Kaip pranešė savivaldybė, čia bus siekiama atkurti natūralią upės vagą ir atlaisvinti lašišinių žuvų migracijos kelius. Dėl šios užtvankos nugriovimo ne vienerius metus kovojo Grigiškių bendruomenė.
Vokės upės užtvanka ties Grigiškėmis pastatyta popieriaus fabriko reikmėms dar tarpukariu. Užtvenkus upę, pasikeitė natūrali jos vaga, susidarė tvenkinys, Grigiškėms plečiantis atsidūręs jų centre.
Nuo to laiko, anot vietos gyventojų, tvenkinio būklė prastėjo, jis baigia uždumblėti. Šiuo metu vandens telkinys yra kritinės būklės.
Posėdžio metu tarybos narys Jaroslavas Kaminskis pastebėjo, kad užtvanką valdančias įmones teismas buvo įpareigojęs objektą sutvarkyti ir išvalyti upės vagą.
„Įmonės to nepadarė ir iki šiol bylinėjamės. Dabar dėl to bandome išpirkti ir tai padarę galėtume atstatyti vagą. Numatytos baudos ir vyksta teismai. Paraleliai gauname projektą ir bandome padaryti už tuos, kurie nepadaro“, – paaiškino Nekilnojamojo turto skyriaus vedėja Vilma Lajauskaitė.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas teigė, kad užtvankos savininkas yra gavęs daugybę baudų iš Aplinkos apsaugos departamento už objekto netvarkymą.
„Šis sprendimas leidžia ilgainiui išspręsti problemą turtą nuperkant savivaldybės žinion už Aplinkos ministerijos tikslines dotacijas, užtvanką išardant ir turint sutvarkytą teritoriją. Viena iš priežasčių, kodėl einama šiuo keliu – dabartinio savininko įsipareigojimų prieš gamtą, prieš bendruomenę nevykdymas“, – kabėjo V. Benkunskas.
Aplinkosaugininkų teigimu, hidroelektrinės ir užtvankos nulemtas nenatūralus vandens lygio svyravimas daro neigiamą įtaką upės ekosistemai, ypač migruojančioms lašišinėms žuvims.
Dėl to Aplinkos ministerija inicijavo finansavimo programą pašalinti žuvų migracijos kliūtis ties Grigiškių užtvanka ir hidroelektrine. Vilniaus miesto savivaldybė pateikė paraišką dalyvauti šioje programoje ir gavo tikslinę 1,5 mln. eurų dotaciją atkurti žuvų migracijos kelius ties Grigiškių užtvanka ir hidroelektrine.
„Ekspertai nustatys hidrostatinių vertę, vyks neskelbiamos derybos. Jeigu su savininkais pavyks suderėti kainą, tuomet ją dar turės patvirtinti miesto taryba, o nesuderėjus kainos, bus inicijuota paėmimo visuomenės poreikiams procedūra, nes Vilniaus miesto savivaldybė vis tiek sieks sutvarkyti Grigiškių tvenkinį“, – sako savivaldybės Nekilnojamojo turto skyriaus vedėja Vilma Lajauskaitė.
Savivaldybės teigimu, gauti leidimą griauti užtvanką nebus paprasta, nes objektas kartu su 800 metrų ilgio gelžbetoniniu akveduku įtrauktas į Kultūros paveldo registrą ir yra saugoma valstybės Kultūros ministro įsakymu.
Naujausi komentarai