Lietuvoje išaiškintas ir į kalėjimą pasiųstas jau ne vienas rusų šnipas, bet naujausia teismui perduodama byla – išskirtinė.
„Asmuo, turintis dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę, priklausantis TS-LKD partijai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai“, – pranešė Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
BNS pranešė, kad įtariamasis yra į konservatorių Šiaulių skyrių įstojęs Eduardas Manovas. Jis sulaikytas nuo sausio.
„Nemažiau nei šeši metai matomas aktyvus veikimas“, – sakė VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis.
LNK stop kadras.
Nors ir garbaus amžiaus – 82 metų – E. Manovas vadinamas rusų karinės žvalgybos profesionalu.
„Jis darbuotojas, profesionalas, parengtas ir ilgą laiką tarnavęs Rusijoje“, – teigė VSD direktoriaus pavaduotojas.
Anot teisėsaugos, E. Manovas rusams dirbo pagal nelegalų programą.
„Paprastai tokiais atvejais yra renkama jautri ir Rusijai ypač aktuali informacija“, – aiškino R. Bridikis.
Nelegalai – tai spalvingos operacijos, kai Rusijoje specialiai apmokyti šnipai siunčiami į Vakarus, ten susikuria apsimestinį gyvenimą ir laukia nurodymų iš Maskvos.
LNK stop kadras.
Anot teisėsaugos, E. Manovas 2018 m. į Lietuvą tam ir atsiųstas, kad įstotų į konservatorių partiją, dalyvautų renginiuose ir gautų priėjimą prie netrukus šalies vadovais tapusių konservatorių lyderių.
„Viename ar kitame susitikime esu matęs, bet asmeniškai nesu bendravęs“, – tikino laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
„Jis galėjo prieiti prie visų partijos vadovų ir šios partijos veikloje dalyvaujančių valstybės pareigūnų. Neatmetami ir ministrai, ir premjerai“, – akcentavo A. Urbelis.
„TS-LKD, Šauliu sąjunga, kariuomenė, kitos organizacijos domina Rusijos tarnybas ir buvo bandyta prieš kažkiek metų infiltruoti“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
D. Labučio / ELTOS nuotr.
Ne bandyta, o sėkmingai infiltruota. E. Manovas prisistatė kaip konservatorių renginių fotografas.
Anot teisėsaugos, E. Manovas galėjo girdėti ką neoficialiai kalba Lietuvos vadovai.
„Apie politinių partijų veiklą, tremtinių veiklą, Lietuvos gynybos, vidaus ir užsienio reikalų veiklą, pasirengimą pratyboms, gynybinį potencialą“, – įvardijo galimas temas VSD direktoriaus pavaduotojas.
Konservatoriai sako, kad yra nemaloniai nustebę.
„Vykstančių hibridinių atakų taikinyje neturėtų stebinti, kad daug institucijų tampa tokių atakų taikiniu. Reiks permąstyti mechanizmus, kaip nariai patenka į partijas“, – kalbėjo Seimo narys Mindaugas Lingė.
Įtariamasis, nors ir dirbo rusams, partijoje elgėsi kaip pridera.
„Pasisako prieš Rusiją, kad atrodytų natūraliai toje erdvėje, kurioje yra“, – teigė R. Bridikis.
D. Labučio / ELTA nuotr.
Seimo pirmininkas mato savotišką likimo ironiją.
„Dažnai tie, kurie dedasi tam tikrais „ultrapatriotais“, matome, kad ten irgi būna silpnų vietų“, – sakė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
Rusai pinigus mokėjo nuolatos, ne tik už atliktas užduotis.
Pareigūnai rado sudėtingą ryšio techniką bendravimui su Maskva.
„Informacija gaunama radijo ryšiu. Buvo iššifruojama, vykdoma užduotis, užšifruojama, rengiamasi perdavimui sistemos ir buvo perduodama“, – aiškino Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kriminalinė policija ir žvalgyba išaiškino į konservatorius infiltruotą šnipą, nors VSD vadovas jau seniai kartoja, jog dėl konservatorių užsispyrimo nedidinti finansavimo žvalgybai nebespėja.
„Noriu priminti, kad gynyba be žvalgybos yra bedantė ir kurčia“, – pabrėžė Darius Jauniškis.
„VSD kritiškai reikalingas papildomas finansavimas, kad tokios istorijos būtų gaunamos ir išryškinamos greičiau“, – sakė paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas.
Vieni konservatoriai dar ragina palaukti, kol teisėsauga oficialiai patvirtins, kad Rusijai šnipinėjo būtent E. Manovas, kiti jau ragina E. Manovą mesti iš partijos. O ministrė Agnė Bilotaitė net nurodė įvertinti, ar nereikia iš E. Manovo atimti Lietuvos pilietybės.
(be temos)
(be temos)
(be temos)