Nuverstas Libijos lyderis Muamaras Kadhafi beveik neabejotinai tebesislapsto savo šalyje, trečiadienį pareiškė sukilėlių Laikinosios nacionalinės tarybos (LNT) aukšti pareigūnai, o vienas iš jų pridūrę, kad kovotojai turės teisę nužudyti diktatorių, jeigu šis nepasiduos.
„Mano turima informacija tokia: 80 proc. tikimybė, kad Kadhafi tebėra Libijoje“, - LNT vadovas kariniams reikalams Omaras Hariri sakė Tripolyje. Jis pridūrė, kad buvęs autoritarinis lyderis nebegali padaryti daugiau žalos.
Pasak O.Hariri, sukilėliai įtaria, kad M.Kadhafi slapstosi į pietryčius nuo Tripolio esančiame Bani Valido mieste arba sostinės priemiesčiuose. Tačiau jis pažymėjo, jog Libijoje tebevyksta karas, todėl žinios yra labai permainingos.
„Manome, kad jis tebėra Libijoje“, - Ahmedas Darradas, kuris buvo paskirtas vadovauti URM, kol bus išrinkta nauja vyriausybė, antradienio vakarą sakė naujienų agentūrai AFP.
Anksčiau vienas iš aukščiausio rango LNT pareigūnų Ali Tarhuni užsiminė žurnalistams, kad sukilėliams žinomą, kur slapstosi nuverstas lyderis, tačiau atsisakė pateikti daugiau detalių.
„Kadhafi dabar sprunka. Mes dabar neblogai žinome, kur jis yra“, - pareiškė A.Tarhuni.
M.Kadhafi sučiupimas yra svarbiausias tikslas sukilėliams, kurie teigia „išvadavę“ didžiąją dalį Libijos teritorijos, nors tebevyksta derybos dėl režimo šalininkų kapituliacijos Sirte, nuversto lyderio gimtajame mieste.
Apie M.Kadhafi buvimo vietą sklinda įvairiausi gandai. Tikėtina, kad lyderis, kaip ir keli kiti jo šeimos nariai, pabėgo į kaimyninį Alžyrą.
„Mūsų teisė jį nužudyti, - pareiškė A.Darradas. - Jis žudo mus. Jis nusikaltėlis, paskelbtas už įstatymo ribų. Visame pasaulyje, jeigu nusikaltėlis nepasiduoda, teisėsaugos pareigūnai turi teisę jį nukauti.“
Taip pat nežinoma, kur šiuo metu yra kai kurie kiti svarbūs M.Kadhafi režimo veikėjai, tarp jų įtakingas lyderio patarėjas saugumo reikalams Ibrahimas Senussi.
Tačiau bent 15 režimo kariškių dabar laikomi namų arešte Tripolyje, nurodė A.Darradas, pridūręs, kad šis skaičius artimiausiomis dienomis gali padidėti iki maždaug 40.
Suimti karininkai kaltinami „kolaboravimu su režimu, korupcija ir žudynėmis“.
Libijoje per šį konfliktą žuvo daugiau nei 50 tūkst. žmonių, o maždaug dvigubai daugiau buvo sužeisti arba dingo, sakė A.Darradas.
Nežada pasiduoti
Nuverstam Libijos lyderiui ištikimos pajėgos atsisako pasiduoti sukilėliams, todėl tikėtina, kad kovos šalyje atsinaujins, kai šią savaitę sukaks opozicijos pateiktos ultimatumo terminas, pasibaigus musulmonų šventei Id al Fitrui.
Naujoji valdančioji taryba, siekianti įtvirtinti savo valdžią ir sumažinti visuomenės juntamus nepriteklius dėl šešis mėnesius trukusio karo, perėmė 1,55 mlrd. dolerių, kai Jungtinių Tautų (JT) Sankcijų komitetas leido panaikinti areštą Didžiosios Britanijos bankuose saugomoms lėšoms, kurias anksčiau kontroliavo M.Kadhafi režimas. Naujieji lyderiai taip pat sakė, kad Libija artimiausiomis dienomis gali atnaujinti naftos gavybą.
Tripolio centre esančioje neseniai pervardytoje Kankinių aikštėje šimtai žmonių susirinko į rytines pamaldas, švęsdami Id al Fitrą (Atsigavėjimo šventę), kuris žymi musulmonų šventojo pasninko mėnesio Ramadano pabaigą, taip pat džiūgaudami dėl M.Kadhafi nuvertimo.
„Tai pačios gražiausios pamaldos. Esame kupini džiaugsmo - M.Kadhafi buvo privertęs mus nekęsti savo gyvenimo... Atėjome čia išreikšti savo džiaugsmo, pasibaigus 42 metus trukusioms represijoms ir nepritekliams“, - sakė 31 metų prekeivis iš Tripolio Hatemas Gureishas (Hatemas Gureišas).
„Tai pats gražiausias Id al Fitras ir pati gražiausia diena per 42 metus“, - pridūrė jis.
Aikštėje, kurioje M.Kadhafi rugsėjo 1 dieną galėtų minėti jį į valdžią iškėlusio karinio perversmo 42-ąsias metines, buvo imtasi griežtų saugumo priemonių. Maldininkai buvo tikrinami sprogmenis išmokytų aptikti šunų, o ant stogų budėjo ginkluoti kovotojai, pasiruošę atremti galimas M.Kadhafi šalininkų atakas.
„Gali būti likę kai kurių M.Kadhafi pajėgų židinių, tačiau iš esmės sostinėje saugu, - laikinasis vidaus reikalų ministras Ahmedas Darradas sakė naujienų agentūrai “Reuters„. - Įkūrėme saugumo grupę, kuri spręs šią krizę ir stengsis užtikrinti saugumą sostinėje.“
„Tai laisvės diena - diena, kurią man sunku jums nupasakoti. Atrodo, tarsi man priklausytų visas pasaulis, - sakė vaikelio besilaukianti 28 metų Fatima Mustafa, dėvinti juodą čadrą. - Džiaugiuosi, kad dar nepagimdžiau - mano dukrelė galės gimti laisvoje Libijoje.“
Sukilėlių pajėgos, priartėjusios prie M.Kadhafi šalininkų pajūrio tvirtovės Sirto, sustojo, laikydamosi paliaubų, kurias jų lyderiai paskelbė iki šeštadienio.
Naujausi komentarai