Pereiti į pagrindinį turinį

Rasistai pliekiami tiktai žodžiais

2008-04-16 09:00

Po rasistų išpuolio prieš tamsiaodę dainininkę Berneen vis dažnesne skustagalvių agresija pasipiktino premjeras Gediminas Kirkilas. Tačiau paaiškėjo, kad chuliganai mažai kam rūpi – niekas nenori su jais kovoti.

Atlikėja iš Pietų Afrikos Respublikos Berneen nuo skustagalvių nukentėjo praėjusią savaitę.
Neblogai lietuviškai kalbanti tamsiaodė tvirtino, kad būtent dėl odos spalvos ji buvo užpulta ir sužalota, patyrė stiprų dvasinį sukrėtimą. Tačiau Berneen teigė, kad tai jos iš Lietuvos neišgins. Dainininkė viliasi, kad atsakingos institucijos ir galų gale patys žmonės imsis priemonių sutramdyti kitataučius, kitatikius ir kitokius žmones engiančius ir žalojančius skustagalvius.

Prieš mėnesį vykusios skustagalvių eitynės Gedimino prospektu tapo akibrokštu tiek šalies vadovams, tiek visuomenei – sukrėsti buvo visi. Tik nepaaiškinamas teisėsaugos abejingumas: policija, nuolankiai stebėjusi fašistuojančių jaunuolių eitynes, įtariamųjų pradėjo ieškoti tik po savaitės, o jiems atskleisti pasitelkė žurnalistų filmuotą medžiagą.
Dar vienas iškalbingas faktas: radikalaus nacionalistinio jaunimo eitynės rengiamos nuo pat 1999-ųjų, tačiau lig šiol niekam – nei politikams, nei policijai ar kitoms institucijoms – neužkliuvo, ir eitynių dalyvių padaugėjo nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų.

Kas ką turi tirti?

Po išpuolio prieš Berneen interneto skustagalvių forumuose toliau diskutuojama, kaip reikia mušti kitataučius, rengti kone pogromus, tęsti nacistinės Vokietijos diktatoriaus Hitlerio pradėtus darbus.
Tokios diskusijos internete virė ir vakar. „Vilniaus diena“ pasidomėjo, ar teisėsaugos pareigūnai skiria pakankamai dėmesio atviriems raginimams griebtis smurto.
Policijos departamento Nusikaltimų tyrimo vyriausiosios valdybos viršininkas Tomas Ulpis, kuriam pavaldus ir Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skyrius, teigė, kad šiemet užfiksuota apie dvi dešimtys rasistinių pasisakymų internete.
„Daugiausia kitas tautas ir rases įžeidžiančių pareiškimų užfiksuojama didžiuosiuose naujienų portaluose. Tačiau mūsų pareigūnai gali tik padėti nustatyti, o ne kontroliuoti elektroninėje erdvėje pasisakančius asmenis“, – sakė pareigūnas.
Skustagalviai nelabai rūpi ir Valstybės saugumo departamento agentams. Šie sako tyrimą pradedantys tik tuomet, kai gauna operatyvinės medžiagos iš kitų institucijų.
„Prokuratūra gali tik nuspręsti, pradėti ar ne ikiteisminį tyrimą dėl pasisakymų ir tam tikrų idėjų skleidimo, o tyrimą atlieka ir policija, ir kitos tarnybos. Tačiau kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas, visada turi būti priežastis ir nusiskundimas“, – teigė Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius.
Anot R.Valentukevičiaus, prokuratūra nėra ta prevencinė įstaiga, kuri turėtų domėtis skustagalvių judėjimu, nustatyti jų buvimo vietas ar rengiamas akcijas.
„Yra daug įvairių portalų, juose labai daug įvairios informacijos, daug ir užgaulių, tautinę ir rasinę nesantaiką kurstančių rašliavų. Tačiau mūsų darbas susijęs su reiškiniais post factum, – apibendrino prokuroras.

Dėmesys – tik prasikaltus

Pirmadienį dėl dainininkės Berneen sumušimo Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyrius pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Sostinės policijos viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis teigė, kad griežčiau kontroliuoti fašistines idėjas skleidžiančių jaunuolių neketinama: „Viskas priklauso nuo nusikaltimų. Kiek bus nusikaltimų, tiek bus ir policijos dėmesio jiems.“
Jis taip pat pridūrė, kad kovo 11-osios maršas Gedimino prospektu didesnio rezonanso neturėjo, o byla, kurioje nustatyti keturi įtariamieji, netrukus pasieks teismą.

Prabudo ir premjeras

Premjeras G.Kirkilas antradienį pavedė Policijos ir Valstybės saugumo departamentams iki kitos savaitės parengti konkrečius pasiūlymus dėl rasinės neapykantos paskatintų išpuolių prevencijos. Nerimą keliančią padėtį G.Kirkilas su teisėsaugos tarnybų vadovais ketina aptarti artimiausiu metu. Taip antradienį pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.
Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas taip pat suskubo ieškoti priemonių prieš rasistų išpuolius.
„Būtinas ne tik darnus ir bendras visų teisėsaugos institucijų, bet ir nevyriausybinių organizacijų, švietimo įstaigų atstovų, pagaliau visuomenės bendradarbiavimas“, – teigė V.Telyčėnas.
Lietuvoje tautinės nesantaikos kurstymo atvejų kasmet daugėja. Policijos duomenimis, 2006 m. pradėta 17 ikiteisminių tyrimų dėl viešų incidentų ir tautinę nesantaiką kurstančių pasisakymų internete, 2007 m. – 32. Šiemet pradėtas 21 toks tyrimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų