Už M.Kadhafio galvą - 3,45 mln. litų premija Pereiti į pagrindinį turinį

Už M.Kadhafio galvą - 3,45 mln. litų premija

2011-08-25 14:10
Už M.Kadhafio galvą - 3,45 mln. litų premija
Už M.Kadhafio galvą - 3,45 mln. litų premija / Scanpix nuotr.

Libijos sukilėliai, medžiojantys šalies lyderį Muamarą Kadhafi, paskelbė 2 mln. dinarų (3,45 mln. litų) premiją ir amnestiją bet kuriam diktatorių sučiupusiam arba nužudžiusiam asmeniui, o Tripolyje opozicijos pajėgos trečiadienį toliau naikino paskutinius pasipriešinimo židinius.

Kai kurie ištikimiausi režimo šalininkai tebesikauna, gindami M.Kadhafi, tačiau jo palaikymas silpnėja sulig kiekviena valanda. Libijos žvalgybos vadovo pavaduotojas perėjo į sukilėlių pusę, ir netgi M.Kadhafi užsienio reikalų ministras pripažino, jog 42 metus gyvavęs režimas žlugo.

Tačiau pasiduoti neketinantis lyderis iš savo slaptavietės trečiadienį paviešintame balso pranešime paskelbė toliau kovosiantis "iki pergalės arba kankiniškos mirties".

Tikėtina, kad kitos išeities jam tiesiog nebelieka. Paklaustas Didžiosios Britanijos televizijos "Channel 4", ar dar įmanomas susitarimas arba leidimas M.Kadhafi saugiai išvykti iš Libijos, šios šalies užsienio ministras Abdul Ati al Obeidi atsakė:"Panašu, kad tokiam sprendiniui jau per vėlu."

Tuo tarpu sukilėlių lyderiai sostinėje pradėjo formuoti naują vyriausybę.

Jų Laikinoji nacionalinė taryba (LNT) iki šiol buvo įsikūrusi rytiniame Bengazio mieste, kurį sukilėliai užėmė vasarį, prasidėjus didelio masto protestams.

"Tarybos nariai dabar vienas po kito keliasi iš Bengazio į Tripolį", - sakė opozicijos naujasis ambasadorius Prancūzijoje Mansouras Saif al Nasris.

Sukilėlių pareigūnai trokšta įrodyti gebantys kurti stabilią Libijos politinę ateitį ir kad jų judėjimas yra ne vien susiskaldžiusi genčių, etninių bendruomenių ir pusiau nepriklausomų sukarintų grupuočių koalicija.

Sukilėlių vyriausybės vadovas Mahmoudas Jibrilas nubrėžė naujos konstitucijos ir rinkimų planus, taip pat nurodė, jog jo pareigūnai tariasi su Jungtinėmis Tautomis (JT), kad šios pasiųstų 200 stebėtojų, turinčių padėti užtikrinti saugumą Tripolyje.

Tačiau padėtis sostinėje toli gražu nėra rami. Praėjus parai po to, kai sukilėliai šturmu užėmė M.Kadhafi vyriausybinį kompleksą Bab al Aziziją, tapusį jo režimo simboliu, M.Kadhafi ištikimi kovotojai apšaudė opozicijos pajėgas iš gretimo rajono, kur įsiplieskė įnirtingas mūšis.

Režimo šalininkų snaiperiai atkirto kelią į oro uostą, o keturi žurnalistai iš Italijos buvo pagrobti pakeliui iš Tripolio į az Zavijos miestą, esantį už 40 kilometrų į vakarus nuo sostinės.

Tripolio gatvėse civilių gyventojų beveik nesimatė. Sukilėliai budėjo kas keli šimtai metrų įkurtuose kontrolės postuose, įkurtuose gatvėse, nuklotose po mūšių likusiomis nuolaužomis ir per kelias savaites susikaupusiomis šiukšlėmis.

Antradienį užėmę Bab al Aziziją sukilėliai nerado jokių M.Kadhafi pėdsakų, o apie lyderio buvimo vietą sklido visokiausi gandai.

Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas sakė, jog nėra įrodymų, kad lyderis būtų palikęs Libiją, bet sukilėlių pareigūnai pripažino neįstengiantys rasti M.Kadhafi.

"Jis gali būti Sirte arba bet kurioje kitoje vietoje", - M.Jibrilas sakė Paryžiuje, kur jis susitiko su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy.

Sirtas, esantis Viduržemio pajūryje už 300 kilometrų nuo Tripolio, yra M.Kadhafi gimtasis miestas ir viena iš svarbiausių jo šalininkų tvirtovių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra