Kipro finansų ministras Michalis Saris (Michalis Sarris) trečiadienį prašys Rusijos pagalbos, kai jo šalies parlamentas atmetė susitarimo su Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) dėl finansinio gelbėjimo programos, kurios viena iš sąlygų turėjo būti precedento neturintis bankuose laikomų indėlių apmokestinimas.
M.Saris susitiks su Rusijos finansų ministru Antonu Siluanovu, tikintis, kad Maskva sušvelnins 2011-aisiais Nikosijai suteiktos 2,5 mlrd. eurų (8,6 mlrd. litų) paskolos sąlygas ir atidės jos grąžinimo terminą.
Šis vizitas surengtas kitą dieną po to, kai įtūžę Kipro įstatymų leidėjai griežtai atmetė itin nepopuliarų pasiūlymą apmokestinti indėlius iki 9,9 proc. tarifu, kad ES vadovaujami kreditoriai paskolintų salai 10 mlrd. eurų (34,5 litų).
Kipro bankus smarkiai paveikė Graikijos skolų krizė, o jų nemokumas pastūmėtų šalį prie bankroto ribos.
Toks scenarijus sukeltų didžiulį spaudimą eurui ir dar kartą priverstų suabejoti Europos Sąjungos vienybe.
Dabar Kipras griebiasi atsarginio plano, kuriame kaip viena iš priemonių numatoma galimybė kreiptis į Rusiją ištiesus ranką.
Rusijos piliečių, tarp jų daugelio verslo magnatų, siekiančių išvengti apmokestinimo savo šalyje, Kipre laikomi pinigai sudaro nuo trečdalio iki pusės visų indėlių tos šalies bankuose. Manoma, kad braškančiuose Kipro bankuose privatūs Rusijos indėlininkai ir bendrovės laiko 31 mlrd. JAV dolerių (82,7 mlrd. litų).
Kremlius nurodė, kad Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui antradienio vakarą paskambino Kipro vadovas Nikas Anastasiadis (Nicos Anastasiades) ir kad abu lyderiai tarėsi, kaip Maskva galėtų padėti Nikosijai.
V.Putinas pirmadienį kritikavo skolintojų pasiūlytą „nesąžiningą, neprofesionalų ir pavojingą“ mokestį, o ši pozicija pabrėžia ryšius tarp Kremliaus ir Rusijos oligarchų.
„Lyderiai analizavo ekonomikos padėtį Kipre euro zonos pasiūlymo dėl galimybių išbristi iš šios krizės kontekste“, - V.Putino atstovas Dmitrijus Peskovas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.
„Putinas dar kartą išsakė susirūpinimą, kad gali būti priimtos kokios nors priemonės, galinčios pakenkti Rusijos piliečių ir bendrovių interesams“, - pridūrė jis.
Vietos žiniasklaida kėlė prielaidą, kad Maskva gali pasiūlyti, jog Rusijos dujų eksporto monopolininkė „Gazprom“ pervestų lėšų į Kipro banko sąskaitas mainais į dalį pelno iš šios salos priekrantėje esančių energetikos išteklių telkinių eksploatavimo.
„Gazprom“ atsisakė patvirtinti, kad yra tariamasi dėl tokio pasiūlymo, apie kurį taip pat pranešė Kipro žiniasklaida.
Rusijos pareigūnai iki šiol atmesdavo galimybę sušvelninti Kiprui 2011-aisiais pateiktos paskolos sąlygas.
Naujausi komentarai