Mero patarėjas Dainoras Lukas ėmėsi savivaldybėje organizuoti azartinį žaidimą – totalizatorių ir ragina jame dalyvauti visus valdininkus, seniūnijų darbuotojus ir politikus.
Ne pirmas kartas
"Dalyviai moka po tris litus. Seifas – pas Dainorą", – rašoma savivaldybės darbuotojų ir tarybos narių tarnybiniais elektroninio pašto adresais išplatintame laiške. Jo autorius – mero patarėjas vešiesiems ryšiams Dainoras Lukas. Jis ragina miesto valdininkus ir politikus išmėginti jėgas spėjant Pasaulio vyrų krepšinio čempionato rezultatus.
Paklaustas, ar galima valstybės institucijoje organizuoti azartinius lošimus, D.Lukas savo veikloje nieko blogo neįžvelgė. "Kadangi puikiai išmanau įstatymus, tai žinau, kad galima. Įstatymai nedraudžia rengti pavienių totalizatorių ar lažybų, kai nesiekiama iš to pasipelnyti. Tai gali patvirtinti ir išsamiau paaiškinti Valstybinės lošimų priežiūros komisijos atstovai", – pareiškė D.Lukas.
Totalizatoriaus organizatorius žadėjo išrinkti tris prizininkus. Buvo numatyta, kad pirmosios vietos laimėtojas gaus 50 proc. prizinio fondo, specialųjį prizą ir diplomus. Antros ir trečios vietų laimėtojai gali tikėtis diplomų ir paguodos prizų. "Likę 50 proc. pinigų bus skiriami orakulo pagerbimo renginiui", – nurodoma D.Luko sukurtose taisyklėse.
"Kauno dienai" susidomėjus totalizatoriumi savivaldybėje, netrukus pasklido žinia, kad keičiasi lošimo sąlygos – pinigų nuspręsta neberinkti.
Dalyvauti totalizatoriuje kvietusiame laiške nurodytas mero patarėjo kabinetas ir darbo elektroninio pašto adresas. Neverta abejoti, kad rezultatų spėjimas, jų apibendrinimas ir planuotas pinigų rinkimas buvo numatytas vykstant darbui. Kaip žinia, savivaldybės darbuotojams atlyginimas už darbą mokamas iš biudžeto. Mero patarėjas dar pamaloninamas ir priedais prie atlyginimo už didelį darbo krūvį.
"Ką ten administruoti? Aš tik fiksuoju rezultatus, kuriuos žmonės atsiunčia", – teisinosi D.Lukas. Anot jo, kol kas niekas dar nepareiškė noro dalyvauti jo organizuojamame totalizatoriuje.
Mero patarėjas pripažino rengęs totalizatorių ir per neseniai pasibaigusį Pasaulio vyrų futbolo čempionatą. Pasak D.Luko, jame dalyvavo 39 savivaldybės darbuotojai. Tik politikai nepanoro spėti, kas taps stipriausia pasaulio futbolo komanda. Mero patarėjas tikino, kad tada rezultatai buvo spėjami be pinigų.
D.Lukas prisiminė tokius totalizatorius rengdavęs ir anksčiau, kai dirbo privačioje bendrovėje. Bet jis tikriausiai pamiršo, kad savivaldybė nėra privati mero bendrovė.
Paklaustas, ar dėl totalizatoriaus nesulaukė didelio azartinių lošimų priešininko vicemero Stanislovo Buškevičiaus kritikos, D.Lukas neslėpė arogancijos. "S.Buškevičius reiškia pretenzijas tada, kai jam naudinga", – pareiškė mero patarėjas viešiesiems ryšiams.
Meras piktai barė
"Mano sutikimo rengti totalizatorių nebuvo. Manau, kad čia nugrybauta į pievas", – taip savo patarėjo iniciatyvą įvertino meras Andrius Kupčinskas. Jis tikino išsiuntęs griežtą laišką savo patarėjui nė nežinodamas, kad totalizatorių planuota rengti už pinigus.
Paklaustas, ar dalyvautų spėjant krepšinio čempionato rezultatus, A.Kupčinskas prisipažino nesantis nei orakulas, nei azartiškas. "Per futbolo čempionatą buvau visiškas "lūzeris", palyginti su aštuonkoju Pauliu", – pajuokavo politikas.
"Paskambinau D.Lukui ir pasakiau, kad totalizatoriaus rengti negalima ir politiškai negražu", – neneigė ir mero pavaduotojas S.Buškevičius. Jis sakė gauto mero patarėjo laiško rimtai nepriėmęs ir pamanęs, kad taip bandoma juokauti.
Jis dar kartą išrėžė savo nuostatą azartinių lošimų atžvilgiu. "Būdamas Seimo narys balsavau, kad iš viso uždraustų azartinius lošimus. Esu inicijavęs Seimo narių kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar tai, kad lošimo namai – šalia švietimo įstaigų, bažnyčių, neprieštarauja Konstitucijai", – dėstė S.Buškevičius.
Jis yra apskundęs teismui Kauno miesto tarybos sprendimą, kuriuo leista lošimo namus atidaryti buvusiame kino teatre "Daina".
Turi per mažai darbo?
Kalbinti administracijos darbuotojai sutartinai tvirtino neketinantys dalyvauti D.Luko totalizatoriuje.
"Nesu azartiškas. Ir kortomis nelošiu. Neturiu tam laiko, nes tokie dalykai – laiko švaistymas", – įsitikinęs Viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėjas Raimondas Mačikėnas. Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė aiškino neturinti nuojautos ir nedalyvaujanti spėjant kokius nors rezultatus.
Neazartišku save laiko ir Finansų skyriaus vedėjas Algimantas Laucius, tačiau, jo manymu, totalizatorius nėra azartinis lošimas. "Azartinių lošimų lygis kitas. Lažybų punktai – jau kaip narkotikai", – dėstė A.Laucius.
Savivaldybės kontrolierius Gediminas Raudonis tikino į tokius laiškus nė nereaguojantis. "Mano vadovaujamoje tarnyboje tokie dalykai negalimi. Dėl kitų tegu sprendžia etikos specialistai", – nuo vertinimo išsisuko kontrolierius.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Abramavičius, užklaustas apie totalizatorių, išvis mojo ranka: atseit tokiais dalykais gali užsiimti tik tie, kurie neturi darbo. "Pažiūrėsime, kiek tokių yra savivaldybėje", – šyptelėjo Z.Abramavičius.
Miesto politikų D.Luko idėja taip pat nesudomino, tačiau jie buvo gerokai griežtesni tokiems mero patarėjo užsiėmimams. "D.Lukas, neturėdamas ką veikti, organizuoja totalizatorius", – rėžė liberalcentristas Kęstutis Mikėnas.
Socialdemokrato Gintauto Labanausko nuomone, jeigu lošimą organizuoja mero patarėjas, besidominčių visada atsiras, nes patarėjo pareigų svoris – lyg spaudimas. "Savivaldoje tokius dalykus proteguoti yra amoralu", – įsitikinęs G.Labanauskas. Anot jo, jeigu šiuo klausimu skiriasi mero ir jo komandos nario D.Luko pozicijos, šis turėtų apleisti pareigas.
Edmundas Tiesnesis, Valstybinės lošimų priežiūros komisijos pirmininkas: Tokių klausimų ypač dažnai sulaukdavome per Pasaulio futbolo čempionatą. Įstatyme tokie dalykai nėra reglamentuoti, jeigu darbuotojai susiorganizuoja vietos totalizatorių, mes negalime uždrausti. Jeigu totalizatorių daro koks nors savivaldybės darbuotojas, tai jau negeras dalykas. O jei dar eikvoja brangų darbo laiką, tai tikrai neatleistina. Meras turėtų kontroliuoti tokius dalykus ir uždrausti. Jeigu toks totalizatorius būtų rengiamas už pinigus, ir koks nors jo dalyvis kreiptųsi į teismą dėl esą apgavystės, teisinių padarinių nebūtų, nes tai – žmonių saviveikla. |
---|
Naujausi komentarai