Pereiti į pagrindinį turinį

Kiaurą daugiabučio stogą trukdo remontuoti biurokratai

2010-06-29 16:39
Kiaurą daugiabučio stogą trukdo remontuoti biurokratai
Kiaurą daugiabučio stogą trukdo remontuoti biurokratai / Tomo Raginos nuotr.

Ne vienus metus stogo remonto laukiantys Kauno Vilniaus gatvės namo gyventojai po liūčių po namus vaikšto su guminiais batais. Pradėti darbų daugiabučio prižiūrėtojams neleidžia savivaldybės valdininkai iš įmonės ir iš gyventojų reikalaujantys kalno popierių.

Nakvoja pas draugę

Orų prognozėms Vilniaus gatvėje gyvenanti Biruta Vinskutonienė ir jos dukrai Joana skiria ypatingą dėmesį. Sinoptikų pranašaujama liūtis žada bemiegę naktį, nes nuo praėjusių metų per kiekvieną stipresnį lietų pro kiaurą stogą bėgantis vanduo į kambarį veržiasi upeliais.

"Vakar dukra su abiem vaikais nakvojo pas draugę Šilainiuose. Šiandien sakė, kad negrįš, nes vėl pranašauja lietų", – praėjusią savaitę guodėsi dukters kambaryje permirkusį kilimą vyniojusi B.Vinskutonienė.

Stogas drėgmę leisti pradėjo senokai, į namus po truputį pradėjo skverbtis pelėsis, tačiau lyjant ant kaktos vanduo nevarvėdavo. Padėtis smarkiai pablogėjo prieš metus. Po paskutinių liūčių nuo lubų varvančio vandens nebebuvo įmanoma su keliais kibirais.

"Per paskutinę liūtį po visą kambarį stumdėme vaikišką lovytę ir nežinojome, kur ją dėti. Nebuvo vietos, kur nebėgtų vanduo. Pažiūrėkit, sofa kiaurai permirkusi, parketas, spinta ir kiti senesni baldai supuvę", – lietaus padarytus nuostolius rodė B.Vinskutonienė.

Beje, šiemet vanduo jau prasiskverbė į žemiau esančius butus. Pro B.Vinskutonienės bute esantį parketą prasigraužęs vanduo jau kapsi į žemiau esantį Salomėjos Stonienės butą.

Atsimuša tarsi į sieną

Remonto darbai šiame name šiandien galėjo vykti visu tempu, o gal ir būtų baigti. Namą prižiūrinti bendrovė "Žaidas" nuo 2008 m. pradėjo rūpintis, kad šis pastatas turėtų naują stogą. Pasak bendrovės atstovo Viliaus Mackonio, visas jų pastangas tarsi atremia gerai sustyguota biurokratų gynyba.

V.Mackonis sakė, kad Vilniaus gatvės namo stogo remonto istoriją galima tarsi suskirstyti į šešiolika skyrių: pradedant nuo stogo apžiūros, gyventojų susirinkimų, rangovų atrankos, o baigiant begaliniu susirašinėjimu su valdininkais, derinimu su paveldosaugos reikalavimais ir statybų leidimo išdavimu.

Vien su Kultūros paveldo departamentu derybos dėl pigesnės stogo dangos užtruko pusę metų. "Žaidui" atlikus stogo apžiūrą ir pradėjus domėtis remonto kainomis, paveldo sargai nurodė, kad stogas turi būti dengiamas čerpėmis, o tai atsieitų apie 270 tūkst. litų. Tik 14 butų namo gyventojams tokia suma pasirodė pernelyg didelė. Paveldo sargai iš pradžių nebuvo linkę girdėti nei įmonės, nei gyventojų prašymų ir griežtai atsisakė leisti naudoti pigesnę skardą. Pasamdytas architektas istoriniuose šaltiniuose aptiko duomenų, kad kažkada buvo numatyta stogo dengimo skarda galimybė. Kultūros paveldo specialistai nusileido. Stogo dengimo kaina sumažėjo beveik perpus.

Rudenį iš gyventojų pradėti rinkti pinigai. Su žmonėmis sutarta, kad remonto darbai prasidės pavasarį. Tačiau metų pradžioje į savivaldybę dėl leidimų besikreipusi įmonė vėl atsimušė į sieną – šį kartą savivaldybės administracijos Miesto plėtros departamento Urbanistikos skyriuje.

"Reikia tik pakeisti namo stogo dangą, nekeičiant nei jo konstrukcijos, nei tūrio. Nebus jokių projektinių pakeitimų. Tik danga pakeista iš čerpių į skardinę. Iš esmės tai – paprastas einamasis remontas. Bet valdininkai tai traktuoja kaip statybas, kurioms būtini leidimai. Vadinasi, vietoj pusmečio – nuo apžiūros iki pradinių lėšų sukaupimo – procesas yra užvilkinamas iki pusantrų metų. Štai ką daro biurokratinis aparatas. Tai visiškas absurdas", – piktinosi V.Mackonis.

Prašo paprastesnės tvarkos

Leidimo išdavimo – procedūra su savivaldybe derinta nuo šių metų pradžios, tačiau tarnautojai vis kelia naujus, atrodytų, neesminius reikalavimus.

"Darbams pasirengta, bet šalia stovi valdininkas ir klausia: "Kur išrašas iš "Registrų centro", kad butų savininkai per kelias savaites nepasikeitė? Panašių atvejų yra labai daug. Pavyzdžiui, Birštono gatvėje iš mūsų reikalaujama gauti aplinkinių sklypų savininkų sutikimus", – stebėjosi V.Mackonis.

Administratoriai kreipėsi į Aplinkos ministeriją, prašydami supaprastinti procedūras. Ministerija atsakė, kad apsvarstys siūlymą, bet kada tai bus – nežinia. Raštai išsiųsti ir į Kauno savivaldybę.

"Savivaldybės tikrai galėtų taikyti supaprastintą tvarką klausimams, susijusiems su daugiabučių priežiūra. Aukščiausia miesto valdžia ne kartą kalbėjo, kad daugiabučių namų priežiūros sritis turi būti skaidri, o administratorių veikla suprantama gyventojams. Tačiau kaip mes turėtume paaiškinti žmonėms, kuriems lyja ant galvų, kad kažkoks tarnautojas dabar dar tik išdavė sąlygas rengti stogo remonto projektą, o pats leidimas remontui bus išduotas gal po poros mėnesių, o gal ir vėliau?" – retoriškai klausė V.Mackonis.

Tik praėjusį antradienį buvo gautos sąlygos stogo remonto projektavimo darbams. Statybos leidimas pačiu geriausiu atveju bus gautas tik rugpjūčio mėnesį. Gyventojams belieka tikėtis, kad vasara bus ne itin lietinga.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų