Analitikai: Trumpo planas dėl Gazos Ruožo žlugdo Saudo Arabijos ir Izraelio ryšius Pereiti į pagrindinį turinį

Analitikai: Trumpo planas dėl Gazos Ruožo žlugdo Saudo Arabijos ir Izraelio ryšius

2025-02-07 18:29
BNS inf.

JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) planas perimti Gazos Ruožą pakenks bandymams užmegzti svarbius Saudo Arabijos ir Izraelio ryšius ir pakurstys antiamerikietiškas nuotaikas nafta turtingoje karalystėje, teigia analitikai.

Rijadas
Rijadas / Scanpix nuotr.

D. Trumpo pasiūlymas pertvarkyti Gazos Ruožą ir išstumti daugiau kaip du milijonus šioje teritorijoje gyvenančių palestiniečių sukėlė pasaulinę reakciją ir supykdė arabų pasaulį, todėl Saudo Arabijai tapo sunku svarstyti galimybę normalizuoti santykius.

„Jei tokia bus jo politika, jis užtrenkė duris Saudo Arabijai pripažinti Izraelį“, – naujienų agentūrai AFP sakė Singapūro nacionalinio universiteto Artimųjų Rytų instituto tyrėjas Jamesas Dorsey (Džeimsas Dorsis).

Saudo Arabijos, kurioje yra švenčiausios islamo vietos, Izraelio pripažinimas laikomas didžiuoju Artimųjų Rytų diplomatijos prizu, kuriuo siekiama numalšinti nuolatinę įtampą regione.

Tačiau Saudo Arabija, didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja ir didžiausia Artimųjų Rytų ekonomika, dabar susiduria su nestabilumo prie savo sienų grėsme, jei kaimyninės Jordanija ir Egiptas staiga apgyvendins daug palestiniečių iš Gazos Ruožo.

Kartu Rijadas turi palaikyti šiltus santykius su Vašingtonu, kuris yra ilgametis jo saugumo garantas ir rėmėjas prieš vieną pagrindinių priešiškų regiono veikėjų – Iraną.

„Kai kalbama apie saugumą, Saudo Arabija neturi kur kreiptis, tik į Vašingtoną“, – sakė J. Dorsey.

„Niekas kitas neegzistuoja. Tai ne Kinija. Jie nenori ir negali“, – teigė mokslininkas.

„O po Ukrainos, ar norite pasikliauti Rusija?“ – klausė jis.

Greita reakcija

Saudo Arabija su Jungtinėmis Valstijomis vedė preliminarias derybas dėl santykių normalizavimo iki karo Gazos Ruože pradžios. Tuo momentu šalis nutraukė derybas ir sugriežtino savo poziciją.

Į D. Trumpo pasiūlymą, pateiktą Vašingtone per susitikimą su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu (Benjaminu Netanjahu), jie reagavo neįprastai greitai.

Praėjus maždaug valandai po jo komentarų, apie 4 val. Saudo Arabijos (3 val. Lietuvos) laiku, karalystės Užsienio reikalų ministerija socialiniame tinkle „X“ paskelbė pareiškimą, kuriame „dar kartą patvirtina, kad nedviprasmiškai atmeta (...) bandymus iškeldinti palestiniečių tautą iš jos žemės“.

Tame pačiame pareiškime Saudo Arabija atmetė B. Netanyahu komentarą, kad santykių normalizavimas įvyks, ir pakartojo, jog jokio normalizavimo nebus be Palestinos valstybės.

D. Trumpo planas kelia realią riziką Rijadui, kuris viską meta į ambicingą ekonomikos pertvarką „po naftos“, kuri remiasi stabilumu, kad pritrauktų verslą ir turizmą.

Jei Gazos gyventojai bus perkelti į Egiptą ir Jordaniją, tai „susilpnins dvi regioniniam stabilumui ir ypač Saudo Arabijos saugumui labai svarbias šalis“, sakė Saudo Arabijos tyrėjas Azizas Alghashianas (Azizas Algašianas).

„D. Trumpo planas kartu su B. Netanyahu požiūriu kelia didelę riziką Saudo Arabijai“, – teigė jis.

„Tai rodo, kad Rijado akyse jie nėra tikri taikos partneriai, ypač B. Netanyahu, kuris, atrodo, nori gauti visą naudą nepadarydamas jokių nuolaidų“, – aiškino tyrėjas.

„Apsunkina normalizavimą“

D. Trumpo pareiškimai „dar labiau destabilizuos regioną ir pakurstys antiamerikietiškas nuotaikas, ypač Saudo Arabijoje“, sakė Anna Jacobs (Ana Džeikobs) iš analitinio centro „International Crisis Group“.

„Jis ne palengvina, o apsunkina Saudo Arabijos ir Izraelio santykių normalizavimą“, – teigė ji.

Andreas Kriegas (Andrėjas Krigas) iš Londono karališkojo koledžo sakė, kad Saudo Arabija nesutiks nuolankiai normalizuoti santykius, jei Vašingtonas duos tokį nurodymą.

Prieš Gazos karą Saudo Arabija derėjosi dėl saugumo garantijų ir pagalbos kuriant civilinę branduolinę programą mainais į ryšius su Izraeliu.

„Jie nėra JAV vasalinė valstybė, todėl jie nevykdo vien tik D. Trumpo diktatų“, – sakė A. Kriegas.

„Ir manau, kad ji tvirtai laikysis savo pozicijų, norėdama vietomis derėtis. Tačiau pagrindinės raudonos linijos išlieka“, – teigė jis

„Niekas Saudo Arabijoje nėra suinteresuotas parduoti Palestinos valstybingumą. Tai yra paskutinis ir svarbiausias Saudo Arabijos autoriteto ir teisėtumo arabų ir musulmonų pasaulyje koziris“, – pridūrė tyrėjas.

Tačiau kyla klausimas, kaip Saudo Arabija ir jos 39 metų faktinis valdovas, princas Mohammedas bin Salmanas (Mohamedas bin Salmanas), elgsis toliau.

„Nemanau, kad Saudo Arabija dabar imsis kokių nors svarbių žingsnių“, – sakė A. Kriegas.

„Akivaizdu, kad jie turi savų svertų, kuriais gali daryti spaudimą Amerikai, ypač energetikos sektoriuje. Nemanau, kad Saudo Arabija šiuo metu norės jais pasinaudoti“, – teigė jis.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
dušanskij smarvė

Šaunuoliai Saudo Arabija. Truputį stabdo "velnių puotą".
2
0
sovietinė tardytoja

Baigėsi sionistų svajonės? Cha cha cha...
2
0
Visi komentarai (2)