Palestiniečius palaikantys akcijos, pavadintos „Tylos eisena“, dalyviai rinkosi Katedros aikštėje, vėliau tylomis nuo jos Gedimino prospektu patraukė prie Vyriausybės. Čia tylos minute pagerbtos aukos, sakomos kalbos.
„Hamas“ spalio 7 dieną, netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui, taip pat nutraukė maisto, degalų, vandens ir kitų dalykų tiekimą Gazos Ruožui, sukeldama humanitarinę krizę ten gyvenantiems civiliams palestiniečiams.
Per konfliktą žuvo tūkstančiai žmonių tiek Izraelyje, tiek maždaug Vilniaus dydžio Gazos Ruože.
„Karo konfliktas reiškia apylyges dvi puses, šiuo atveju tai yra visiška netiesa, nes viena pusė yra viena galingiausių pasaulyje kariuomenių, o kita – okupuota jau kelis dešimtmečius ir laikoma blokados sąlygomis“, – BNS teigė palaikymo akcijos organizatorius, „palestina.lt“ bendraįkūrėjas Andrius Mažeika.
Lietuvoje gyvenantis libanietis, Lietuvos ir Libano asociacijos pirmininkas Abbasas Dayekhas (Abasas Dajechas) teigė, kad palaikydamas Palestiną reiškia savo priešiškumą karui apskritai.
„Mes atėjome pareikšti savo nuomonės, kad mes esame prieš karą. Visur, kur tik būtų. Ir neturi būti karo, turi būti taika“, – žurnalistams sakė jis.
„Turi būti taika. Bet turi būti taika su kuo? Su tuo, kas tą taiką supranta. Pasaulis viską mato, negalima sakyti, kad vienas yra kaltas, o kitas ne. Mes visi matom“, – kalbėjo jis, tvirtindamas, kad „Hamas“ išpuolis buvo kerštas.
A. Mažeika teigė netapatinantis „Hamas“ su Palestina.
„Netapatinam, nes galų gale Gazos išrinkta valdžia yra „Hamas“, o Vakarų Kranto – ne. Palestina yra ir ten ir ten“, – sakė jis.
Organizatorius teigė, šios eiseną teko pusantros valandos paankstinti nerimaujant dėl saugumo.
Yra riba tarp gėrio ir blogio ir mes turime tą pasakyti, dėl to aš atėjau palaikyti, pareikšti savo poziciją už Izraelį.
„Dėl to, kad policija primygtinai siūlė tai daryti šviesoje, todėl, kad sulaukėm visokiausių negražybių ir grasinimų“, – sakė jis.
A. Mažeika pridūrė, kad tai, kas vyksta dabar yra „labai sudėtingi geopolitiniai procesai“.
Panašios palaikymo akcijos prasidėjus karui tarp Izraelio ir palestiniečių grupuotės „Hamas“ vyksta Londone, Milane, Paryžiuje, Romoje ir kituose Europos didmiesčiuose. Vilniuje anksčiau rengtos ir palaikymo akcijos Izraeliui.
Savo pozicijos išreikšti atėjo ir Izraelio palaikytojai
Akciją stebėjo ir Izraelį palaikantys asmenys. Lietuvos žydas Danielius Lupshitzas teigė, kad atėjo pasižiūrėti į tuos, kurie palaiko palestiniečius.
„Visos Vakarų demokratijos mąsto ir galvoja ir nusprendžia ir net Europos Sąjunga pripažino, kad tai („Hamas“ – BNS) yra teroristinė organizacija. (...) Izraelis buvo užpultas teroristinės organizacijos, kuri žudo, kuri vagia, kuri prievartauja moteris, kuri žudo vaikus“, – sakė jis.
Vilniaus universiteto docentas, buvęs Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininkas Mantas Martišius teigė į akciją atėjo pareikšti palaikymą Izraeliui.
„Kai visi nekalti, visi aukos, nėra nei gerų, nei blogų, tai išplaunamos ribos. Mes tada sakom – ir tie kurie vežė į Sibirą, ir tuos, kur išvežė yra aukos. Ir tie kurie šaudė – naciai, ir tuos, kuriuos šaudė yra aukos. Ne. Yra riba tarp gėrio ir blogio ir mes turime tą pasakyti, dėl to aš atėjau palaikyti, pareikšti savo poziciją už Izraelį“, – teigė M. Martišius.
Akcijoje su Izraelio ir LGBTIQ vėliava apsilankęs Kirilas Oeno teigė, kad atvyko parodyti, kad ne visi LGBTIQ žmonės palaiko palestiniečių pusę.
„Aš atėjau čia su Izraelio vėliava, nes aš manau, kad mano – aš esu LGBTQ+ atstovas Vakarų Lietuvoje – ir aš manau, kad mano LGBTQ+ bendruomenė užėmė neteisingą poziciją šiuo klausimu. Aš norėčiau parodyti visam pasauliui, kad LGBTQ+ bendruomenė ne tik palaiko Palestiną, bet ir palaiko Izraelį, kad yra skirtingi žmonės“, – sakė K. Oeno.
„Hamas“ išpuolius yra pasmerkę Lietuvos vadovai, Seimas. Lietuvos atstovai pabrėžia Izraelio teisę gintis, tačiau laikantis tarptautinės humanitarinės teisės principų.
Palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių įvežimą į šią teritoriją ir jų išvežimą iš jos vandeniu, jūra ar oru bei pačių palestiniečių galimybes palikti šią teritoriją, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.
Naujausi komentarai