Pasitarime pas merą Vilių Navicką nuspręsta, kad per gegužę į naujuosius kioskus turėtų persikelti ir gėlių turgelio A.Vienuolio gatvėje, ir suvenyrų Pilies gatvėje prekiautojai. Pirmieji kraustytis pasiryžę, antrieji – spardosi.
Pokyčių neišvengiamybę gėlių pardavėjos ėmė jausti iškart, kai A.Vienuolio gatvėje pradėjo kilti nauji prekybos paviljonai.
Vilniaus savivaldybė nusprendė sutvarkyti gėlių turgelį ir pakeisti šiuo metu ten stovinčias kone dešimtmetį neremontuotas palapines itališkais kioskais. Iš viso A.Vienuolio gatvėje išdygo trys paviljonai. Dviejuose netrukus įsikurs gėlių, trečiame prieglobstį ras mobilieji ūkininkų turgūs.
Dauguma gėlininkių neprieštarauja dirbi su ūkininkais. Esą svarbiausia, kad naujieji paviljonai būtų tinkami prekybai gėlėmis. Tačiau žvelgdamos į kioskus pardavėjos jų patogumu kol kas smarkiai abejoja.
"Lentynų ten nebus, erdvės nedaug, vadinasi, turėsime vežti mažiau gėlių. Nežinau, kaip klientai jas apžiūrės per tuos kraštus – priėjimas bus daug sudėtingesnis", – svarstė rožes pardavinėjanti Daiva Vaitekėnaitė.
Sezoninėmis gėlėmis prekiaujanti Egle prisistačiusi moteris prognozavo, kad darbas kioskuose bus košmariškas. "Neapsisaugosime nei nuo lietaus, nei nuo saulės, nei nuo vėjo – pūs kiaurai", – rodydama į iš visų pusių atvirus paviljonus sakė moteris. Tačiau netrukus ji pridėjo, jog gėlininkės džiaugiasi, kad jų iš viso iš turgelio neišvaro.
"Manau, palengva susitvarkysime, galbūt nusipirksime baldų, stalų gėlėms, kad galėtume jas sustatyti ne ant žemės. Tikiuosi, kad valdininkai atsižvelgs į mūsų pastabas ir leis pasilengvinti darbą", – viltimis dalijosi Eglė.
Paviljonuose Pilies gatvėje bus sumontuota įranga: prekystaliai, įvesta elektra. Tačiau prekiautojai iš savo palapinių kraustytis nenori. "Pilies gatvės klausimas bus sunkesnis, nes problema ten įsisenėjusi", – neslėpė savivaldybės Turto departamento Verslo ir paslaugų skyriaus vedėjas Marius Skarupskas.
Pilies gatvės prekybininkams stoginėse palapinėse prekiauti leidimas išduotas iki gegužės 31 d. Tačiau jie merą užpylė raštais ir vizitais – žmonės nusiteikę kategoriškai prieš naujuosius paviljonus ir kraustytis neketina.
Dabartinėse palapinėse įsikūrę pardavėjai išmoko pergudrauti oro sąlygas – iš trijų pusių prisidengia tentais. Kioskai iš visų pusių atviri.
Numatyta, kad viename kioske turėtų dirbti bent aštuoni prekybininkai: vieni sėdėtų veidu, kiti – nugara į Pilies gatvę. Pardavėjų tai netenkina, nes jie pripratę prie nuolatinio kontakto su Pilies gatvės praeiviais. Be to, būtų sunku prieiti prie pardavėjų, ypač vežimėliuose sėdintiems klientams.
"Neabejoju, kad tie kioskai bus privatizuoti. Tada arba nuoma juose būtų mums neįkandama, arba juos įstiklins, pasodins gražią mergaitę ir atidarys kokią nors parduotuvę", – kalbėjo prisistatyti nepanorusi prekybininkė.
Tačiau M.Skarupskas sakė, kad nuomos kaina iš palapinių persikėlus į paviljonus keistis neturėtų.
Aukso vertės paviljonai
Paviljonai pirkti 2006 m., kai Vilniui vadovavo Artūras Zuokas, ir buvo skirti Pilies gatvės smulkiesiems prekybininkams. Tikėtasi, kad itališki, lieto metalo konstrukcijų paviljonai šiems bus priimtinesni nei medinės būdelės. Viešasis pirkimas, kurį laimėjo bendrovė "Elgamos šviesa", sukėlė skandalą. Už aštuonis paviljonus sumokėta 1,5 mln. litų, tačiau paaiškėjo, kad jų niekur neįmanoma pritaikyti.
Vos Pilies gatvėje buvo pastatyti du modernūs paviljonai, sukruto Kultūros paveldo departamento specialistai. Jie tikino, kad paviljonų statybos Pilies gatvėje gali pakenkti istorinėms po žeme glūdinčių pastatų liekanoms, ir statybas sustabdė. Valstybinės paminklosaugos komisija aiškino, kad šie itališki paviljonai netinka prie Vilniaus senamiesčio architektūros. Kioskų purtėsi ir patys prekybininkai. Architektai priešinosi, nes itališki statiniai neatitinka Vilniaus senamiesčio architektūros.
2007 m. pavasarį Vilniaus merą A.Zuoką pakeitė Tvarkos ir teisingumo partijos narys Juozas Imbrasas. Jam vadovaujant vienas tų itališkų paviljonų ir atsidūrė ant viešojo tualeto Sereikiškių parke Barboros Radvilaitės gatvėje. Įtarimų sukėlė tai, kad už beveik 60 kv. m ploto tualeto rekonstrukciją miestas sutiko pakloti 600 tūkst. litų.
Naujausi komentarai