Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD), 11.52 val. gyventojai girdės sirenų gausmą, taip pat bus išsiųsti trumpieji perspėjimo pranešimai į mobiliuosius telefonus.
Patikrinimo metu sirenos kauks tris minutes – nuo 11.52 iki 11.55 valandos. Nustojus joms kaukti, 11.55 val. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją bei per regionines ir vietos radijo stotis bus skelbiama informacija ir rekomendacijos.
Trumpųjų perspėjimo pranešimų perdavimas prasidės kartu su sirenų jungimo pradžia, tai yra 11.52 val. ir tęsis iki 12 valandos.
„Išgirdę sirenas, gyventojai privalo nedelsdami įsijungti radiją ar televiziją ir išklausyti skelbiamą informaciją bei elgtis pagal pateiktas rekomendacijas“, – teigiama PAGD pranešime.
Siekiant išvengti galimo nerimo sirenų patikrinimo metu, ugdymo įstaigoms rekomenduojama auklėtinius bei mokinius iš anksto informuoti apie patikrinimo metu girdimas perspėjimo sirenas, paaiškinti, kad vykdomas patikrinimas, o ne perspėjama apie realų pavojų.
PAGD teigimu, perspėjimo sistemos patikrinimo metu signalą girdės apie 300 tūkst. gyventojų, anksčiau nepatekusių į perspėjimo sirenų girdimumo zoną.
Dalis gyventojų, kurie jas kažkiek girdėdavo ar girdėdavo blogiau, turėtų pagerėti ta kokybė.
„Anksčiau mes turėjome paskutinio patikrinimo metu virš 940, dabar prisidėjo dar 197 sirenos įvykdžius norvegų finansavimo projektą. Jos įrengtos rytinėje šalies dalyje, arčiausiai nuo Baltarusijos atominės elektrinės, 100 kilometrų atstumu“, – LRT radijui trečiadienį sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Gyventojų apsaugos organizavimo skyriaus viršininkas Ernestas Trunovas.
„Daugiausia jų įrengta Vilniaus mieste ir rajone, ten, kur koncentracija gyventojų yra didžiausia, taip pat ir kitose savivaldybėse. (…) Dalis gyventojų, kurie jas kažkiek girdėdavo ar girdėdavo blogiau, turėtų pagerėti ta kokybė“, – pažymėjo jis.
Pasak PAGD atstovo, tai yra paprastas perspėjimo sistemos patikrinimas, kurio tikslas yra pasižiūrėti, kaip efektyviai veikia tiek sirenos, tiek perspėjimo pranešimais sistema.
Iš viso šalyje veikia 1143 perspėjimo sirenos, jų signalą gali girdėti apie 54 proc. arba 1,6 mln. gyventojų.
Iki 2029 metų planuojama iš esmės atnaujinti gyventojų perspėjimo sirenomis infrastruktūrą – įdiegti naujas 275 sirenas ir prie centralizuoto valdymo sistemos prijungti ne mažiau kaip 600 esamų sirenų.
(be temos)