Anot JT, 2024 m. daugiausiai egzekucijų įvykdyta dėl su narkotikais susijusių nusikaltimų. Tačiau mirties nuosprendžiai vykdyti ir disidentams bei žmonėms, „susijusiems su 2022 m. protestais“. Tada policijos nuovadoje mirusios kurdės Mahsos Amini atvejis sukėlė masinius protestus šalyje.
Pasak JT, pernai augo ir moterų, kurioms įvykdyta egzekucija, skaičius. Norvegijoje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Iran Human Rights“ (IHR) pirmadienį pareiškė, kad 2024-aisiais Irane mirties bausmė įvykdyta 33 moterims.
„Atmetam mirties bausmę bet kokiomis aplinkybėms, – kalbėjo V. Türkas. – Ji nesuderinama su pagrindine teise į gyvybę. Be to, kyla nepriimtina rizika, kad egzekucija bus įvykdyta nekaltiems žmonėms“. Jis paragino Irano institucijas sustabdyti visas kitas egzekucijas ir ilgainiui panaikinti mirties bausmę.
Irane mirties bausmė gali būti skiriama už tokius nusikaltimus, kaip nužudymas, narkotikų prekyba, išprievartavimas ir seksualinis išnaudojimas. Islamo Respublika kasmet įvykdo tiek egzekucijų, kiek jokia kita pasaulio šalis – galimai išskyrus tik Kiniją, kur, pasak žmogaus teisių organizacijų, nėra patikimų skaičių.
(be temos)