinių popierių.
Beje, vienu metu politiko namo kieme netgi stovėjo suolelis, identiškas tiems, kurie pastatyti Gedimino prospekte. Politikas teisinosi jį įsigijęs teisėtai, tačiau suolelis po kurio laiko iš kiemo dingo, o vėliau S.Šriūbėnas netgi surengė jo aukcioną.
Pats įtariamasis į telefono skambučius jau kurį laiką neatsako.
Dar vienas vilčių teikęs vingis šioje istorijoje taip pat atvedė į aklavietę: prokurorai sustabdė susijusį tyrimą, kuriuo buvo siekiama nustatyti, kas galbūt neteisėtai pardavė ar kitaip išdalijo senąjį Gedimino prospekto grindinį.
Stabdo dar vieną tyrimą
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Vytautas Jancevičius patvirtino, kad tyrimas sustabdytas lapkričio 22 d., pristigus įrodymų toliau jį tęsti.
"Tyrimas nenutrauktas, jis tik sustabdytas. Kodėl? Nebuvo nustatyta asmenų, kurie galbūt padarė nusikalstamą veiką. Be abejo, buvo nustatyti žmonės, kurie įsigijo tą grindinį ir pas kuriuos jis surastas. Bet jiems įtarimai pareikšti nebuvo, nes jų veiksmuose nelabai yra nusikalstamos sudėties – žmonės galbūt nežinojo, ką perka. Buvo apklausti ir savivaldybės darbuotojai, darbų vadovai, vairuotojai, bet niekas nieko esminio pasakyti negalėjo. Bet, kaip minėjau, tyrimas nenutrauktas – jei kas nors paaiškėtų ar prireiktų atlikti papildomų veiksmų, tyrimas galės būti atnaujintas", – dėstė prokuroras. Anot jo, tokios stadijos tyrimas gali būti, iki sueis senatis.
Pirkėjas nieko nežino
Vienas trinkelių pirkėjų – kilus skandalui Sveikatos apsaugos ministerijos kancleriu dirbęs Liberalų ir centro sąjungos Vilniaus skyriaus vadovas Rimantas Remeika. Beje, S.Šriūbėnas – buvęs jo partijos kolega.
"Nieko apie tą istoriją nežinau, geriau klauskite policijos. Liudijau prieš dvejus metus, jie ten viską daro. O dėl S.Šriūbėno – jis mūsų partijai jau dvejus metus nepriklauso. Bet aš jo tuo metu nepažinojau, buvome tuo metu, kai viskas vyko, skirtingose partijose", – gerai prisiminė politikas.
R.Remeika, sužinojęs, kad greta Utenos turgaus pirktos trinkelės gali būti iš Gedimino prospekto, bandė sumokėti už jas savivaldybei, tačiau ši tokios galimybės nesuteikė.
"2002–2004 m. tos trinkelės nebuvo įtraukiamos į apskaitą, o tiesiog išvežamos į sąvartyną. Vadinasi, tie, kas vežė, jas ir pardavinėjo. Juk jos išvežamos buvo kaip laužas. O aš iš žmogaus pirkau – kodėl to paties klausinėjat? Matote, ta istorija didelė, nagrinėja ne tik tą laikotarpį, tad išlenda ir įvairių kitų aplinkybių. Bet pas mane tų plytelių – gal 10 kv. metrų. Visko reikėtų klausti mero Artūro Zuoko – viskas buvo padaryta jo, viskas buvo jo iniciatyva", – nurodė jis.
Naujausi komentarai