„Fotografuoju, nes esu labai laimingas, kad esu čia, jo namuose“, – sakė 44 metų vyras, rodydamas mobiliuoju telefonu darytas nuotraukas.
Jis buvo tarp dešimčių žmonių, kuriuos matė naujienų agentūros AFP korespondentas sekmadienį žengiant į B. al Assado namus, šiam pasprukus iš šalies, anot Rusijos žiniasklaidos – į Maskvą, kai sukilėliai žaibiško puolimo metu perėmė sostinės kontrolę.
Greitas islamistų grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) ir jos sąjungininkų puolimas užbaigė daugiau nei penkis dešimtmečius trukusį žiaurų al Assadų šeimos valdymą.
„Aš atvykau siekdamas keršto. Jie mus persekiojo neįtikėtinais būdais“, – pridūrė A. Omaras, kalbėdamas trijų šešiaaukščių pastatų komplekse, prabangiame al Malikio rajone.
Šventiškai nusiteikę vyrai, moterys ir vaikai klajojo po namus ir juose esantį sodą. Namų kambariai liko tušti, tik kur ne kur dar buvo likę baldų ir B. al Assado portretas, numestas ant grindų.
Sirijos sostinės gyventojai džiūgavo gatvėse, kol sukilėlių grupuotės skelbė apie B. al Assado pabėgimą.
Vyriausybė krito praėjus daugiau nei po 13 metų nuo to, kai prezidentas brutaliai susidorojo su antivalstybiniais protestais. Tai įžiebė šalyje pilietinį karą, pritraukusį užsienio jėgas, džihadistus ir kainavusį daugiau nei pusę milijono gyvybių.
„Išparduodama! Išparduodama!“
Sekmadienį internete išplitęs vaizdo įrašas užfiksavo, kaip minios žmonių žvilgčiojo į lyg tol eiliniams piliečiams neprieinamus al Assadų rezidencijos miegamuosius.
Matoma, kaip jie grobia drabužius, lėkštes ir viską, ką tik randa, įskaitant „Louis Vuitton“ pirkinių maišelį.
Viename vaizdo įraše girdėti vyriškis, šaukiantis, jog viskas „Išparduodama! Išparduodama!“
35 metų Umma Nader (Uma Nader), iš netoliese esančio rajono atvyko su savo vyru. Jie norėjo apžiūrėti rezidenciją, kuri kadaise kėlė baimę ir nuostabą ir kurią vienas lankytojas dabar pavadino muziejumi.
„Atvykau pamatyti šią vietą, į kurią anksčiau atvykti buvo draudžiama, nes norėta, jog gyventume skurde ir nepritekliuje“, – sakė ji AFP.
U. Nader sakė, jog buvę rezidencijos gyventojai išvyko neišjungę elektros ar šildymo, o tuo metu „mūsų vaikus dėl šalčio kamuoja ligos“.
Kasdieniai elektros tiekimo sutrikimai, trunkantys ištisas valandas, yra įprastas Sirijos, kurią per daugiau nei dešimtmetį karo ir Vakarų sankcijų viena po kitos krečia ekonominės krizės, gyvenimo faktas.
Anot Jungtinių Tautų (JT), didžioji gyventojų dalis gyvena žemiau skurdo ribos.
AFP korespondentas taip pat matė apdegusį vestibiulį už kelių kilometrų esančioje Damasko prezidentūroje.
Eidamas iš kambario į kambarį, A. Omaras sakė, jog jaučiasi kupinas džiaugsmo.
„Nebejaučiu baimės, vienintelis mano rūpestis yra tai, kad mes (kaip sirai) susivienytume ir šią šalį statytume kartu“, – sakė jis.
(be temos)
(be temos)