Pereiti į pagrindinį turinį

Trumpas prašo Aukščiausiojo Teismo atidėti gresiantį „TikTok“ draudimą JAV

2024-12-28 16:12
BNS inf.

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį pateikė dokumentą, kuriame ragina Aukščiausiąjį Teismą sustabdyti įstatymo, pagal kurį dieną prieš sausio 20-ąją būtų uždrausta programėlė „TikTok“, jei jos neparduotų Kinijos savininkė „ByteDance“, galiojimą.

Trumpas prašo Aukščiausiojo Teismo atidėti gresiantį „TikTok“ draudimą JAV
Trumpas prašo Aukščiausiojo Teismo atidėti gresiantį „TikTok“ draudimą JAV / Scanpix nuotr.

Sausio 20-oji – jo inauguracijos diena.

„Atsižvelgdamas į šios bylos naujumą ir sudėtingumą, teismas turėtų apsvarstyti galimybę atidėti įstatyme nustatytą terminą, kad būtų suteikta daugiau erdvės šiems klausimams spręsti“, kad suteiktų jam „galimybę siekti politinio šioje byloje nagrinėjamų klausimų sprendimo“, rašė D. Trumpo teisininkų komanda.

D. Trumpas 2017–2021 metais pirmosios kadencijos metu griežtai priešinosi „TikTok“ ir veltui bandė uždrausti šią vaizdo įrašų programėlę nacionalinio saugumo sumetimais.

Respublikonas išreiškė nuogąstavimus, kuriems pritarė ir jo politiniai varžovai, kad Kinijos vyriausybė gali pasinaudoti JAV „TikTok“ vartotojų duomenimis arba manipuliuoti tuo, ką jie mato platformoje.

JAV pareigūnai taip pat išreiškė susirūpinimą dėl vaizdo įrašų dalijimosi programėlės populiarumo jaunimo tarpe, teigdami, kad jos patronuojančioji bendrovė yra pavaldi Pekinui ir kad programėlė naudojama propagandai skleisti.

Tokius kaltinimus Kinijos vyriausybė neigia.

D. Trumpas paragino vieną JAV bendrovę nupirkti „TikTok“, o vyriausybė pasidalytų pardavimo kainą, o jo įpėdinis Joe Bidenas (Džo Baidenas) žengė dar toliau – dėl tų pačių priežasčių pasirašė įstatymą, kuriuo uždraustų programėlę.

Keičiasi kryptis

Tačiau dabar D. Trumpas keičia kursą.

Praėjusią savaitę vykusioje spaudos konferencijoje D. Trumpas sakė, kad jaučia „šiltus jausmus“ „TikTok“ atžvilgiu ir kad jo administracija išnagrinės šios programėlės situaciją bei galimybę ją uždrausti.

Šio mėnesio pradžioje išrinktasis prezidentas savo rezidencijoje „Mar-a-Lago“ Floridoje susitiko su „TikTok“ vadovu Shou Zi Chew (Šu Dzi Čiu).

Neseniai D. Trumpas naujienų agentūrai „Bloomberg“ sakė, kad pakeitė savo nuomonę dėl programėlės: „Dabar, kai apie tai galvoju, aš esu už TikTok, nes reikia konkurencijos.“

„Jei neturite „TikTok“, turite „Facebook“ ir „Instagram“, o tai, žinote, tai Zuckerbergas“, – teigė jis.

Marko Zuckerbergo (Marko Zakerbergo) įkurtas „Facebook“, priklausantis jo technologijų įmonei „Meta“, buvo vienas iš socialinių tinklų, uždraudusių D. Trumpo paskyrą po 2021-ųjų sausio 6-osios jo šalininkų išpuolio prieš JAV Kapitolijų.

Jo paskyrų uždarymą lėmė nuogąstavimai, kad jis pasinaudos platforma, kad skatintų daugiau smurto.

Vėliau šie draudimai didžiausiose socialinių tinklų platformose buvo panaikinti.

„Beprecedentis“ draudimas

Penktadienį pateiktame dokumente D. Trumpo advokatas aiškiai nurodė, kad išrinktasis prezidentas neišreiškė savo pozicijos dėl šios bylos teisinės esmės.

„Prezidentas Trumpas neužima jokios pozicijos dėl šio ginčo esmės“, – rašė Johnas Saueris (Džonas Saueris) amicus curiae – arba „teismo draugo“ – pastaboje.

„Vietoj to jis pagarbiai prašo, kad teismas apsvarstytų galimybę sustabdyti teisės akte nustatytą 2025-ųjų sausio 19-osios terminą, iki kurio turi būti nutrauktas akcijų pardavimas, kol bus išnagrinėta ši byla iš esmės, taip suteikiant būsimai prezidento D. Trumpo administracijai galimybę siekti politinio šioje byloje nagrinėjamų klausimų sprendimo“, – teigė jis.

Žodžio laisvės grupių koalicija, įskaitant „American Civil Liberties Union“ (ACLU), Aukščiausiajam Teismui taip pat pateikė atskirą dokumentą, kuriame prieštaravo įstatymo vykdymui, nurodydama cenzūros problemas.

„Toks draudimas mūsų šalyje yra beprecedentis ir, jei jis įsigalios, smarkiai sutrikdys amerikiečių galimybes bendrauti su pasirinktu turiniu ir auditorija internete“, – rašoma teisių grupių pareiškime.

Praėjusią savaitę JAV aukščiausiasis teismas sutiko nagrinėti „TikTok“ apeliaciją dėl J. Bideno žingsnio priversti jos savininką atsisakyti akcijų arba sulaukti draudimo.

Žodiniai argumentai numatyti sausio 10-ąją, todėl byla turės būti nagrinėjama milžinišku greičiu.

„TikTok“ tvirtina, kad „Amerikiečių apsaugos nuo užsienio priešų kontroliuojamų programėlių įstatymas“ pažeidžia Pirmosios pataisos teises į jos žodžio laisvę.

Naujienų agentūra AFP, kaip ir keliolika kitų faktų tikrinimo organizacijų, keliose šalyse gauna pinigus iš „TikTok“, kad patikrintų vaizdo įrašus, kuriuose gali būti pateikta melaginga informacija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Pakrante

Ko ta bezdzione pastoviai sika į kelnes kur nereikia,orbano ir ficos draugas !
1
0
Visi komentarai (1)