Pereiti į pagrindinį turinį

Šiukšlių krūvoje – ne tik vestuvių akimirkos: kokios baudos gresia už įžūlias „dovanas“ gamtai?

2025-01-16 14:11
DMN inf.

Grigiškėse, visai netoli Vilniaus, miške aptikti kalnai šiukšlių. Tarp jų ne tik seni baldai, bet ir asmeninės nuotraukos – vestuvių akimirkos ir šeimos portretai. Apie susidariusią situaciją pasakota LNK reportaže.

Šiukšlių krūvoje – ne tik vestuvių akimirkos: kokios baudos gresia už įžūlias „dovanas“ gamtai?
Šiukšlių krūvoje – ne tik vestuvių akimirkos: kokios baudos gresia už įžūlias „dovanas“ gamtai? / LNK stop kadrai

Ironiška, kad vos už kelių žingsnių nuo šiukšlių krūvos stovi ženklas, draudžiantis šiukšlinti.

Steponas šiame miške vaikštinėja kone kasdien ir mato, kaip šiukšlių kalnas vis auga: „Čia jau kokie du mėnesiai, prieš tris mėnesius buvo nedaug, visiškai nedaug.“

Savaitgalį vaikštinėdamas miške tokiu vaizdu pasibaisėjo ir vilnietis Laurynas Okockis, asociacijos „Gamtos bičiuliai“ vadovas: „Mes stovime per penkis metrus nuo to stendo, kur visuomenė skatinama nešiukšlinti, ir čia atvežta krūva, keli kubiniai metrai šiukšlių, ir senų baldų, ir drabužių, ir kilimų, ir avalynės, ir taros, plastiko, stiklo, ir maisto, matau, visokių atliekų, na, ko čia tik nėra.“

Iš tiesų, šiukšlių krūvoje galima rasti visko, o tarp išmestų nuotraukų – ne tik vestuvių akimirkos, bet ir šeimos portretai.

LNK stop kadras.

„Matyt, čia ne tie žmonės išmetė šiukšles, o kažkas, įsigijęs naują būstą, radęs senųjų šeimininkų turtą, taip įžūliai patys [pasielgė] arba pasamdė nelegalius šiukšlių vežėjus, kurie paima pinigus iš žmonių, sukrauna į transporto priemonę šiukšles ir išveža bet kur, jų neutilizuoja pagal teisės aktus“, – svarstė L. Okockis.

Visgi toks žmonių elgesys nei Lauryno, nei Stepono nestebina. „Čia labai patogu, keliukas, važiuoji, išmetei, ir viskas gerai“, – ironizavo Steponas.

„Čia yra šalia Neravų kaimas, bet, aišku, tas kaimas gal čia niekuo dėtas, tiesiog žmonėms patogus privažiavimas ir jie atvažiuoja į mišką, į laukinę gamtą ir atsikrato atliekomis“, – priežasčių tokioje vietoje palikti šiukšles ieškojo L. Okockis.

Šio miško problema aplinkosaugininkams yra gerai žinoma. „Mes apie tą problemą žinome nuo spalio 29 d., kai gavome pranešimą bendruoju pagalbos numeriu. Mūsų pareigūnai nuvyko į vietą, apžiūrėjo, nustatė galimą pažeidėją. Šiuo metu vyksta tyrimas. Jis dar nebaigtas. Kai bus baigtas, mes jus informuosime“, – komentavo aplinkosaugininkas Marijonas Juškauskas.

LNK stop kadras.

Kodėl šiukšlės iš ten nepašalintos? „Dėl to, kad vyksta tyrimas. Nustatę pažeidėją, jį nubausime ir įpareigosime pašalinti šiukšles“, – tikino aplinkosaugininkas.

Jei pažeidėjas nebus surastas, šiukšlės iš miško vis tiek bus surinktos, bet tai turėtų padaryti ne aplinkosaugininkai. „Jeigu nenustatytas pažeidėjas, atliekas turi pašalinti miško savininkas. Tai gali būti arba privatus asmuo, arba valstybė“, – aiškino M. Juškauskas.

Pasirodo, lietuvių sąmoningumas auga. Miškuose šiukšlinama vis mažiau. Pasak aplinkosaugininko, per savaitę jie vidutiniškai gauna 5–7 skundus dėl atliekų, paliktų Vilniaus regione, miškuose.

Gamtoje atsikratoma įvairiausių daiktų. „Randame dujinių viryklių vidury miško, toli nuo gyvenamųjų vietų, didelį šaldytuvą Neries pakrantėje. Na, tikrai žuvytėms, bebrams ar kam nors kitam šaldytuvo nereikia. Be abejo, didelė problema yra automobilių padangos. Būna ir įvairių pikantiškų dalykėlių, nutylėsiu gal šį kartą“, – vardijo „Gamtos bičiulių“ vadovas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Tačiau sunku nutylėti dėl to kylančias emocijas. „Man asmeniškai sukelia sunkių išgyvenimų, neigiamų emocijų, ir pyktį, ir t. t., kad mūsų brangiausias turtas – gamta, yra taip niokojama ir teršiama. Visur prie įvažiavimų, keliukų yra sukaltos lentelės su gražia voveryte, kur parašyta „Nešiukšlinkime miško“, – nusivylimo neslėpė L. Okockis.

Atrodo, kad ženklai nepadeda, tad jei miškuose pastebite krūvas šiukšlių, būtinai apie tai praneškite. „Visų pirma, gali pranešti bendruoju pagalbos numeriu 112, taip pat yra platforma „Tvarkau Lietuvą“ arba parašyti Aplinkos apsaugos departamentui bendruoju elektroniniu paštu“, – informavo M. Juškauskas.

Nusižengusiems gresia piniginės baudos. „Priklausomai nuo atliekų kiekio, pavojingos ar nepavojingos atliekos, bauda prasideda nuo 30 eurų ir siekia iki maždaug 2 tūkst. 900 eurų“, – įvardijo aplinkosaugininkas.

Visgi Steponas nelinkęs taip lengvai kaltinti žmonių: „Aš turėjau tokią istoriją rajone. Susitariau su komunalščikais, kad pas mane atvažiuotų, sumokėsiu, kiek reikia, kad išvežtų mano šiukšles. Susitinkame, sako: „Mes jūsų šiukšlių nevešime“. Sakau, kodėl? Sumoku, kiek reikia, ne už ačiū. Atvažiavo keturi vyrai. Pareikalavo, kad iš baldų būtų ištraukti visi vinukai, metaliukai. Sakau, tegu išrūšiuoja tenai. „Ne, mes neimsime.“ Tai ką man, sakau, daryt? Vežt į mišką? „Ot, iš ten mes paimsime“, – sako.“

Kada šiukšlių kalnas bus išvežtas iš miško Grigiškėse, vis dar neaišku. „Nėra tas tyrimas lengvas, bet stengsimės kuo greičiau jį atlikti, kad šiukšlės būtų pašalintos iš miško“, – tikino M. Juškauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra