Pereiti į pagrindinį turinį

Lombardus maitina auksas

2009-02-05 09:00
Lombardus maitina auksas
Lombardus maitina auksas / Manto Tomkūno nuotr. Pamiršo: prieš metus lombarde palikęs savo armoniką, Pupų dėdė jos iki šiol neatsiėmė.

Kauno lombardai – tarsi blogėjančio gyvenimo barometras. "Mes superkame tik tauriuosius metalus, nors iš įpročio dar atneša ir kailinių, ir buitinės technikos", – pastebi šių įstaigų darbuotojai.

Verčia atsisakyti papuošalų

Apsilankius Kauno centre esančiuose lombarduose, jų darbuotojai patvirtino, kad pastaruoju metu padaugėjo žmonių, norinčių užstatyti brangenybes. Užsukę miestiečiai skundžiasi neišgalintys susimokėti už komunalinius patarnavimus, todėl yra priversti už nemažas palūkanas pinigų skolintis iš lombardų.

"Negalima sakyti, kad žmonės masiškai plūsta, tačiau jų padaugėjo. Dažniausiai aukso dirbinius užstato pensininkai. Jie skundžiasi, kad pakilo kainos už šildymą, todėl priversti užstatyti savo auksinius papuošalus. Krizė tik prasidėjo, todėl norinčiųjų užstatyti savo papuošalus gali padaugėti", – spėjo šalia Stoties turgaus įsikūrusio lombardo darbuotoja.

Kitų lombardų atstovai pastebėjo, kad pastaruoju metu pas juos užsuka įvairių socialinių sluoksnių žmonių.

"Pensininkai – dažni klientai. Jie, užstatę savo papuošalus, dažniausiai mėnesio pabaigoje grąžina skolą ir juos atsiima. Turime ir nuolatinių klientų", – pasakojo lombardo, įsikūrusio Kęstučio gatvėje, kasininkė Aušra Prieskienienė.

Lombardų darbuotojai teigė, kad, užstačius tauriojo metalo dirbinius, jie lombarde laikomi porą mėnesių. Jei per šį laiką savininkai už savo daiktų laikymą nesusimoka, jie atitenka į aukso prekiautojų rankas. Už žemiausios prabos aukso gramą šiuo metu lombardai duoda nuo 30 iki 35 litų, už aukščiausios prabos iki 50 litų.

Aukso palieka vis daugiau

Lombardų darbuotojai viliasi, kad dėl padaugėjusių klientų aukso kaina nesumažės, nes ją lemia ne vietos pasiūla ir paklausa, o pasaulinės biržos. Jose šiuo metu auksas kainuoja dvigubai brangiau nei prieš trejus metus.

"Jei prieš trejus metus žmonės būtų pirkę auksą, šiuo metu jį pardavę galėtų užsidirbti", – pastebėjo A.Prieskienienė.

Aukso supirkėjai tvirtina, kad, nors klientų padaugėjo, lombardai dideliais pelnais pasigirti negali. Priežastis paprasta – ekonominė krizė į lombardus atvijo aukso pardavėjus, o pirkėjų skaičius sumažėjo.

"Žmonėms, kurie mano, kad mes pradėjom geriau gyventi, dažniausiai atsakau – nejaugi manote, kad mes valgome auksą? Žmonės atneša auksą, bet jo pirkimas sumažėjo. Mes rizikuojame, nes neaišku, ar kai tokia nestabili dabartinė situacija, aukso kainos nenukris ir po poros mėnesių nepatirsime nuostolių", – baiminosi A.Prieskienienė.

Nors lombarduose pastaruoju metu jaučiamos krizinės nuotaikos, žmonės dažniau atneša papuošalus, nei juos perka, tačiau tikimasi, kad reikalus šiek tiek pataisys artėjanti įsimylėjėlių diena.

"Valentino diena – tai šventė, kai žmonės vieni kitiems dovanoja juvelyrinius dirbinius. Pernai ir užpernai šią šventę labai pajutome. Neaišku, kaip bus šiemet, tačiau tikimės, kad pagyvėjimas bus", – pasakojo Šv.Gertrūdos gatvėje esančio lombardo ir juvelyrinės dirbtuvės "Deimantina" pardavėja Jolanta Barkauskienė.

Pupų dėdės armonika

Lombardų darbuotojai tvirtina, kad laikai, kai buvo superkamas ne tik auksas, bet ir buitinė technika, kiti daiktai, – seniai praeityje.

"Buities apyvokos daiktus lombardai priimdavo prieš daug metų, dabar tai daryti neapsimoka. Jei kas nors atneša senovinį daiktą, pasiūlome eiti pas antikvarinių daiktų supirkėjus", – teigė A.Prieskienienė.

Moteris pasakojo, kad miestiečiai, nežinodami, jog lombardai superka tik tauriuosius metalus, vis dar atneša namų apyvokos daiktų ar net drabužių. Juos priimdami lombardų darbuotojai smarkiai rizikuotų.

"Siūlo žmonės užstatyti mobiliojo ryšio telefonus, kompiuterius, kitus daiktus. Neturėtume kur jų laikyti. Be to, nesame specialistai, todėl sunku įvertinti šių daiktų kainą. Buvo atvejų, kai nuolatiniams klientams padarėme išimtį. Jie dievagojosi, kad po mėnesio daiktus atsiims. Taip neatsitiko, o šių daiktų nėra kam parduoti. Vienadieniai verslininkai buvo pas mus palikę ir filmavimo kamerų, ir kailinių. Nuo to laiko imame tik aukso gaminius", – pasakojo lombardo darbuotoja.

Moteris prisiminė, kad į lombardą buvo užsukes ir keistuolis keliautojas Pupų dėdė – Algimantas Jasiulionis. Pritrūkęs pinigų vyras prieš metus užstatė savo armoniką, kuriai iki šiol pirkėjo neatsirado.

"Pupų dėdė dabar po Indiją važinėja, o jo armonika pas mus. Taip nutiko, kad prieš metus jis savo muzikos instrumentą paliko mums, nes pritrūko pinigų. Tikėjau, kad savo armoniką jis atsiims. Buvo atėjęs kartą. Siūlė armoniką atsiimti, tačiau neturėjo reikiamos sumos. Norime ją parduoti už 600 litų. Instrumentas geras, vokiškas, bet kol kas niekas nenupirko", – pasakojo A.Prieskienienė.

Lombardo darbuotoja sakė, kad pastaruoju metu padaugėjo sukčių, bandančių užstatyti į auksą panašius metalo lydinius ar auksu dengtus papuošalus. Lengviausia lombardų supirkėjams perparduoti Lietuvoje prabuotą auksą, o atvežtą iš užsienio reikia nešti ir dar kartą prabuoti. Už tai tenka papildomai mokėti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra