Libijos sukilėliams perduodama 15 mlrd. dolerių įšaldytų lėšų Pereiti į pagrindinį turinį

Libijos sukilėliams perduodama 15 mlrd. dolerių įšaldytų lėšų

2011-09-02 16:10
Libijos sukilėliams perduodama 15 mlrd. dolerių įšaldytų lėšų
Libijos sukilėliams perduodama 15 mlrd. dolerių įšaldytų lėšų / Scanpix nuotr.

Pasaulio lyderiai leido pergalę iškovojusiems Libijos sukilėliams naudoti 15 mlrd. dolerių įšaldytų valstybės lėšų, turinčių padėti atstatyti pilietinio karo nuniokotą šalį, o besislapstantis nuverstas šalies lyderis Muamaras Kadhafi paragino savo šalininkus pradėti partizaninį karą.

Praėjus lygiai 42 metams po to, kai M.Kadhafi iškilo į valdžią per karinį perversmą, daugiau nei 60 šalių aukštieji pasiuntiniai ketvirtadienį susitiko su šio pulkininko režimą nuvertusiais Libijos revoliucijos lyderiais, siekdami išreikšti palaikymą besikuriančiai naujajai Tripolio administracijai ir suteikti jai praktinę paramą.

Tačiau Paryžiuje vykstančiame susitikime sukilėlių Laikinoji nacionalinė taryba (LNT) taip pat buvo perspėta, kad ji turi siekti nacionalinio susitaikymo, nors M.Kadhafi tuo metu paskelbė kovingą pranešimą iš savo slaptavietės.

„Ruoškitės grupuočių ir partizaniniam karui, karui miestuose, liaudies pasipriešinimui kiekviename miestelyje..., kad priešas būtų nugalėtas visur“, - jis sakė pranešime, kurį transliavo viena arabų palydovinė televizija.

Netgi Paryžiaus konferencijos svečių sąrašas buvo savotiška LNT pergalė: naująją Libijos administraciją sutiko palaikyti anksčiau skeptiškai sukilėlius vertinusios Rusija ir Kinija, taip pat kaimyninis Alžyras.

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, iš pat pradžių uoliai palaikęs sukilėlius, paskelbė, kad naujoji Tripolio administracija nuo šiol galės naudoti milijardus dolerių, laikytų Libijos sąskaitose užsienyje.

„Apie 15 mlrd. JAV dolerių buvo nedelsiant atblokuoti... Norime gražinti libiams pinigus, kurie buvo įšaldyti ir iš jų pavogti“, - sakė Prancūzijos vadovas.

Kreipdamasis į sukilėlių lyderius, N.Sarkozy paragino LNT pradėti „susitaikymo ir atleidimo procesą“.

LNT pirmininkas Mustafa Abdel Jalilas sakė, kad Libijos žmonės „įrodė savo narsą ir ryžtą“ kovoje dėl M.Kadhafi nuvertimo, tačiau taip pat ragino stabilizuoti padėtį šalyje.

„Dabar viskas mūsų rankose, - jis sakė kreipimesi į Libijos žmones. - Nuo jūsų priklauso, ar pasieksime, ką pažadėjome: stabilumą, taiką ir susitaikymą.“

Sukilėliai paskelbė ultimatumą M.Kadhafi ir jo šalininkams, ragindami juos pasiduoti, taip pat sutelkė savo pajėgas prie nuversto lyderio gimtojo miesto Sirto, ruošdamiesi paskutiniam mūšiui.

Paryžiuje vykstančioje konferencijoje NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas pareiškė, kad Aljansas tęs jau šešis mėnesius vykdomas operacijas Libijoje, kol šios šalies civiliams gyventojams grės pavojus.

M.Kadhafi, kuris anksčiau savo perversmo metines minėdavo rengdamas pompastiškas ceremonijas, šįkart apsiribojo išliedamas savo pasipiktinimą garso įraše, kuriame teigė: „Mes nepasiduosime. Nesame moterys ir tęsime kovą.“

Tačiau Libijos sostinėje sukilėlių pajėgų vadas Abdullah Naqiras paskelbė apie įkurtą Tripolio revoliucionierių komitetą, kuris rūpinsis sostinės gynyba, tvarkos atkūrimu ir M.Kadhafi šalininkų paieška.

Nors nuotaika Paryžiuje buvo pakili, JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ragino sukilėlius saugotis savo gretose galinčių atsirasti ekstremistų ir užkirsti kelią ginklų patekimui į netinkamas rankas.

„Tarptautinė bendruomenė, vadovaujama Jungtinių Tautų (JT), turi padėti Libijos žmonėms ir jos lyderiams nutiesti kelią į tvarią visa apimančią demokratiją, kuri uždraustų naudoti smurtą kaip politinį įrankį ir skatintų toleranciją“, - sakė ji.

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas sakė sieksiantis susitarti su Saugumo Taryba dėl nedelsiamo Jungtinių Tautų misijos Libijoje įsteigimo. Ši misija turi padėti užkirsti kelią galimai humanitarinei krizei ir padėti atkurti šalį.

„Mūsų didžiausias ir skubiausias iššūkis yra humanitarinis, - pabrėžė jis. - Nuo vasario iš šios šalies išvyko apie 860 tūkst. žmonių, įskaitant gabius kviestinius darbuotojus. Visuomeninės tarnybos patiria didžiulį krūvį... Jaučiamas didelis vandens stygius“, - sakė Ban Ki-moonas.

Rusija, kuri iki šiol buvo nusistačiusi prieš NATO karinę pagalbą sukilėliams, paskelbė pripažįstanti LNT Libijos „valdančiąja institucija“.

Kinija, kuri taip pat reiškė abejones dėl NATO bombardavimų, taip toli kol kas nežengė, tačiau pareiškė gerbianti LNT „reikšmingą poziciją“.

Kita vertus regiono politinė sunkiasvorė Pietų Afrikos Respublika (PAR) tebereiškia priešiškumą sukilėlių administracijai. Šios šalies prezidentas Jacobas Zuma boikotavo derybas Paryžiuje ir sakė „nesantis patenkintas“ NATO kampanija. Afrikos Sąjunga (AS) taip pat nepripažįsta LNT.

Tačiau pasikeitusi Alžyro pozicija gali būti praktiškai naudingesnė - tokiu būdu bus atkirstas tikėtinas kelias, kuriuo M.Kadhafi gali pabėgti į užsienį.

Libijos didžiausia kaimynė kaltinama tiekusi ginklus M.Kadhafi pajėgoms. Be to, Alžyras suteikė prieglobstį kai kuriems nuversto Libijos lyderio šeimos nariams ir gali tapti atsitraukimo keliu pačiam M.Kadhafi bei jo ištikimiems sūnums.

Tačiau Alžyro užsienio reikalų ministras Mouradas Medelci pasveikino LNT pažadą suformuoti „vyriausybę, atstovaujančią visiems regionams“. „Kai tai bus padaryta, mes juos pripažinsime“, - pridūrė jis.

M.Kadhafi ir jos sūnus Saif al Islamas slapstosi nuo rugpjūčio 20 dienos, kai sukilėliai įsiveržė į Tripolį.

„Jeigu jie nori ilgo mūšio, tegul jis trunka ilgai. Jeigu Libija liepsnos, kas gali ją valdyti? Taigi, tegul ji liepsnoja“, - M.Kadhafi pareiškė savo pranešime.

Sukilėlių pareigūnai spėja, jog M.Kadhafi gali būti į pietus nuo Tripolio esančiame Bani Valido mieste, iki šiol užimtame nuverstam lyderiui ištikimų pajėgų, tačiau taip pat tikėtina, kad jis gali slapstyti savo gimtajame mieste Sirte arba Gadamese, esančiame netoli sienos su Alžyru.

Tuo tarpu vienas Vakarų šalies diplomatas sakė, kad JT Saugumo Taryba gali jau kitos savaitės pradžioje paskelbti rezoliuciją, pagal kurią būtų atšauktos dalis sankcijų Libijai.

Libijos sukilėlių taryba sudarė 20 mėnesių kelio į demokratiją planą

Taryba, kuriai bus patikėta parengti naujos Libijos konstitucijos projektą, turėtų būti išrinkta aštuoni mėnesiai prieš prezidento ir parlamento rinkimus, kuriuos planuojama surengti 2013 metų pradžioje, penktadienį pranešė vienas sukilėlių vadovybės atstovas.

„Sudarėme aiškų kelio žemėlapį - pereinamasis laikotarpis truks apie 20 mėnesių“, - Laikinosios Nacionalinės Tarybos (LNT) atstovas Didžiojoje Britanijoje Guma al Gamaty sakė BBC radijui.

Pasak jo, pereinamasis procesas jau prasidėjo, o LNT visiškai persikels į Tripolį artimiausiomis dienomis.

Planuojama, kad LNT vadovaus Libijai ateinančius aštuonis mėnesius, o iki šio laikotarpio pabaigos turėtų būti tiesiogiai išrinkta apie 200 žmonių taryba, aiškino G.al Gamaty.

„Ši taryba... perims ir vadovaus demokratinės konstitucijos projekto kūrimui, kuris vėliau turėtų būti apsvarstytas ir pateiktas referendumui“, - sakė jis.

Atstovas pridūrė, kad praėjus metams po šios komisijos darbo pradžios turėtų įvykti galutiniai parlamento ir prezidento rinkimai.

„Taigi, turime aštuonis mėnesius ir metus, kurie mus atves prie parlamento ir prezidento rinkimų, - sakė G.al Gamaty. - Tikimasi, kad praėjus apie 20 mėnesių Libijos žmonės turės išrinktus lyderius, kurie jų valia vadovaus šaliai.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra