Po Nyderlandų karalienės Beatričės vizito Kaune daugelis su ja tiesiogiai bendravusių žmonių stebėjosi monarchės erudicija ir paprastu bendravimu.
Imponuoja jauni politikai
Tik tie, kurie stebėjo Nyderlandų karalienės apsilankymą Kaune, iš šalies galėjo susidaryti nuomonę, kad monarchė yra tipiška Vakarų Europos aukštuomenės dama, su aplinkiniais bendraujanti iš aukšto. Tačiau kauniečiai, nors trumpai bendravę su karaliene, liko maloniai nustebinti Jos Didenybės mokėjimu bendrauti paprastai ir šiltai. Tokie lietuvių įspūdžiai leido suprasti, kodėl monarchė Nyderlanduose yra mylima daugumos paprastų šalies gyventojų.
Per karalienės sutikimą Kauną reprezentavusiam merui Andriui Kupčinskui įstrigo tai, kad viešnia nuoširdžiai domėjosi tuo, ką pamatė ir išgirdo vizito metu.
„Kaunui, kaip miestui, karalienė parodė išskirtinį dėmesį, nes apsilankė miesto Rotušėje. Vilniuje nieko panašaus nebuvo. Karalienė tiesiogiai nesistebėjo, kad esu jaunas meras, tačiau kai mane pristatė Prezidentas Valdas Adamkus, ji paklausė, ar tikrai aš esu meras. Išgirdusi teigiamą atsakymą, ėmė klausinėti, kiek metų jau esu politikoje, ir teigė palaikanti jaunus žmones, dalyvaujančius politikoje, tuo labiau kad naujosiose demokratinėse šalyse neįprasta matyti jaunus politikus", - pasakojo A.Kupčinskas.
Karališkas humoro jausmas
„Kaip žmogus ji man pasirodė labai šilta ir paprasta. Bendravome be formalumų, karūnos spindesio nejutau", - šypsojosi meras, kurį nuoširdžiai nustebino ir Beatričės humoro jausmas.
Olandų delegacijos juoką Rotušėje sukėlė nedidelis karalienės pokštas, kai miesto ceremonimeistras Kęstutis Ignatavičius angliškai ištarė su protokolu suderintus žodžius: „Jos Didenybė Nyderlandų karalienė palieka Rotušę." Į tai viešnia šypsodamasi atsakė: „Dabar žinosiu, kada man reikia išeiti."
Humorą monarchė demonstravo ne vien pastarąjį kartą, o viso vizito metu.
„Bendravome nedaug, nes daug laiko užėmė sutikimo ir priėmimo ceremonijos, tačiau, įteikus simbolinio Kauno rakto kopiją, monarchė paklausė, ar neliks Kaunas be rakto. Atsakiau, kad padovanojome simbolinio rakto kopiją, o miesto vartai visada atviri karalienei ir jos šeimos nariams", - prisiminimais dalijosi A.Kupčinskas.
Kaip padėką už priėmimą karalienė Beatričė Kauno merui A.Kupčinskui įteikė Oranje-Nassau ordiną už nuopelnus stiprinant bendradarbiavimą tarp Nyderlandų ir Lietuvos. Ordiną meras žadėjo pasikabinti garbingoje vietoje savo darbo kabinete.
Karalienės nupirkti neįmanoma. Dar didesnę nuostabą karalienės žinios sukėlė aukštųjų technologijų bendrovės „Elinta" direktoriui Vytautui Jokužiui.
Įmonės vadovas pasakojo, kad demonstruojant bendrovėje gaminamą produkciją monarchė tiksliai apibūdino, kiek įmonei kainavo gamyba ir kaip sudėtinga buvo įdiegti naujas technologijas.
„Karalienė paliko išmintingo žmogaus įspūdį. Pristatant mūsų įmonėje gaminamas aukštąsias technologijas medicinai ir chemijos pramonei, nesitikėjau išgirsti tokių gerų ekonomikos žinių. Ne kiekvienas specialistas gali įvertinti tai, ką gaminame, o ji puikiai žinojo, kiek kainuoja sukurti tuos produktus ir kiek įdėta pastangų juos gaminant", - pasakojo V.Jokužis.
Tačiau V.Jokužį labiausiai nuvylė pažįstamų žmonių įžeidžios replikos. Kai kuriems buvo smalsu sužinoti, kiek verslininkui kainavo pasikviesti karalienę pas save.
„Pažįstami mūsų klausė, kiek kainuoja pas save pasikviesti karalienę. Atsakiau, kad tai padaryti neįmanoma, Nyderlandų ambasada aplankė 100 Lietuvos įmonių ir atrinko mus. Jokių žygių nesiėmėme. Toks mąstymas labai primityvus", - nusivylimo neslėpė V.Jokužis.
Lietuva nustebino
Įspūdžių Lietuvoje nepritrūko ne tik karaliene susižavėjusiems lietuviams, bet ir monarchę užsienio kelionėje
Hansas Jacobsas, dirbantis vienoje Nyderlandų naujienų agentūroje, pasakojo karalienę lydintis per visus jos užsienio vizitus, todėl galėjo palyginti, kuo jie skiriasi.
„Galiu palyginti paskutinius vizitus į Estiją, Latviją ir Lietuvą. Nė vienas vizitas neatrodė vienodas. Visi buvo skirtingi. Estijoje karalienė norėjo pamatyti, kaip šalyje vystomos aukštosios technologijos, Latvijoje domėjosi sovietų palikimu, o Lietuvoje ją domino jaunimo gyvenimas, kaip jauni žmonės įsivaizduoja ir mato savo ateitį. Taip pat domino, kaip dirba Vyriausybė tokioje jaunoje šalyje kaip Lietuva", - monarchės vizitus po rytinę Baltijos jūros pakrantę lygino H.Jacobsas.
H.Jacobsas Lietuvoje lankėsi ne pirmą kartą, paskutinįsyk jis čia buvo 1993 metais. Olandas prisipažino nustebęs, kaip Lietuva pasikeitė per tuos metus. „Prieš 15 metų Lietuvoje lankiausi kaip žurnalistas. Pamenu, tuo metu Lietuvoje namuose nebuvo karšto vandens. Lygindamas šiuos laikus galiu pasakyti, kad atvykęs dabar Lietuvos sostinės nepažinau - taip ji pasikeitusi!" - stebėjosi H.Jacobsas.
Ar patiko Kaune, H.Jacobsas tiesiogiai atsakyti vengė ir teigė, kad miestą galėtų įvertinti tik ilgiau jame pabuvęs.
Gardžiavosi patiekalais
Dar viena vieta Kaune, kurioje tvyrojo karališka atmosfera, buvo restoranas „Medžiotojų užeiga". Nors pačios Beatričės restorano šeimininkai nesulaukė, čia vyko monarchės garbei skirtas pobūvis, kurį po viešnios išvykimo organizavo Nyderlandų ambasada.
Iš viso pokylyje dalyvavo apie 60 kviestinių svečių. Restorano savininkas Ričardas Mačiulaitis teigė, kad „Medžiotojų užeigos" virėjai svečiams patiekė ištaigingus užkandžius, kuriais daugelis liko sužavėti.
„Tikėjomės, kad karalienė apsilankys ir mūsų restorane, bet pasikeitė planai. Tačiau viskas išėjo į gera, svečiai galėjo daugiau dėmesio skirti priėmimui. Kai kuriems patiko stirnos nugarinė su putpelės kiaušiniu, dar kitiems - žvėrienos paštetas su bruknių padažu, o buvo tokių, kurie mėgavosi slyvų desertu. Visi patiekalai buvo nekasdieniai", - tikino restorano savininkas R.Mačiulaitis.
Naujausi komentarai