Pereiti į pagrindinį turinį

„The Washington Post“: kabelių pažeidimai Baltijos jūroje greičiausiai nėra Rusijos sabotažas

2025-01-19 21:44
BNS inf.

Kelių JAV ir Europos žvalgybos pareigūnų teigimu, pastaruoju metu įvykę povandeninių kabelių Baltijos jūroje pažeidimai greičiausiai buvo nelaimingi atsitikimai, o ne Rusijos surengti sabotažo aktai, sekmadienį pranešė leidinys „The Washington Post“.

„The Washington Post“: kabelių pažeidimai Baltijos jūroje greičiausiai nėra Rusijos sabotažas
„The Washington Post“: kabelių pažeidimai Baltijos jūroje greičiausiai nėra Rusijos sabotažas / Scanpix nuotr.

Pastaraisiais mėnesiais Baltijos jūroje buvo nutraukti keli povandeniniai telekomunikacijų ir elektros kabeliai. Tai, ekspertų ir politikų teigimu, yra Rusijos organizuotų hibridinio karo veiksmų dalis.

Dėl sabotažų kaltinamas Rusijos „šešėlinis laivynas“ – laivai, gabenantys naftą ir naftos produktus, kuriems dėl Maskvos invazijos į Ukrainą buvo paskelbtas embargas.

NATO šią savaitę paskelbė Baltijos jūroje pradedanti naują stebėjimo misiją, kurioje dalyvaus patruliavimo laivai ir orlaiviai ir kurios tikslas – užkirsti kelią bet kokiems bandymams atakuoti povandeninę infrastruktūrą regione.

Pasak tyrimuose dalyvavusių pareigūnų, kurie kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, atliekant tyrimus, prie kurių prisijungė tiek JAV, tiek dešimtys Europos saugumo tarnybų, nerasta jokių įrodymų, kad komerciniai laivai, įtariami vilkę inkarus jūros dugnu, tai darė sąmoningai ar Maskvos nurodymu.

Kai kurie iki šiol surinkti įrodymai, įskaitant perduotus pranešimus ir kitą slaptą žvalgybinę informaciją, rodo, kad avarijas sukėlė nepakankamai kvalifikuoti įgulos nariai, dirbę prastai prižiūrimuose laivuose.

Pasak JAV pareigūnų, dabartinė informacija leidžia daryti išvadą, kad žala padaryta atsitiktinai. Tuo tarpu įrodymų, jog Rusija galėjo būti susijusi su šiais incidentais Baltijos jūroje, nepakanka.

Su šiuo vertinimus taip pat sutinka dviejų Europos žvalgybos tarnybų pareigūnai.

Tačiau pareigūnai negalėjo pateikti išsamesnės informacijos, motyvuodami vykstančio tyrimo jautrumu.

Nuo 2022-ųjų vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, įtampa Baltijos jūros regione augo.

2022 metų rugsėjį „Nord Stream“ vamzdynus, nutiestus rusiškoms dujoms į Europą tiekti, pažeidė keli povandeniniai sprogimai. Jų priežastys dar nenustatytos.

2023 metų spalį teko laikinai uždaryti Suomiją ir Estiją jungiantį povandeninį dujotiekį, kurį greičiausiai apgadino Kinijos krovininio laivo inkaras.

Pernai lapkričio 17–18 dienomis buvo pažeisti du Baltijos jūros dugnu nutiesti telekomunikacijų kabeliai Švedijos teritoriniuose vandenyse.

Praėjus vos kelioms savaitėms, gruodžio 25 dieną, buvo pažeistas elektros kabelis „Estlink 2“ ir keturi telekomunikacijų kabeliai, jungiantys Suomiją ir Estiją.

Dėl Kalėdų dieną įvykusio incidento įtarimų sukėlė su Kuko Salų vėliava plaukiojantis tanklaivis „Eagle S“, kuris, kaip manoma, priklauso „šešėliniam laivynui“.

Suomijos policija, vykdydama tyrimą dėl įtariamo sabotažo, gruodžio 28 dieną sulaikė „Eagle S“.

Suomijos pareigūnai praėjusią savaitę pripažino laivą netinkamu plaukioti ir uždraudė aštuoniems įgulos nariams išvykti iš Suomijos teritorijos, kol policija atliks tyrimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Vaclovas

Koks skirtumas laivų kapitonas po 10 metų kalėjimo ir bus tvarka.
0
0
vien melas.

Amerika zydu valdoma,todel tokie ir pasakymai,nieko nuostabaus.
1
0
Pipo

Het lijken wel bejaarden huis praatjes en roddels over beschuldigen zonder bewijzen. Ja hoe ontstaan oorlogen? Juist Dus. Beter eerst je kopje thee leeg drinken, en dan dom praten!
0
0
Visi komentarai (7)