Pereiti į pagrindinį turinį

Prislėgti mokesčių pasijuto daugiabučių bendrijos įkaitais

2012-09-20 15:10
Prislėgti mokesčių pasijuto daugiabučių bendrijos įkaitais
Prislėgti mokesčių pasijuto daugiabučių bendrijos įkaitais / Z.Streikienė. Artūro Morozovo nuotr.

Didžiuliai bendrijos mokesčiai, netvarkoma aplinka ir diktatoriški administravimo metodai – tokius kaltinimus daugiabučių namų savininkų bendrijos „Gričiupio 11“ vadovei pažėrė bendruomenės centro „Girsta“ pirmininkė Zinaida Streikienė.

Trūko kantrybė

Vienas aktyviausių Kauno bendruomenės centrų „Girsta“ įsikūręs Gričiupio gatvės 11-ajame name – jo gyventojus vienija tokį pat pavadinimą turinti daugiabučių namų savininkų bendrija.

„Girstos“ pirmininkės kantrybė trūko, kai sulaukė dar vienos sąskaitos iš bendrijos. Šįkart laiškas atsiųstas su skolų išieškojimo bendrovės ženklu.

Vieną kartą Z.Streikienė namo bendrijai jau turėjo sumokėti teismo priteistus 5 tūkst.litų.

Dėl didelių sąskaitų „Girstos“ vadovė kaltina daugiabučio bendrijos pirmininkę Almą Zagurskienę.

„Kol buvo renovuojamas mūsų namas, tikrai nekėliau skandalų. Supratau, kad namui reikia pinigų ir renkamas bendrijos kaupiamųjų lėšų mokestis gali būti nemažas – tuomet jis siekė 50 ct už 1 kv. m. Po renovacijos kaupiamasis mokestis nesumažėjo. Ar tai normalu?“ – stebėjosi „Girstos“ pirmininkė.

Ji klausė namo bendrijos pirmininkės, kodėl vis dar reikia mokėti po 50 ct kaupiamajam fondui? „Man buvo paaiškinta, kad prie daugiabučio bus įrengiama 150 vietų automobilių stovėjimo aikštelė“, – pasakojo Z.Streikienė.

Bendruomenės centro vadovę stebina tokie bendrijos pirmininkės užmojai. „Kam 60 butų namui reikia tokios didelės aikštelės? Vienam butui išeitų po 2,5 mašinos. Ar žmogus, mūsų name gavęs socialinį būstą, ar pensininkas nusipirks tiek mašinų?“ – piktinosi Z.Streikienė.

Kitur moka mažiau

„Girstos“ bendrijos pirmininkė neabejoja, kad bendrijos renkami mokesčiai – išpūsti.

„Už ką aš moku bendrijai? Dabar nei sniego reikia kasti, nei šildymas kainuoja, o aš už viską sumoku beveik 400 litų kas mėnesį ir už tai nieko negaunu“, – piktinosi Z.Streikienė.

Neapsikentusi didelių sąskaitų, „Girstos“ vadovė ėmėsi savo tyrimo. Jos teigimu, kiti daugiabučiai sumoka kur kas mažiau.

Pasigedo dokumentų

Z.Streikienė pasakojo, kad prašiusi bendrijos pirmininkės A.Zagurskienės pagrįsti didelius mokesčius.

Gautame atsakyme parašyta, kad įkainius sausio mėnesį namo bendrijos susirinkime patvirtinimo gyventojų dauguma, o susirinkimo protokolo kopija pas patalpų savininką – savivaldybės Turto skyrių. Jokių susirinkimo protokolų pirmininkė bendruomenės centrui „Girsta“ nepateikė.

Kiek gyventojų iš 38-ių nubalsavo už didelius mokesčius, liko neaišku. Pasak bendruomenės centro pirmininkės, jos kalbinta viena senyvo amžiaus bendruomenės narė net nežinojo apie vykusį susirinkimą, o kita dalis butų – pernuomojami, tad už juos moka nuomininkai, kurie ir bendrijos reikalais nelabai domisi.

 

„Man savivaldybėje sakė, kad mokesčių tema bendrijose – itin aktuali. Panašių atvejų dėl ginčų bendrijose pasitaiko ne vienas“, – sakė „Girstos“ pirmininkė.

Sumoka už kitus

Pasak bendrijos pirmininkės A.Zagurskienės, iki 50 ct kaupiamųjų lėšų mokestis per mėnesį esą padidintas, nes tenka padengti mokesčių nemokančiųjų skolas.

Paklausta, ar tikrai 60 butų daugiabučiui reikalinga 150 vietų automobilių aištelė, A.Zagurskienė puolė aiškinti, kad čia mašinas palieka ir aplinkiniuose namuose gyvenantys studentai, todėl trūksta vietų.

A.Zagurskienė patvirtino, kad nors buvo kviesti, savivaldybės atstovai bendrijos susirinkimuose nedalyvauja, todėl įkainiai nustatomi be jų balsų.


Savivaldybė bendrijos reikalais nesirūpina

Bendrijos „Gričiupio 11“ prižiūrimame daugiabutyje nemažai patalpų priklauso savivaldybei. Jomis turėtų rūpintis Gyvenamojo fondo ir Turto skyriai, tačiau jų atstovai bendrijos susirinkimuose nesiteikia pasirodyti. Nuo to kenčia savivaldybės patalpų nuomininkai.

Turto skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Žemaitienė puolė tikinti, kad savivaldybė esą nėra įgaliota dalyvauti bendrijos susirinkimuose ir spręsti dėl įkainių.

Užsiminus, kad nemažai patalpų daugiabutyje priklauso savivaldybei, todėl jos atstovai per bendrijos susirinkimą galėtų pastebimai sumažinti mokesčių dydį, J.Žemaitienė bandė nerišliai išsisukinėti. „Jei ji (savivaldybė – red.) nedalyvavo, tai ji ir nedavė savo balso“, – tepasakė valdininkė.

Paklausta, kas turėtų įgalioti Turto skyrių dalyvauti bendrijos susirinkimuose, vedėjo pavaduotoja nukirto, kad tai „teisinis klausimas“.


Komentaras

Mindaugas Steponavičius

Teisininkas, tinklaraščio blogabendrija.lt autorius

Reikėtų kreiptis į bendrijos pirmininkę, kad jį paaiškintų mokesčių dydį: pateiktų visus dokumentus, kuriais jie grindžiami. Tai numato Bendrijų įstatymas.

Gyventojas nebūtinai turi būti bendrijos narys – gali būti bendraturtis. Jei bendrijos pirmininkas tokios informacijos nepateikia, reikia kreiptis į savivaldybę arba į teismą. Įstatymas numato, kad savivaldybės kontroliuoja bendrijų veiklą. Pateikiamas bendrijos pirmininko išaiškinimas turi būti išsamus – privalo būti visi dokumentai iš susirinkimų, protokolai. Teismai – kol kas vienintelis būdas sutramdyti nedorus bendrijos pirmininkus.

Būtent dėl per didelių mokesčių bendrijoms į mane ir kreipiasi nepatenkinti gyventojai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra