Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas Artūras Vainora teigia, kad dėl karo Ukrainoje Lietuvai nebeįsileidžiant Rusijos piliečių, jie neatvažiuoja švęsti Naujųjų. Tuo metu Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Rimantas Palionis priduria, kad problemą aštrina ir dėl karo pakitęs vakariečių požiūris į Lietuvą.
„Kalbant apie Naujų metų naktį, tai nelabai yra (laisvų vietų – BNS). (...) Nauji metai istoriškai bus geri, o sausis bus liūdnas“, – BNS sakė A. Vainora.
„Tą vieną–dvi dienas švenčia lietuviai, suvažiuoja į Vilnių, tikrai yra jų. Jeigu anksčiau turėdavom ilgą laiką, kai rusakalbiai švęsdavo savo Naujus metus, tai pirmą sausio dekadą turėdavom pilnus viešbučius, dabar taip nebėra. (...) Bent dabar tai rezervacijų turim, tik ketvirtis gal viešbučio užimta“, – aiškino asociacijos viceprezidentas.
R. Palionio teigimu, rusakalbių atostogautojų trūkumą viešbučiai stengiasi atsverti svečiais iš Vakarų Europos, tačiau Lenkijos, Vokietijos piliečiai į Lietuvą prisibijo atvažiuoti dėl besitęsiančio karo Ukrainoje.
„Buvo tie rusakalbiai, dabar jų nėra, bet dar plius didelė labai pasiūla yra išvažiuojamojo turizmo – žiemos atostogos, kalnai, bent keturios ar penkios firmos siūlo geras sąlygas, konkurencija. O kodėl nekompensuojam iš Vakarų (rusakalbių atostogautojų svečiais iš Vakarų šalių – BNS)? Viskas gerai, viskas kompensuojasi ir vyksta, turiu omeny Lenkiją ir Vokietiją, bet didelę koją kiša geopolitinė situacija. Tai čia ne tik rusus mums atbaidė“, – aiškino R. Palionis.
Lietuva riboja galimybę rusams ir baltarusiams gauti Lietuvos vizas, elektroninio rezidento statusą, tačiau Rusijos piliečiams dar papildomai apsunkinta galimybė atvykti į Lietuvą, įsigyti nekilnojamojo turto, taip pat laikinai nepriimami jų prašymai dėl leidimo gyventi Lietuvoje.
Anot A. Vainoros, pirmasis 2025 metų ketvirtis viešbučiams bus sudėtingesnis, tačiau jie išgyvens.
„Manau, kad užsidarymų nebus. Pirmas ketvirtis bus gal sudėtingas, sunkus, tačiau kaip parodė šių metų sezonas, po Velykų, nuo pavasario, kovo mėnesio, užimtumas atsistatė ir jis aukštas yra. Vilnius pagal užimtumą yra lyderis Europos Sąjungoje. Deja, pagal kainą yra didžiausias lūzeris (pralaimėtojas – BNS)“, – BNS sakė A. Vainora.
„Pagal dabartinę situaciją, kad viešbutis išgyventų, reikia 75–80 procentų (užimtumo – BNS)“, – teigė jis.
Tuo metu R. Palionis pabrėžė, kad didieji viešbučiai, kuriuose yra įvairių veiklų, restoranų, SPA kompleksai, su problema susitvarkys gana nesunkiai, tačiau mažesnieji gali kentėti.
„Čia smūginis variantas, tas ruduo, pavasaris, tiems mažiukams viešbučiams, kurie gyvena tik iš savaitgalių, – jiems smūgis didelis“, – BNS sakė Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro direktorius.
Vis dėlto Viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas teigė, kad kainos viešbučiuose kilti neturėtų: „Kainoms kilti reikia kažkokio pagrindo po kojom, kadangi to pagrindo nėra, abejoju, kad kils.“
Be to, A. Vainora pridūrė, kad Kalėdų savaitę, kaip visada, laisvų vietų viešbučiuose buvo.
„Bet jeigu mes kalbėsim apie savaitę šventinę, Kalėdų, tai ten tikrai yra (laisvų vietų – BNS) (...) Kalėdos yra šeimos šventė, visi šeimos ratelyje, pas tėvus, visa šeima sueina pas giminaičius. Kažkaip viešbučiuose nėra populiaru švęsti“, – BNS pasakojo A. Vainora.
„Tarpušventis irgi gerai (užimtas – BNS). „Snow arena“ nesutalpina visų žmonių, su vaikučiais turi programą. Turim tokį traukos gerą objektą, o Naujieji metai tai išsipardavę visi (viešbučiai – BNS), kai kurie pilnai. Taip susidėliojo, kad savaitgalis, tada šventė, vėl savaitgalis. Tai toks periodas visiškai auksinis, geras“, – BNS pridūrė R. Palionis.
(be temos)