Pereiti į pagrindinį turinį

Tragedija menininkų buveinėje: nustatyta, kas kaltas dėl keramikės žūties

2024-12-04 14:14
DMN inf.

Nutrauktas tyrimas dėl tragiškos garsios keramikės žūties buvusiame Kauno dailės kombinate, kai ji buvo mirtinai traumuota, nežinia, kada šiame pastate įrengto krovininio lifto, kuris, anot daugumos velionės kolegų, jau seniai buvo nebenaudojamas ir net neveikė. Nustatyta, kad dėl to, kas įvyko, kalta ji pati žuvusioji. Tačiau toks konstatavimas, velionei jau nebegalint apsiginti, gali būti kažkam labai patogus.

Asociatyvi LAT, Shutterstock nuotr.

Liudytojų nėra

Kaip jau rašyta, ilgametė Lietuvos dailininkų sąjungos narė – keramikė D. R. žuvo šiemet – gegužės 20-ąją, būdama 65-erių. Tai įvyko buvusio Kauno dailės kombinato pastate, kuriame šį menininkė dirbo visą savo gyvenimą.

Tą pirmadienio popietę vadinamojoje susirinkimų patalpoje, kurioje ir buvo įrengtas mirtinai ją sužalojęs įrenginys, dėl kurio paskirties – ar tai krovinininis-techninis liftas, ar savadarbis keltuvas, ilgai ginčytasi, jo prispaustą D. R. aptiko viena iš kolegių, mačiusių velionę gyvą dar priešpusvalandį. D. R. kolegė teigė užsukusi į šias patalpas, norėdama atsisveikinti, prieš išeidama į namus. Nei D. R., nei jos kolegė neturėjo teisės naudotis šiomis patalpomis. Jų dirbtuvės buvo kitose patalpose.

Tiesioginės šios tragedijos liudytojų nėra. Tačiau Darbo inspekcijos atstovai po įvykio vietos apžiūros portalui kauno.diena.lt pasakojo, kad tai greičiausiai įvyko žuvusiajai bandant šiuo įrenginiu pakelti iš rūsio į antrąjį aukštą, kuriame buvo jos kūrybinės dirbtuvės, molį. Oficialiai šis krovininis liftas buvo neveikiantis, o pasikelti iš rūsio į kitus pastato aukštus buvo galima laiptais. Tačiau kažkodėl elektra minėtame įrenginyje, kaip konstatuota įvykus tragedijai, nebuvo atjungta.

Asociatyvi J. Kalinsko/BNS nuotr.

Sudėtinga operacija

Pranešus apie nelaimę Bendrajam pagalbos centrui, įvykio vieton pasiųsti ugniagesiai gelbėtojai labai sunkiai ištraukė žuvusiosios kūną. Pagalbon kviesti ir „Kauno liftų“ specialistai. Šios bendrovės atstovas vėliau portalui kauno.diena.lt teigė, kad jie tokių savadarbių įrenginių neaptarnauja. Ir, pašnekovo, nuomone, tai buvo įrenginys, skirtas ne žmonėms kelti. Ir ne vien sprendžiant iš jo gabaritų – maždaug vienas metras ant vieno metro.

Teisėsaugininkų teigimu, šio įrenginio būklė po tragedijos buvo tokia, kad jį apžiūrėti detaliau buvo pavojinga gyvybei. Tiesa, neatmesta, kad taip jis atrodė jau po to, kai ugniagesiai gelbėtojai su savo specialia įranga pagaliau ištraukė žuvusiosios kūną.

Teisėsaugininkams pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl D. R. mirties priežasties, savąjį tyrimą dėl šio įvykio atliko ir Darbo inspekcija. Tiesa, šios atstovai, nustatę kad žuvusioji pastaruoju metu jau buvo pensininkė ir neturėjo nei verslo liudijimo, nei buvo užregistravusi individulią veiklą, t.y. nebeturėjo jokių darbo santykių su minėto įrenginio savininku ar savininkais, šios nelaimės aplinkybių oficialiai netyrė. Jie tik padėjo teisėsaugininkams nustatyti, kas buvo šio keisto įrenginio, kuriuo naudodamasi žuvo D. R., savininkas, t.y, kas turėjo jį techniškai prižiūrėti.

Savininko kaltės neįžvelgta

Nustatyta, kad šis liftas priklauso dabartiniam pastato savininkui – viešajai įstaigai „Meno parkas“, kuri nuomojo pastatą Dailininkų sąjungai. Tačiau tiesioginės „Meno parko“ kaltės dėl to, kas įvyko, Darbo inspekcija neįžvelgė, nors teoriškai lifto savininkas ir turėjo jį prižiūrėti. Tačiau, kaip jau užsiminta, oficialiai šis liftas buvo neveikiantis, buvo atjungtas ir elektros tiekimas į jį. Tačiau, panašu, kad ši nelegaliai vėl buvo įjungta, naudojantis šiuo liftu savavališkai. Nepaisant to, kad taip elgtis buvo pavojinga.

Remiantis tokios įrangos specialistų išvadomis, šis keltuvas galėjo būti techniškai netvarkingas – jį naudojant netolygiai susivyniodavo pernelyg atsipalaidavęs lynas, dėl ko keltuvas galėjo netikėtai pasmukti. Ir tada įrenginys užstrigdavo, dėl ko reikėdavo jį supurtyti, kad veiktų toliau. Neatmetama, kad būtent tokiomis aplinkybėmis įvyko nelaimingas atsitikimas, per kurį žuvo D. R.

Dar ne taškas?

Nutraukiant tyrimą dėl D. R. mirties aplinkybių, atsižvelgta ir į tai, kad šio krovininio keltuvo prieigos buvo užrakintos. O raktus nuo šių patalpų turėjo tik D. R. Tačiau, anot juos davusiųjų, ne dėl to, kad rizikuotų savo gyvybe.

Šie raktai, anot jų savininkų, buvo patikėti šio pastato senbuvei D. R., kad ji galėtų aprodytų šias oficialiai nenaudojamas patalpas, jeigu atsirastų, kas nori jas nuomotis.

Tyrimas nutrauktas, konstatavus, kad sunkių padarinių kilimą lėmė pačios nukentėjusiosios neatsakingi veiksmai. Tačiau šį sprendimą dar galima apskųsti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Balsas

Kas do Cirkas? Kaltas savininkas.... bent jau normalioje Šalyje.
1
-1
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų