Neramumai Juodosios jūros valstybę krečia nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalį vykusiuose parlamento rinkimuose, kuriuos proeuropietiška opozicija vadina suklastotais.
Penktadienio vakarą prie Sakartvelo parlamento pastato susirinko keli tūkstančiai protestuotojų, kurie blokavo eismą pagrindiniame Tbilisio prospekte.
„Sakartvelo svajonės“ ... vyriausybė daro viską, kad sužlugdytų Sakartvelo galimybes įstoti į ES“, – sakė viena iš demonstrantų, 39 metų mokytoja Laura Kekelidzė.
„Jie žino, kad jų autoritarinis valdymas nesuderinamas su naryste ES, – sakė ji naujienų agentūrai AFP. – Tačiau kartvelai priklauso Europai, todėl mes šiandien ir esame čia, gatvėse.“
Ketvirtadienio naktį ir penktadienio rytą riaušių policija šaudė guminėmis kulkomis, leido ašarines dujas ir panaudojo vandens patrankas, kad išsklaidytų susirinkusiuosius prie parlamento, mušė taikius protestuotojus ir žurnalistus, iš protesto vietos pranešė AFP žurnalistas.
Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad 32 jos darbuotojai buvo sužeisti, o „43 asmenys buvo sulaikyti teisėsaugos institucijų už teisėtų policijos nurodymų nevykdymą ir nedidelį chuliganizmą“.
„Įtikti Maskvai“
Tūkstančiai žmonių ketvirtadienį išėjo į gatves po to, kai valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė pareiškė, kad jo vyriausybė nesieks pradėti derybų su Briuseliu dėl narystės ES iki 2028 metų.
Penktadienį jis apkaltino opoziciją ir ES ambasadorių Sakartvele iškraipius jo pareiškimą ir tvirtino, kad narystė ES „iki 2030 metų“ tebėra jo „svarbiausias prioritetas“.
Opozicija kaltina „Sakartvelo svajonę“ nusigręžimu nuo demokratijos normų ir šalies kreipimu nuo Europos Sąjungos link Rusijos.
Pranešama, kad per protestus buvo sužeistos dvi opozicinės Permainų koalicijos politikės – Elenė Choštarija ir Nana Malaškchija.
E. Choštarija patyrė rankos lūžį, o N. Malaškchija – nosies lūžį, pranešė koalicija.
Sakartvelo PEN centras teigė, kad tarp sulaikytųjų yra ir žymus poetas Zviadas Ratiani, ir pareikalavo nedelsiant jį paleisti. Jo advokatas žurnalistams sakė, kad po sulaikymo jis buvo sumuštas.
Europos Taryba pasmerkė tai, ką pavadino brutaliomis represijomis prieš protestuotojus, ir paragino Sakartvelą likti „ištikimam Europos vertybėms“.
Ukraina ir Lenkija penktadienį pareiškė, kad yra „nusivylusios“ Tbilisio sprendimu atidėti stojimo į ES procesą, o Kyjivas apkaltino Sakartvelo vyriausybę bandymu „įtikti Maskvai“.
Buvusi sovietinė šalis 2023 metų gruodį oficialiai įgijo ES kandidatės statusą, o šiam siekiui, apklausų duomenimis, pritaria 80 proc. gyventojų.
Tačiau Briuselis įšaldė Sakartvelo stojimo procesą, kol Tbilisis nesiims konkrečių veiksmų, kad pašalintų tai, kas laikoma tolimu nuo demokratijos.
(be temos)