Realų pajamų augimą šių metų pradžioje stabdė infliacija – rodo „Sodros“ pirmojo ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidžia ir iššūkius, su kuriais susiduria vaikus auginančios šeimos.
„Sodrai“ paskelbus, kad pirmąjį šių metų ketvirtį infliacija buvo didesnė nei gyventojų pajamų augimas, opozicinės Socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė Ministrų Kabinetui siūlo skubiai peržiūrėti antiinfliacinių priemonių paketą.
Nors gimstamumas Lietuvoje mažėja, motinystės išmokos gavėjų skaičius išlieka panašus. „Sodros“ teigimu, taip yra dėl to, kad moterys Lietuvoje gimdo vis vėliau ir vis daugiau jų gauna motinystės išmokas.
Dalyje transporto ir logistikos įmonių fiksuojamos augančios skolos valstybei. Šių metų balandį vidutinė vienai transporto bendrovei tenkanti skola „Sodrai“ siekė 7 077 eurus – išaugo beveik 10 proc., t.y. nuo 6 455 eurų vasarį iki 7 077 eurų balandį. Todėl didžiausi ekonominiai sunkumai gresia mažoms, smulkioms ir vidutinėms įmonėms, kuriose šios skolos augo labiausiai. Ekonomistų vertinimu, neaiški geopolitinė situacija tik dar labiau didina įtampas pervežimų versle.
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos atlikta apklausa atskleidžia, kad, atsižvelgiant į „Sodros“ galimybes, daugelio gyventojų lūkesčiai dėl pajamų senatvėje yra pernelyg optimistiški. Penktadalis apklaustų gyventojų sako, kad išėję į pensiją jaustųsi oriai, jei pensija siektų 100 proc. dabartinių pajamų. Pusė apklaustųjų norėtų 70–90 proc. iki tol turėtų pajamų, kad senatvėje nereikėtų riboti poreikių.
Vyriausybės sprendimu nuo gegužės 1 d. atšaukiama ekstremalioji situacija dėl koronaviruso pandemijos. Tai reiškia, kad laikina, ekstremaliosios situacijos metu galiojusi nedarbingumo pažymėjimų išdavimo ir ligos išmokų mokėjimo tvarka taip pat nustoja galioti. Grįžus prie įprastos tvarkos, medikams, pareigūnams ar švietimo darbuotojams nebebus skiriamos padidintos ligos išmokos.
Pasitikrinkite pašto dėžutes – „Sodra“ siunčia registruotus laiškus tiems gyventojams, kurie metų pradžioje įtraukti į pensijų kaupimą antroje pakopoje arba jiems siūloma atnaujinti anksčiau sustabdytų įmokų pervedimą. Laiškai siunčiami žmonėms, kurie iki šiol neperskaitė pranešimų savo asmeninėse „Sodros“ paskyrose. Apsispręsti dėl dalyvavimo pensijų kaupime galima iki birželio 30 d.
Balandį patvirtinta Pensijų anuitetų fondo pelno paskirstymo tvarka, kuri apibrėžia, kokią pelno dalį gaus kiekvienas pensijų anuitetų gavėjas. Didžioji dalis gavėjams skirto pelno bus skirta pensijų anuitetų didinimui. Ilgalaikėje perspektyvoje tai turėtų atsverti neigiamą infliacijos įtaką išmokoms.
Darbuotojui susirgus, nuo balandžio 1 d. kiekvienas darbdavys mokės jam ligos išmoką už dvi pirmąsias kalendorines nedarbingumo dienas, nesigilindamas, ar darbuotojas turi ligos socialinio draudimo stažą. Iki šiol darbuotojai, neturintys būtino ligos socialinio draudimo stažo, negaudavo ligos išmokos nei iš darbdavio, nei iš „Sodros“.