Paminklo žydų gelbėtojams Vilniuje idėjas pasiūlė 14 autorių

 • Teksto dydis:

2020-aisiais, Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, paskelbusi atvirą tarptautinį konkursą sukurti paminklinį objektą Lietuvos žydų gelbėtojams nacių okupacijos metais, Vilniaus miesto savivaldybė sulaukė 14-os achitektūrinių-skulptūrinių idėjų.

Konkurso dalyviai siūlo kompozicijas viešajai erdvei šalia Onos Šimaitės gatvės, kur šiuo metu jau yra paminklinis akmuo, pastatytas Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės lėšomis. Organizatoriai tikisi rasiantys meninį sprendimą, tapsiantį tikru kultūriniu reiškiniu, pagerbsiančiu ir įamžinsiančiu visus drąsius ir pasiaukojančius žmones, gelbėjusius žydus nacių okupacijos metais.

Konkursui pateiktus darbus vertins tarptautinė ekspertų komisija: vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis (komisijos pirmininkas), Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Vilniuje gimusi, Paryžiuje gyvenanti menininkė Esther Shalev-Gerz, skulptorius, Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros profesorius Petras Mazūras, menininkas, skulptorius Žilvinas Landzbergas, Vilniaus miesto muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė.

Konkurso pirmos vietos laimėtojas sudarys pirkimo sutartį su įgaliotąja perkančiąja organizacija dėl pasiūlytos projekto idėjos įgyvendinimo. Premijos bus įteiktos trims geriausius projektus pateikusiems kūrėjams: pirmos vietos laimėtojui atiteks 5000 eurų, antros – 3000 eurų, trečios – 2000 eurų.

Numatomas maksimalus paminklinio objekto ir sklypo bei prieigų sutvarkymo projektavimo paslaugų ir statybos biudžetas yra ne daugiau 300 000 eurų (su PVM). Į šią sumą įtrauktos visos aplinkos tvarkymo ir kitos su objekto statyba susijusios išlaidos. 250 000 eurų numatyta skirti projektavimui ir skulptoriaus darbui, likę 50 000 eurų skiriami paminklinio objekto prieigų įrengimui, kuriam bus vykdomas kitas viešasis pirkimas pagal dabartinio konkurso laimėtojo parengtą projektą.

Konkursą kartu su savivaldybe vykdo Kultūros ministerija, o sąlygas jam padėjo parengti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus bei Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, žydų bendruomenė „Vilnius – Lietuvos Jeruzalė“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Užsienio reikalų ministerija, Lietuvos dailės muziejus. Viešųjų pirkimų sąlygos konkursui parengtos kartu dirbant minėtųjų institucijų atstovams ir Lietuvos architektų sąjungos bei Lietuvos dailininkų sąjungos atstovams.

Daugiau konkursui pateiktų darbų ir didesnes vizualizacijas rasite čia.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kada praregėsime?

Kada praregėsime? portretas
Šioje idėjoje nuoširdumo nulis ir nepaisoma Evangelijos. Ir, neduok Dieve, kad čia būtų pačių lietuvių iniciatyva.

Ar visi komisijos nariai

Ar visi komisijos nariai portretas
litvakų pageidaujami (būtent litvakų; ne kitos dalies)? Juk net teisme teisėsi dėl to, kad bendruomenės vieta savavališkai užimta, nepaisant jų valios?

Jei rašyti,

Jei rašyti, portretas
tai VISŲ pavardes? O ar VISŲ žinomos? Tie, kas daugiausia išgelbėjo, tiesiog protu nesuvokiamus skaičių, mirė tylėdami, nesigirdami ir nieko nenorėdami. Ir ar patyrę tai, kas čia buvo išdarinėjama ta tema, jie norėtų būti čia paminėti. Džiaugiuosi, kad mirę jau nematė ir negirdėjo, ką čia sukėlė tie, kas savo kailiu nei karo, nei pokario nepatyrė, tačiau patys mielai bendradarbiavo su Lietuvą puolusiais, okupavusiais, o šiandien pila purvus ant Lietuvos žmonių, tarp jų ir gelbėtojų palikuonių, kurie ir patys spėjo už gelbėjimą stipriai nukentėti. Ačiū Dievui , kad gelbėtojai nebemato jų išgelbėtų žmonių palikuonių „performansų”.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių