Pinigai gynybai sukiršino valdžią Pereiti į pagrindinį turinį

Pinigai gynybai sukiršino valdžią

2025-02-12 12:08

Tikslas dvigubinti finansavimą gynybai sukiršino valdžią. Premjeras Gintautas Paluckas apkaltintas melagystėmis, kai pirmadienį pasakė, kad neva niekur nėra parašyta, kad gynybai privaloma skirti 6 proc. BVP. Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad tai netiesa. G. Paluckas dėjo parašą po 6 proc.

Pinigai gynybai sukiršino valdžią
Pinigai gynybai sukiršino valdžią / D. Labučio, J. Elinsko, A. Ufarto / ELTOS, S. Lisausko / BNS nuotr.

Be to, aiškėja, kad patys socialdemokratai kėlė sumaištį, nes bijojo pasakyti visuomenei, kiek daugiau pinigų reikės gynybai. Pliekiamas ir prezidentas Gitanas Nausėda, esą 6 proc. BVP gynybai buvo jo užgaida.

„Jėzus, Marija“, – anksčiau teigė G. Paluckas.

G. Paluckas pirmadienį suklydo arba nusišnekėjo – sako net G. Palucko bendražygiai.

„Čia tikiuosi, nežinau, buvo, ar klaida, ar neapgalvotas pasisakymas“, – šnekėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.

D. Labučio / ELTOS nuotr.

Opozicija premjerą vadina melagiu, kaltina Lietuvos išdavyste.

„Tai, ką mes dabar girdime, jau juokas, bet pro ašaras“, – kalbėjo Seimo narys (TS-LKD) Laurynas Kasčiūnas.

Tokios reakcijos po vakarykščių G. Palucko komentarų, kaip sekasi ieškoti pinigų gynybai. Kad būtų skiriama dvigubai daugiau nei dabar – 5–6 proc. BVP. Tam pritarė pats G. Paluckas Valstybės gynimo taryboje, bet pirmadienį jau sakė, kad toks tikslas niekur neparašytas.

„Pirmiausia dėl 5 ar 6 proc. gynybai, tokio sutarimo apskritai nėra jokiame dokumente, nei Vyriausybės programoje, nei koalicijoje“, – pirmadienį teigė premjeras.

A. Ufarto / ELTOS nuotr. 

Kad tai netiesa, aiškino ir Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. Citavo patį pirmą koalicijos sutarties punktą.

„Pagrindinis, pirmas prioritetas koalicijos sutartyje – apsaugosime gyventojus nuo išorinių grėsmių. Cituoju, „užtikrinsime karinį patarimą, atliepiantį gynybos finansavimą“, – nurodė S. Skvernelis.

Esminiai žodžiai čia – karinis patarimas. Būtent jis lėmė, kad gynybai reikėtų 5–6 proc. BVP. Kariuomenė pristatė, ko reikia ir kiek tai kainuoja. Taigi, anot S. Skvernelio, koalicija aiškiai sutarė skirti gynybai tiek pinigų, kiek pasako kariuomenė, o G. Paluckas tam pritarė parašu.

„Tai yra karinio patarimo, tai, kas numatyta koalicijos sutartyje, įgyvendinimas. Toks karinis patarimas buvo, tam pritarė visi VGT nariai, tame tarpe ir ministras pirmininkas“, – tikino Seimo pirmininkas.

J. Elinsko / ELTOS nuotr. 

Maža to, aiškėja, kad socialdemokratai nuo pat pradžių bijojo pasakyti visuomenei, kiek daug papildomų pinigų reikės kariuomenei. Todėl viešino ne tai, dėl ko sutarta.

„Užtikrinti valstybės saugumą, kiek įmanoma efektyviau, per kiek įmanoma trumpesnį laiką“, – sausio 17 dieną šnekėjo krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.

Anot S. Skvernelio, Prezidentūroje net nebuvo kalbėta apie procentus, o patvirtintos aiškios kariuomenės įvardintos sumos, kad per penkerius metus papildomai reikia 12–14 mlrd. eurų.

Bet D. Šakalienė, o ir G. Nausėda minėjo ne milžinišką milijardinę sumą, bet sunkiau suprantamus procentus nuo BVP.

„Gynybai kasmet skirsime nuo 5 iki 6 proc. BVP“, – sausio 17 dieną pabrėžė G. Nausėda.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Socialdemokratai gelia G. Nausėdai, kad 6 proc. BVP gynybai buvo G. Nausėdos užgaida, siekiant įsiteikti D. Trumpui.

„Lietuva taps daugiausiai krašto apsaugos sistemą finansuojančia valstybe“, – sausio 17 dieną sakė G. Nausėda.

„Prezidentas, kuris ir iškėlė tą idėją, pasakė tuos skaičius ir raportavo JAV, kad mes pasiruošę 6 proc.“, – nurodė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas.

Nors, kaip paaiškėjo dabar, pasiruošta anaiptol nebuvo. Iki pat dabar neaišku, kaip padvigubinti gynybos finansavimą.

„Jeigu taip buvo, tai tada tragedija. Prieš tai turi paruošti veiksmų planą, kaip tu jį pasieksi. Iš to, kas dabar čia įvykę, akivaizdu, kad nebuvo jokio veiksmų plano, jokio parengiamojo darbo“, – aiškino L. Kasčiūnas.

Patys valdžioje ką tik buvę konservatoriai siūlo papildomų milijardų kariuomenei gauti parduodant valstybės žemę.

„Jei nenorime skolintis, nenorime didinti mokesčių ir norime efektyviai susitvarkyti valstybės turtą, tai žemės klausimas yra numeris vienas. Vilniaus atveju, mes kalbame ne apie kokį parceliavimą, o apie 1–2 proc. visos teritorijos“, – tikino Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

D. Labučio / ELTOS nuotr.

Parduoti siūlo tik nedidelius, netaisyklingų formų sklypus, bet ir tokių valstybė dabar turi šimtus tūkstančių hektarų.

„Įsiterpusią žemę, noriu pabrėžti, ir iki 10 hektarų“, – sakė Kazys Starkevičius.

Per maždaug dvi savaites žadama pristatyti, kokiais būdais užtikrinti dvigubai didesnį finansavimą gynybai.

„Surasti tuos finansavimo instrumentus yra užduotis, su kuria Vyriausybė dabar ir dirba. Esu tikras, kad susitvarkys“, – kalbėjo G. Paluckas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Socministerija

Dirbkime tris dienas savaitėje,atostogaukime , švęskime ir gulintiems ir Dievas padeda, ir sako ten Dausose visko užtenka.
0
0
Baikit baikas

Jokiu bl 5 procentų! Jeigu norit įlyst Trampui i subine tai patys ir dėkit tuos milijardus. Pavyzdiui konfiskuodami neteisėtai įsigytus turtus ar nusikaltėliu sindikatų iždus. Puikiai tiek seni tiek nauji valdžiagyviai žino Tautos nuomone apie šitas 2 neadekvatų/Pagalienės ir Bankomato/+kgbistų partijos nesamones bet iš paskutiniuju stengiasi padaryt savo
4
-1
Logikos nulis

Kodel lietuvos mokesciu moketojai turi moketi usa ginklu gamintojams ?
4
-1
Visi komentarai (6)