Į Britaniją atskrido buvęs Libijos užsienio reikalų ministras. Manoma, jo parodymai gali padėti verčiant M. Gaddafi režimą.
Londone britų pareigūnai apklausia Mussa`ą Kussa`ą, kuris yra vadovavęs ir Libijos žvalgybai. Jau pats užsienio reikalų ministro atsistatydinimas vadinamas stipriausiu smūgiu M. Gaddafi`iui bei ženklu, kad režimas byra iš vidaus.
Mažiau nei preiš dvi savaites Libijos užsienio reikalų ministras kreipėsi į pasaulį iš tribūnos Tripolyje. M. Kussa buvo vienas iš M. Gaddafi patikėtinių. Ir jo lojalumas režimui dešimtmečius nekėlė abejonių iki šiandien.
„Galiu patvirtinti, kad Libijos užsienio reikalų ministras Mussa Kussa vakar atvyko į Farnboro orouostą iš Tuniso. Jis čia atvyko laisva valia. Sako, kad palieka savo postą“, – teigė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Williamas Hague.
Užsienio reikalų ministras slapta nuvyko į Tunisą, iš kur į oro uostą greta Londono atskrido Didžiosios Britanijos lėktuvu. M. Kussa pasitraukimas sutampa su didžiausiais sukilėlių pralaimėjimais. Jie traukiasi į Libijos rytus, M. Gaddafi pajėgos stumia kovotojus iš užimtų miestų. Ir vis aiškiau, kad karinėmis priemonėmis režimo jie neįveiks. Todėl M. Kussa pasitraukimas – labai geras ženklas. Ekspertai sako, tai rodo, kad režimas byra iš vidaus.
Režimas tokius komentarus ignoruoja. Iš pradžių išvis neigė M. Kussa pasitraukimą, teigė kad į Londoną jis išvyko su diplomatine misija.
„Klausykite, nepasikliaujame atskirais asmenimis, kurie vadovautų kovai. Tai visos tautos kova, ji nepriklauso nuo individų ar pareigūnų. Nesvarbu, kokie aukšti jie būtų. Milijonai žmonių vadovauja šiai kovai. Todėl jei kas nors jaučiasi pavargęs, serga, išseko, reikia poilsio. Taip nutinka“, – Libijos vyriausybės atstovas spaudai Moussa Ibrahimas.
Sukilėliai nusiteikę optimistiškai, vis dar tiki ir savo kariniais sugebėjimais ir prašo vakarų padėti apsiginkluoti. Šiandien devintą ryto Lietuvos laiku NATO visiškai perėmė vadovavimą karinėms oro operacijoms. Aljanso generalinis sekretorius kartoja, kad NATO misija ginti, o ne ginkluoti žmones.
„Stebiu daugelyje šalių vykstančias diskusijas,bet kalbant apie NATO, kurios vardu kalbu, vykdysime ginklų embargą“, – NATO generalinis sekretorius Andersas Fogh Rasmussenas.
Kad netieks ginklų sukilėliams, patvirtino Prancūzija, o štai žinia iš Jungtinių Valstijų pradžiugino sukilėlius. B. Obama pasirašė įsakymą, kuriuo leidžiamos slaptosios centrinės žvalgybos valdybos operacijos sukilėliams padėti.
Bet kai kovotojai – savanoria penkiolikmečiai, tikresnė pergalės perspektyva – būtent žlugimas iš vidaus. Laukiama daugiau atsistatydinimų. Tiesa Didžioji Britanija ten esančiam užsienio reikalų ministrui imuniteto nesiūlo, o tai gali atbaidyti kitus M. Gaddafi šalininkus trauktis.
Ekspertai M. Kussa pasitraukimą vadina didžiausiu ligšioliniu smūgiu režimui. Anksčiau pasitraukė vidaus ir teisingumo ministrai, ambasadoriai, Jungtinėse Tautose, Jungtinėse valstijose, Prancūzijoje ir Indijoje. Ir esą M. Gaddafi jau turėtų savęs klausti, kas kitas jį paliks.
Naujausi komentarai