Ekonomikos ir inovacijų ministerija spalį pranešė apie su neįvardyta Ukrainos įmone pasirašytą ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo statant sprogmenų gamyklą. Ministerija tuomet teigė, kad sprogmenų gamyklos statybos turėtų prasidėti kitąmet.
„Konkrečių pavadinimų įmonės, konkrečių, apimčių gamyklos mes jokiu būdu negalime paviešinti, nes tai dar derybų ir ikiderybinio lygmens procesai“, – antradienį spaudos konferencijos metu sakė A. Armonaitė.
„Ar kita valdžia juos tęs, priklausys nuo jų, nuo to, kiek jiems tai bus įdomu“, – pridūrė ji.
Kaip rodo BNS surinkti duomenys, vadinamuosius RDX sprogmenis Lietuvoje ketina gaminti Ukrainos įmonė Specialiosios chemijos centras.
A. Armonaitė negalėjo patvirtinti, ar Lietuvoje sprogmenis gamins būtent ši įmonė.
Ar kita valdžia juos tęs, priklausys nuo jų, nuo to, kiek jiems tai bus įdomu.
„Jei galėtume viešai pasakyti daugiau detalių, patikėkite, mes būtume tai padarę ir iki rinkimų, ir po rinkimų ir visada, kada galima tą daryti“, – sakė A. Armonaitė.
Pasirašius ketinimų protokolą, būsimos gamyklos vieta taip pat nebuvo įvardyta, tačiau Vyriausybė spalio pradžioje rezervavo tris valstybinės žemės sklypus būsimiems investuotojams Panevėžio rajone, Upytės seniūnijoje. Skelbta, kad dviem iš jų domisi potencialus gynybos ir saugumo pramonės investuotojas.
Ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis BNS anksčiau teigė, kad Upytė yra „viena iš galimų lokacijų“ šalia „eilės kitų“ potencialių vietų gamyklos statyboms.
Pasak ministerijos, RDX arba cheminio elemento heksogeno sprogmenys pasižymi greita detonacija, didele sprogstamąja galia, yra brizantiški.
Jie skirti įvairių bombų, minų ir kitų sprogmenų gamybai, gali būti naudojami vieni arba maišomi su kitomis sprogstamosiomis medžiagomis.
Apie savo planus Lietuvoje šiemet paskelbė dar du gynybos pramonės investuotojai iš užsienio.
Rugsėjo pabaigoje Vilniuje pasirašytas memorandumas su JAV gynybos pramonės milžine „Northrop Grumman“, ji Giraitės ginkluotės gamyklos teritorijoje Kauno rajone iki 2026-ųjų vidurio ketina įdiegti 30 mm kalibro šaudmenų gamybos liniją.
Tuo metu Vokietijos gynybos pramonės koncernas „Rheinmetall“ į 155 mm artilerijos amunicijos gamyklą Radviliškio rajone ketina investuoti daugiau nei 180 mln. eurų, joje turėtų būti sukurta bent 150 naujų darbo vietų.
Be to, valstybės valdoma Pakruojo gręžimo, griovimo ir sprogdinimo darbų įmonė „Detonas“ spalį paskelbė už 28 mln. eurų šiaurės Lietuvoje statysianti trotilo (TNT) gamyklą.
(be temos)
(be temos)
(be temos)