Pereiti į pagrindinį turinį

Pusė Vilniaus liftų – tragiškos būklės

2012-12-15 23:59

Daugelio Vilniaus senos statybos daugiabučių namų liftų techninė būklė nebeatitinka jiems keliamų reikalavimų.

20 metų ir daugiau naudojamiems įrenginiams būtinas remontas, tad avarinės būklės liftus prižiūrintiems specialistams belieka vienintelė išeitis – dėl gyventojų saugumo juos stabdyti. O naujus liftus įsigiję gyventojai džiaugiasi atsikratę problemų kupros.

Įmonės "Baltijos liftai", kuri sostinėje prižiūri bendrovės "Mano būstas" administruojamų namų liftus, projektų vadovas Jevgenijus Vasiljevas vardija faktus: šiandien iš 850 prižiūrimų liftų 600 įrenginių artėja prie ribinės 25 metų eksploatacijos ribos arba ją jau viršijo.

"ES direktyvos numato, kad šį arba kitą gamintojo nurodytą konkretų eksploatacijos laikotarpį viršijusius liftus privalu keisti naujais arba juos renovuoti. Deja, nemažai gyventojų į tai numoja ranka ir piktinasi, jei namo administratorius išjungia liftus. Tačiau juk tai daroma dėl pačių gyventojų saugumo. Vien tik šiais metais įgaliotų įstaigų ekspertai dėl avarinės būklės net 29 liftus pripažino netinkamais naudoti. Dažniausiai liftai stabdomi dėl elektroninės valdymo sistemos ir saugos mazgų susidėvėjimo, kabinos rėmo ir šachtos durų surūdijimo", – akcentavo J.Vasiljevas.

Karoliniškėse daugiabučius namus prižiūrinčios įmonės "Karoliniškių būstas" direktorius Darius Zabarskas sako, kad nesiimant veiksmų ateityje avarinės būklės nebevažiuojančių liftų tik daugės. Vienintelė išeitis – keisti arba renovuoti susidėvėjusius liftus. Tiesa, yra dar viena alternatyva – nedaryti nieko. Bet tuomet gyventojams teks lipti laiptais.

Tačiau "Karoliniškių būsto" direktorius džiaugiasi, jog gyventojai visgi nesėdi sudėję rankų ir imasi iniciatyvos, kad jų daugiabutyje esantys susidėvėję liftai būtų remontuojami arba pakeisti naujais. Kaip pavyzdį jis pateikė sostinės A.J.Povilaičio g. 8 namą, kurio gyventojai, pusmetį negalėję naudotis avarinės būklės liftu, nutarė pakeisti jį nauju.

Šiame devynių aukštų daugiabutyje gyvenanti Danutė Vidūnaitė tvirtino, kad gauti daugumos gyventojų sutikimą keisti seną liftą nebuvo itin sunku.

Moters teigimu, žmonės, ypač moterys su mažais vaikais ir senjorai, pavargo kone pusmetį laipioti pėsčiomis, be to, nematė prasmės kišti pinigų į kosmetinį įrenginio remontą, todėl naujo lifto įrengimui pernelyg neprieštaravo. Juolab kad kantrybė seko dėl nuolat pasikartojančių gedimų.

"Naujas liftas – nepigus malonumas, tačiau mūsų namo administratorius pasiūlė patrauklias įsigijimo sąlygas ir palankų išsimokėjimo per trejus metus terminą. Taigi dabar gyventojai pagal jų turimo buto plotą kas mėnesį moka vienodas įmokas ir nesibaimina, kad vieną dieną užstrigs susidėvėjusiame lifte", – kalbėjo D.Vidūnaitė.

Šiuo metu Vilniuje eksploatuojama apie 2 tūkst. liftų. Iš jų maždaug pusė yra peržengę ribinį 25 metų naudojimo laiką. Specialistai moraliai ir fiziškai susidėvėjusių liftų nerekomenduoja remontuoti ir pataria juos keisti naujais. Skaičiuojama, kad sostinės daugiabučiuose yra ir apie 100 liftų rekordininkų, kurie eksploatuojami jau 40 metų. Jų būklė kelia didžiausią nerimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų