Libijos lyderio Muamaro Kadhafi pajėgos trečiadienį vėl nustūmė toliau į rytus sukilėlius, atrėmusios jų puolimą prie strategiškai svarbaus Sirto miesto, o galingosios šalys iškėlė pasiūlymą apginkluoti prastai apmokytus ir koordinuotus opozicijos kovotojus.
Korespondentai pranešė, kad M.Kadhafi pajėgos, palaikomos artilerijos ugnies, artėja prie Ras al Unufo uostamiesčio, kuriame yra didelė naftos perdirbimo įmonė. Šis miestas yra už 370 kilometrų į vakarus nuo sukilėlių pagrindinės tvirtovės Bengazio.
M.Kadhafi gimtasis miestas Bengazis, kurį mėgino užimti kovotojai, yra už 230 kilometrų į vakarus nuo Ras al Unufo.
Antradienį M.Kadhafi režimą siekiantys nuversti sukilėliai buvo priartėję per 100 kilometrų nuo Sirto, tačiau susidūrė su įnirtingu šalies lyderio šalininkų pasipriešinimu.
Apšaudyti artilerijos kovotojai skubiai atsitraukė. Daugelis jų spruko pikapais, niekais paversdami pažangą, kurią opozicijos pajėgos pasiekė nuo kovo 19 dienos, kai Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir JAV vadovaujama koalicija pradėjo karinius smūgius Libijoje pagal Jungtinių Tautų (JT) suteiktą mandatą.
"Savo kulkosvaidžiais negalime apsiginti nuo pabūklų ugnies", - sukilėlių kovotojas Ramadanas Berki sakė Bin Džavado miestelyje, prieš atsitraukiant į dar toliau rytuose esantį Ras al Unufą.
"Turėjome labai greitai atsitraukti. Buvo labai pavojinga. Tačiau jeigu grįžtų Prancūzijos lėktuvai, šį vakarą jau būtume Sirte, o po trijų dienų - Tripolyje", - jis aiškino naujienų agentūrai AFP.
"Pasakykite Sarkozy ir Cameronui, kad mums reikia pagalbos; kad be jų aviacijos smūgių Kadhafi vėl mus žudys. Turime tik porą raketų, tačiau to nepakanka", - pridūrė R.Berki, turėdamas omenyje Prancūzijos prezidentą Nicolas Sarkozy ir Didžiosios Britanijos premjerą Davidą Cameroną.
Sukilėlių Laikinosios Nacionalinės Tarybos atstovas Mustafa Ghuriani sakė žurnalistams, jog "būtų naivu galvoti, kad mes nesiginkluojame", siekiant pagal karinę galią susilyginti su M.Kadhafi ištikimomis pajėgomis.
Tačiau jis atsisakė patvirtinti arba paneigti, kad Prancūzija arba Jungtinės Valstijos siūlo aprūpinti sukilėliais ginklais. M.Ghuriani tik nurodė, kad sukilėlius remia "draugiškos šalys", kurių jis neįvardijo.
Antradienio vakarą Libijos sostinėje Tripolyje garsūs sprogimai griaudėjo netoli budriai saugomos M.Kadafi rezidencijos ir karinių taikinių rytiniame priemiestyje Tadžuroje, nurodė vienas AFP korespondentas.
Tadžura, kurioje įsikūrusios kelios karinės stovyklos, koalicijos aviacijos buvo bombarduojama beveik kiekvieną naktį.
Rusija prieštarauja, kad NATO ginkluotų Libijos opoziciją
Rusija prieštarauja, kad NATO koalicija ginkluotų opozicijos jėgas Libijoje, ir pareiškia susirūpinimą dėl informacijos neva tarp opozicijos pajėgų Libane gali būti "al Qaeda" atstovų.
"Neseniai Prancūzijos užsienio reikalų ministras pranešė, kad Prancūzija pasirengusi svarstyti su partneriais koalicijoje galimybę tiekti ginklų Libijos opozicijai. NATO generalinis sekretorius Rasmussenas pareiškė, kad operacija Libijoje rengiama ginti gyventojus, o ne juos ginkluoti. Mes čia su NATO generaliniu sekretoriumi visiškai sutinkame", - pareiškė Rusijos URM vadovas Sergejus Lavrovas spaudos konferencijoje Maskvoje trečiadienį.
"Aš esu įsitikinęs, kad nutraukti ugnį ir nedelsiant pradėti derybas yra pirmučiausias uždavinys", - sakė Rusijos ministras, atsakydamas į klausimą, kokių veiksmų gali būti imtasi, siekiant sureguliuoti situaciją Libane.
Naujausi komentarai